Contactează-ne

Actualitate

Culmea impozitării: penalităţi calculate la datorie…0

Știre publicată în urmă cu

în data de

Culmea impozitării pare a se fi produs într-o comună din Neamţ.

La 0 lei datorie unui cetăţean i-au fost calculate, drept accesorii, sume ce ajung până la 22 de lei.

Ceea ce naşte o întrebare de logică, nu doar juridic administrativă: cum e posibil să calculezi accesorii la nimic şi să nu îţi dea tot nimic?

Logica e şi mai greu încercată în momentul în care la acelaşi mare 0 sunt calculate accesorii diferite, de la 16 la 22 de lei, în diverse trimestre ale anului.

Dovadă fotografia ataşată.

Situaţia a fost adusă la cunoştinţă de Alina Ţipoş, care e şi consilier local la Girov.

Conform spuselor ei, mai mulţi cetăţeni din comuna amintitiă au primit de la primărie înştiinţări de plată privind presupuse restanţe la taxa de salubrizare. Din 2021 până în prezent.

Prima întrebare a fost de ce abia acum? În condiţiile în care până în prezent oamenii nu au fost înştiinţaţi că ar fi datori.

Apoi, o a doua întrebare este, dacă n-au ştiut că sunt datori şi au aflat abia acum, de ce li se calculează accesorii – bani în plus de dat – la sumele despre care habar nu avea că ar trebui să le plătească?

O a treia întrebare este: şi totuşi care este vina oamenilor?

Dacă e vreo greşeală pe undeva e clar că e vina vreunui funcţionar. Şi atunci de ce să plătească oamenii?

Cu tot cu accesorii…

Advertisement

Trending