Actualitate
Expoziția ”Puntea Destinului” la Roman Art Gallery

■ ea aparține artistului plastic de origine rromă, Eugen Raportorul ■ expoziția va rămâne deschisă la Roman până pe 15 noiembrie 2024
Joi, 3 octombrie la Roman Art Gallery a avut loc vernisarea expoziției artistului plastic de origine rromă, Eugen Raportorul, intitulată generic “Puntea Destinului”.La deschiderea expoziției a fost prezent, ca invitat, și primarul în exercițiu al municipiului Roman, Leonard Achiriloaei, care s-a arătat încântat de valoarea lucrărilor expuse și de faptul că artistul a ales să expună și în localitatea noastră. Eugen Raportorul s-a născut în anul 1961 la București și este singurul artist român de etnie rromă care a avut o expoziție la Vatican,sub egida UNESCO, precum și la Academia Regală de Arte din Londra, la Muzeul Etnic din Oslo și Stockolm, prin intermediul Partidului Romilor. În anul 2022, a fost primul rom care a expus la Bienala din Veneția sub egida Institutului pentru Arte și Cultură a Romilor (ERTAC).
Artistul a debutat în anul 1975 la vârsta de 14 ani la Cinema Grivița din București. A avut expoziții la Sala Brâncuși a Palatului Parlamentului României, dar și în multe alte locații sub egida Uniunii Artiștilor Plastici, la Galeria Simeza, la Muzeul Național al Țăranului Român. După ce a absolvit Universitatea de Arte Plastice din București a participat la evenimente expoziționale la câteva muzee de artă din România. Muzeul Român de Artă Contemporană a lui Pavel Șușară a achiziționat în 2010 o lucrare de instalații intitulată ”Răpirea din Serai”.
Eugen Raportorul este membru al Uniunii Artiștilor Plastici din anul 2010 și a câștigat premiul de cel mai bun pictor la Gala Națională a UAP din anul 2021. A expus frecvent în orașe din România și are lucrări în colecții private din întreaga lume. În anul 2022 a fost primul artist de etnie romă care a avut o expoziție personală comandată de ERTAC, la Pavilionul Romilor din cadrul Bienalei de la Veneția. În semn de apreciere pentru contribuția sa importantă, în calitate de pictor și de animator cultural, de autor de instalații și performance, de reprezentare valoroasă pe plan internațional a culturii minorității rome din țara noastră, președintele României i-a conferit Ordinul ”Meritul Cultural în grad de Cavaler”(categoria C) „Artele plastice”.
Expoziția va putea fi vizitată la Roman Art Gallero, lângă intrarea în Spitalul vechi, până la 15 noiembrie 2024.

-
Prima pagină5 zile,
Interlopi din Roman, care șantajau patronii unor săli de „păcănele”, condamnați cu executare
-
Prima paginăo săptămână,
Atenție șoferi! E-sigur este funcțional și-n Neamț. Unde vor fi amplasate noile radare
-
Actualitate2 săptămâni,
Podul de la Girov sau “podul cumătrului”? “Prietenii” de la DRDP Iaşi ştiu de ce întrebăm?
-
Prima pagină2 săptămâni,
Zone mirifice din Neamț, calificate în finala competiției Destinația Anului 2025. Votul tău contează!
-
Actualitate2 săptămâni,
„Trebuie să ne facem cunoscuți!”. Neamțul este prezent la cel mai mare târg de turism din lume
-
Prima pagină2 săptămâni,
Investiție a Guvernului Japoniei și Ministerului Educației. Tehnologii de ultimă generație la Colegiul de Informatică
-
Actualitate4 zile,
Leii pietreni, salbă de medalii şi la Campionatul Naţional de Ju Jitsu
-
Prima pagină2 săptămâni,
Pași concreți pentru asocierea Primăriei Piatra Neamț cu CSM Ceahlăul