Dinamo a fost eliminatã din Cupa Challenge, la Piatra Neamt

Știre publicată în urmă cu

în data de

• VCM a cîstigat „setul de aur“ cu 15-13 • meciul retur al saisprezecimilor Cupei Challenge s-a terminat cu 3-0 (25-21, 31-29, 25-22) •

Volei Club Municipal-LPS Piatra Neamt s-a calificat în optimile de finalã ale Cupei Challenge la volei masculin, dupã ce a trecut în runda precedentã de Dinamo Bucuresti. Sortii au vrut ca rivalele sã se întîlneascã în saisprezecimi, iar dupã ce bucurestenii au învins cu 3-0 în tur, s-a crezut cã moldovenilor le va fi greu sã cîstige atît meciul propriu-zis din retur, cît si „setul de aur“. Aceasta si pentru cã nemtenii pierduserã într-o manierã categoricã în tur, la diferente destul de mari pe seturi. Pietrenii au intrat, însã, în teren foarte concentrati si gata de luptã si au cîstigat în numai trei seturi partida retur: 3-0 (25-21, 31-29, 25-22). S-a jucat cu nerv, cu multã încredere în fortele proprii, de ambele pãrti, dinamovistii fiind si ei la fel de concentrati. Primul set a fost adjudecat la 21 de nemteni, însã debutul pãrtii a doua a apartinut oaspetilor. Dinamo a jucat mai bine, a reusit atacuri în fortã, însã gazdele nu au renuntat deloc. Echilibrul a tinut meciul în tensiune: 16-15, 20-17, 20-22, 24-22, 24-25. S-a ajuns la 30-29 pentru moldoveni, iar preluarea gresitã a unui dinamovist a dus la victoria de set a gazdelor cu 31-29. În setul patru, conducerea tehnicã a echipei dinamoviste a ales sã foloseascã mai multe rezerve, odihnindu-si titularii pentru „setul de aur“. Dan Gavril si Nicu Burus au ales varianta mentinerii în teren a celor mai buni jucãtori nemteni, pentru a nu-i scoate din ritm. Dupã 3-0 la seturi, a urmat setul decisiv. Dinamo a început mai bine si a condus cu 1-0 si 5-4, însã VCM-LPS a avut puterea de a se mentine mereu în luptã si a revenit pe tabela de marcaj: 11-8. A urmat apoi o gresealã individualã la o minge usoarã a unui jucãtor nemtean, iar Dinamo a prins curaj si a egalat la 11. La 13-11 pentru moldoveni, Dumitrache, singur în fata unui atacant dinamovist, a blocat eficient si a fãcut 14-11. Oaspetii nu au renuntat si au redus din diferentã, 14-13, iar Alin Bobeanu, fost junior la LPS Piatra Neamt, a încercat un serviciu în fortã, care s-a oprit însã în fileu. „Am fãcut istorie. Este primul meci de volei din Sala Ceahlãul si din România încheiat cu 4-0“, a glumit secundul Nicu Burus la finalul partidei, fericit pentru calificarea în optimile de finalã ale Cupei Challenge. Apoi, la cîteva minute dupã ce s-a mai linistit, „principalul“ Dan Gavril, a declarat: „Este o victorie frumoasã, obtinutã cu emotii deosebite. Sper sã ne mentinem moralul si tonusul ridicate pentru ca si sîmbãtã sã avem o evolutie bunã“. Constantin Nitã, directorul VCM-LPS Piatra Neamt, a recunoscut cã a trãit intens jocul contra lui Dinamo si cã este multumit de tot ce a arãtat echipa miercuri searã, în timp ce cãpitanul Stefan Stefurã era extenuat dupã disputarea celui de al patrulea set, recunoscînd cã a avut si emotii foarte mari.