Actualitate
Degetul „uitat” la UPU, victima a rămas infirmă
■ conform declaraţiilor prof. dr. Diana Cimpoieşu, coordonatorul UPU /SMURD de la Spitalul Sfîntul Spiridon, transportul pacientului la Iaşi ar fi durat trei ore ■ degetul amputat nu a putut fi transplantat ■ policele prezenta leziuni incompatibile cu posibilitatea de replantare ■
Neobişnuitul caz al bărbatului de 54 de ani din Piatra Neamţ, transportat pe bucăţi, în ziua de 5 aprilie, la Clinica de chirurgie reparatorie de la Spitalul Sfîntul Spiridon din Iaşi nu a avut un final fericit, el rămînînd infirm pe viaţă.
Pacientul, tîmplar de meserie, a suferit un accident de muncă la o mînă în timp ce lucra la o fabrică de prelucrare a lemnului din comuna Ştefan cel Mare şi a fost transportat la Centrul de Primiri Urgenţe de la Spitalul Roman. După cum se ştie, după investigaţiile radiologice, bărbatul a fost transferat la Iaşi, fără ca ambulanţa să ia şi cuţia în care se afla un deget amputatat.
Conform declaraţiilor prof. dr. Diana Cimpoieşu, coordonator UPU/SMURD la Spitalul Sfîntul Spiridon din Iaşi, transportul pacientului de la Roman la Iaşi a durat trei ore. „Pacientul de la Neamţ, cu traumatism complex de mînă, a ajuns cu ambulanţa, în urgenţă, la spitalul nostru şi a fost internat în Clinica de chirurgie plastică şi reparatorie.
Ambulanţa a adus şi fragmentul de deget 1, respectiv de police, care însă prezenta leziuni incompatibile cu posibilitatea de replantare. Problema care s-a ivit a fost aceea că pacientul a fost transportat de o ambulanţă şi degetul de alta (din cauza faptului că degetul a fost uitat la CPU Roman – n.r.).
Ambulanţa care transporta pacientul a aşteptat pe traseu cea de a doua maşină, care a adus degetul, aşa încît la Iaşi atît pacientul cît şi policele amputat au ajus în acelaşi timp. Pacientul a ajuns cu degetul amputat în mediu de coservare: în apă şi gheaţă, dar acesta nu i-a putut fi transplantat din cauzele amintite.
S-a intervenit chirurgical pentru refacerea a trei degete, pacietul avînd la două din degetele amputate fracturi etajate de metacarpian şi leziuni la toate trei degetele. În urma intervenţiei chirurgicale au fost refăcute structurile celor trei degete, dar pentru degetele 1 şi 2 nu s-a mai putut face nimic. De menţionat că pentru degetul 1 exista segmentul posibil de replantat însă nu îndeplinea condiţiile anatomice pentru a se face acest lucru, din punct de vedere al chirurgiei plastice“, a declarat prof.dr. Diana Cimpoieşu.
Medicul a mai afirmat că în presă s-a speculat faptul că transportul pacientului de la Roman la Iaşi ar fi durat 12 ore, lucru care este total eronat. Conform sursei citate, pe viitor bărbatul ar putea, dacă va dori, să i se facă o nouă intervenţie plastică, transplatîndu-i-se degete de la picioare la mînă. Între timp, la Spitalul din Roman a fost declanşată o anchetă internă, urmărindu-se imaginile de pe camerele de luat vederi, pentru a se stabili dacă de vină pentru uitarea degetului la Roman este medicul de gardă, care nu a predat şi recipientul cu degetul amputat sau asistenta de la ambulanţă care nu l-a luat.
„Şi la noi ancheta internă continuă. Aşteptăm rezultatele celei de la Spitalul Roman. Conform celor constate de noi, ambulanţa a plecat din CPU de la Roman la ora 10.25. Între timp, la CPU s-a constatat faptul că nu s-a predat şi recipientul cu degetul amputat şi s-a sunat în substaţia de la Roman, după 25 de minute, cînd o altă autosanitară a luat recipentul şi pe raza comunei Mirceşti, în judeţul Iaşi, s-a făcut predarea-primirea acestuia“, a declarat pentru directorul tehnic al SAJ Neamţ, Ionel Ceaiu.
-
Actualitateo săptămână,Consilier ameninţat să fie exclus din partid
-
Actualitate2 săptămâni,ANUNȚ CONVOCARE AGA
-
Actualitateo săptămână,Primăriile vor putea plăti salariile cluburilor sportive private. Ce prevede inițiativa legislativă
-
Actualitate2 săptămâni,Primarul de Piatra îşi avertizează „prietenii”
-
Actualitate2 săptămâni,CSM Roman – calificare meritată în play-off-ul Diviziei A de handbal feminin
-
Actualitateo săptămână,Futsal Ceahlăul – semifinalistă a Cupei României U19
-
Actualitate2 săptămâni,Postul Mare: coborârea minții în inimă prin pocăință
-
Actualitate2 săptămâni,Protest al suporterilor pietreni la Bistriţa. Ceahlăul a pierdut la două goluri
