Arhivă 2005-2017
E cert! Politistii locali nu mai pot amenda soferii
• decizia a fost luatã de magistratii Înaltei Curti de Casatie si Justitie si se aplicã la nivel national • competenta sanctionãrii conducãtorilor auto este exclusiv datoria Politiei Rutiere •
Înalta Curte de Casatie si Justitie a decis cã politistii locali nu au dreptul de a sanctiona conducãtorii auto, acest drept revenind exclusiv oamenilor legii din cadrul Politiei Rutiere. În plus, politistii locali nu pot nici mãcar sã solicite anumite documente soferilor. Decizia a fost luatã în sedinta de la începutul acestei sãptãmîni, luni 19 iunie, iar hotãrîrea s-a dat în completul pentru solutionarea recursurilor în interesul legii. Totul a plecat dupã ce Avocatul Poporului a cerut instantei supreme lãmurirea acestei chestiuni. Decizia judecãtorilor de la instanta supremã este obligatorie pe întreg teritoriul tãrii dupã publicarea acesteia în Monitorul Oficial. „În interpretarea si aplicarea dispozitiilor art. 39, art. 102 alin. (1) pct. 14 si art. 105 pct. 10 din Ordonanta de urgentã a Guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice (…) prin raportare la dispozitiile art. 7 lit. h) din Legea politiei locale nr. 155/2010, republicatã, cu modificãrile si completãrile ulterioare, doar agentul constatator din cadrul politiei rutiere are competenta de a solicita proprietarului sau detinãtorului mandatat al unui vehicul comunicarea identitãtii persoanei cãreia i-a încredintat vehiculul pentru a fi condus pe drumurile publice, precum si de a aplica sanctiunile contraventionale prevãzute de lege, în cazul necomunicãrii relatiilor solicitate“, conform deciziei ÎCCJ. Problema trebuia transatã de instanta supremã dupã ce Avocatul Poporului a arãtat în actul de sesizare cã au existat instante care au desfiintat procesele-verbale de contraventie emise de politistii locali, iar altele au fost apreciate ca fiind legale. Singurii care au competentã pe Codul Rutier în privinta faptelor din trafic sînt, în cele din urmã, politistii de la Circulatie. Acest lucru este valabil numai în acest moment pentru cã parlamentarii au în lucru în proiect de lege care are în vedere acordarea de competente mai mari celor care fac parte din structurile politiei locale, în zona contraventiilor.

Actualitate2 săptămâni,Motivul şocant al crimei din centrul oraşului
Actualitate2 săptămâni,UPDATE: Crima din centrul oraşului. Poliţist ucis de fiu
Actualitate2 săptămâni,ULTIMA ORĂ: Bărbat înjunghiat în centrul oraşului
Actualitate2 săptămâni,Mesaj de condoleanţe din partea colectivului COMES SA
Actualitate2 săptămâni,Organizația Seniorilor Social-Democrați Neamț și-a desemnat noua echipă de conducere
Actualitate2 săptămâni,Crima care a șocat Piatra-Neamțul. Rănile descoperite arată violența atacului: polițistul avea răni la cord, jugulară și abdomen
Actualitate2 săptămâni,Scenariu politic: guvern de tehnocraţi cu un pseudo-tehnocrat premier
Politica2 săptămâni,Evoluţia suspendării unui preşedinte, de la Traian Băsescu, la Nicușor Dan







