Actualitate
De la muzică la volum maxim la focuri de armă
Doi bărbaţi care au sărit cu topoarele la poliţiştii care veniseră să-i convingă să dea muzica mai încet au fost potoliţi doar după ce unul dintre oamenii legii a folosit armanentul din dotare.
„La data de 30 octombrie a.c., ora 22.00, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Sagna au fost sesizați, prin apel la 112, de către o femeie, din Buruienești, cu privire la faptul că, vecinii săi tulbură liniștea publică prin muzică la intensitate ridicată.
Polițiștii s-au deplasat la fața locului, moment în care, doi bărbați, de 25, respectiv 49 de ani, au manifestat un comportament agresiv față de polițiști, amenițându-i cu acte de violență, folosind două unelte de tip topor.
În contextul în care bărbații au refuzat să se conformeze somațiilor legale și au continuat comportamentul violent, unul dintre polițiști a făcut uz de armamentul din dotare, trâgând un foc de avertisment în plan vertical.
Ca urmare a intervenției, bărbații au fost reținuți, pentru 24 de ore, fiind introduși în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă Neamț, cercetările fiind continuate de Parchetul de pe lângă Judecătoria Roman”, au comunicat reprezentanţii IPJ Neamţ.
FOTO: generica
-
Actualitate2 săptămâni,UPDATE: Accident cu cinci victime, dintre care trei copii. Şoferul ar fi adormit la volan
-
Actualitate7 zile,UPDATE: Accident cu şase victime printre care şi doi minori
-
Actualitateo săptămână,VIDEO/ŞTIRE ÎN CURS DE ACTUALIZARE: Accident cu două victime încarcerate, pe E85
-
Actualitateo săptămână,UPDATE: Accident pe E 85 – un bărbat a decedat. Copil salvat de un pompier aflat în timpul liber
-
Actualitate2 săptămâni,Organizație din Neamț, amendată pentru supraveghere video nelegală la locul de muncă
-
Actualitate2 săptămâni,Copil accidentat de un „fals şofer” ucrainean
-
Actualitate2 săptămâni,Piatra Neamţ: Cum vor fi taxele şi impozitele locale în 2026
-
Actualitate5 zile,Un TIR a lovit un stâlp de iluminat şi l-a doborât peste un autoturism aflat în mers
