Actualitate
Două persoane au decedat. Autoturism furat, răsturnat pe câmp
Un echipaj de poliţie ce patrula, joi dimineaţă, 17 noiembrie, pe DN 15, a observat un autoturism răstunrat pe un teren agricol, în apropierea localităţii Podoleni.
Din nefericire, în autovehicul au fost găsite cadavrele a doi bărbaţi. Verificările ulterioare făcute de poliţişti aveau să stabilească faptul că maşina fusese furată din judeţul Bacău.
De asemenea, oamenii legii au reuşit să afle apoi identitatea şoferului, un bărbat în vârstă de 37 de ani, din Piatra Şoimului.
“La data de 17 noiembrie a.c., în jurul orei 07:30, echipajul de poliție, ce desfășura activități de patrulare, a observat un auto răsturnat pe cupolă, pe un teren agricol, pe Drumul Național 15, în afara localității Podoleni.
Din nefericire, echipajul medical care a intervenit la fața locului a declarat decesul a două persoane.
În cauză, polițiștii continuă cercetările sub aspectul săvârșirii infracțiunii de ucidere din culpă, în vederea stabilirii cauzelor și condițiilor în care a avut loc evenimentul rutier”, a declarat subinspector Ramona Ciofu, purtător de cuvânt al IPJ Neamţ.
Corpurile neînsufleţite au fost scoase dintre fiarele contorsionate de pompierii nemţeni.
“În această dimineață, 07: 31, pompierii au fost înștiințați despre producerea unui accident rutier în comuna Podoleni.
La locul solicitării au fost alocate forțe și mijloace de la Punctul de lucru Roznov (o autospecială de stingere și o ambulanță SMURD) și Detașamentul de pompieri Piatra Neamț (o autospecială pentru descarcerare).
Ajunse la locul solicitării, forțele de intervenție au găsit un autoturism răsturnat în afara părții carosabile. În autoturism se aflau două persoane.
Cu ajutorul echipamentelor și procedeelor specifice pompierii au scos din autoturism doi bărbați ce nu prezentau semne vitale.
De asemenea au fost asigurate măsurile de prevenire și stingere a incendiilor.
Organele abilitate vor efectua cercetări pentru identificarea celor două victime”, au comunicat reprezentanţii ISU Neamţ.
După iniţierea anchetei, poliţiştii au revenit cu informaţii suplimentare: “În urma verificărilor preliminare efectuate de polițiști, s-a stabilit că autoturismul în cauză ar fi fost sustras, în noapte de 16 spre 17 noiembrie a.c., de pe raza județului Bacău.
Totodată, polițiștii au stabilit identitatea conducătorului auto, un bărbat în vârstă de 37 de ani, din Piatra Șoimului”.
-
Actualitate5 zile,Colectivul Colegiului Tehnic Forestier – mesaj de condoleanţe
-
Actualitate4 zile,UPDATE/FOTO: Descinderi la un primar din Neamţ
-
Actualitateo săptămână,FRYDAY deschide un nou restaurant Drive-Thru la Piatra Neamț
-
Actualitate2 săptămâni,Veste bună pentru finanţarea Ceahlăului. Visul galben-negru poate continua
-
Actualitate2 săptămâni,Nemţeanul campion mondial la Ju Jitsu: “Închei cariera competițională cu medalia de aur la gât. Aşa cum am visat”
-
Actualitate2 săptămâni,Ministerul nemţeanului Şerban – luat în cătare de premier
-
Actualitateo săptămână,State de plată falsificate la un ocol silvic din Neamţ. Percheziţii într-un dosar cu prejudiciu de 200.000 de lei
-
Actualitate2 săptămâni,Patru mărci de cafea cunoscute conțin pesticide și urme de insecte – avertisment pentru consumatori
