Actualitate
Evaluare Naţională, doar unul este din seria trecută
■ 3.505 candidaţi sînt aşteptaţi să susţină concursul ■ acesta se va desfăşura în 109 centre de examen ■ noutatea absolută este că elevii vor primi în loc de foaia tipizată o broşură cu subiectele ■
Începe examenul de Evaluare Naţională, cu proba la Limba şi literatura română, iar inspectorul şcolar general, Mihai Obreja, susţine că sînt toate premisele ca el să decurgă bine. „Examenul se va desfăşura între 22 iunie şi 4 iulie, în judeţ fiind înscrişi 3.505 candidaţi din seria curentă şi unul din seria anterioară.
Concursul este organizat în 109 centre de examen, din care 32 în mediul urban şi 77 în rural. El va începe pe 22 iunie cu proba scrisă la Limba şi literatura română şi joi, 24 iunie cu cea de Matematică. Anul acesta aduce noutăţi privind modul de desfăşurare, în sensul că s-a renunţat la clasicele foi tipizate. Fiecare elev va primi o broşură conţinînd subiectele, mare parte dintre itemi fiind asemănători cu cel de la testele PISA”, a precizat inspectorul şcolar general, Mihai Obreja.
Acesta crede că rezultatele de anul acesta vor fi mulţumitoare şi că fiecare elev are asigurat un loc într-o clasă de liceu sau o şcoală profesională. Primele rezultate vor fi afişate marţi, 29 iunie, zi în care între orele 16 şi 19 se vor primi contestaţiile. Şi pe 30 iunie, între 8 şi 12 se vor mai primi contestaţii, care pot fi depuse fie în formatul clasic, de către elevi sau prin mijloace electronice, situaţie în care contestaţia este însoţită şi de o declaraţie din care rezultă că elevul a luat cunoştinţă de faptul că nota acordată după contestaţie se poate modifica, după caz, prin creştere sau descreştere.
Absolvenţii clasei a VIII-a, care în contextul pandemiei de Sars Cov 2 s-au aflat în izolare, carantinare sau care din motive medicale vor fi scutiţi medical se vor putea prezenta la o ediţie specială, între 5 şi 12 iulie. Şi anul acesta, în fiecare centru de examen va avea circuite separate, iar elevii vor primi la intrarea în sală mască şi dezinfectant pentru mîini. Accesul candidaţilor la examen va fi permis de la ora 8 pînă la 8,30, iar examenul începe la ora 9,00.
Timpul de redactare a subiectelor este de 120 de minute, după cele 15 de completare a casetei de indentificare. Comunicarea rezultatelor se face anonimizat. Media generală obţinută la Evaluarea Naţională are o pondere de 80% în calculul mediei de admitere.
-
Actualitate2 săptămâni,Consilier ameninţat să fie exclus din partid
-
Actualitate2 săptămâni,Primăriile vor putea plăti salariile cluburilor sportive private. Ce prevede inițiativa legislativă
-
Actualitate2 săptămâni,Futsal Ceahlăul – semifinalistă a Cupei României U19
-
Actualitate2 săptămâni,Postul Mare: coborârea minții în inimă prin pocăință
-
Actualitateo săptămână,HC Pietricica, 10-0 și clasare pe locul 4
-
Politica6 zile,Donald Trump ne transmite că România trebuie să-şi aleagă un alt preşedinte
-
Actualitate2 săptămâni,Lovitură pentru pensionari. Anunțul ministrului Finanțelor despre situația pensiilor pe 2026
-
Actualitateo săptămână,Ceahlăul – înfrângere previzibilă cu Voluntari. Gol de generic marcat de juniorul Patrichi
