Fotbal

CSM Ceahlăul, eşec exact cînd nu trebuia

Știre publicată în urmă cu

în data de

■ pietrenii au remizat, 1-1, la Lieşti, Sporting fiind pe locul XIV ■ distanţa faţă de lider, Aerostar Bacău, s-a mărit la şapte puncte ■

Pentru CSM Ceahlăul, etapa a XIII-a din Liga 3, Seria I, a fost una nereuşită, chiar dacă a scos un punct din deplasarea de la Sportig Lieşti. Disputa de sîmbătă, 16 noiembrie, era una foarte importantă pentru nemţeni, ei avînd doar opţiunea victoriei pentru a rămîne tot la cinci puncte faţă de lider, Aerostar Bacău. N-a fost să fie, băcăuanii impunîndu-se, aşa cum era de aşteptat, la Huşana Huşi, astfel că distanţa dintre cele două pretendente la promovarea în Liga 2 s-a mărit la şapte puncte. În ceea ce priveşte meciul de la Lieşti, antrenorul Ştefan Stoica parcă a avut o premoniţie, anticipînd că Ceahlăul va avea o întîlnire grea, chiar dacă adversarul era pe loc de retrogradare, poziţia XIV, cu nouă puncte, declarînd: „Sporting Lieşti este un adversar periculos, arţăgos, muncitor şi care se va bate pentru puncte. Nu trebuie să ne uităm în clasament, pentru că am observant că nu mereu reflectă realitatea. Acest adversar ştie fotbal, ştie ce poate şi stă bine în teren. Cert este că nici un adversar din această serie nu este alcătuit din jucători care nu au şcoala de fotbal făcută. Lieştiul face parte din categoria echipelor muncitoare, care are de partea sa şi un teren îngust. Noi însă mergem la victorie. Echipa a ajuns la nivelul aşteptat din multe puncte de vedere. Avem un moral bun, avem elan şi încredere şi mergem să luăm toate punctele puse în joc. Sînt cinci puncte distanţă faţă de Aerostar Bacău şi trebuie să menţinem în continuare ritmul ridicat pentru a rămâne măcar la aceeaşi distanţă“. Sîmbătă, în oraşul gălăţean, Ceahlăul putea să învingă, dar, după cum se spune în fotbal, ocaziile ratate se răzbună. În prima repriză, mingea trimisă de Luboya, golgheterul formaţiei cu opt reuşite în acest sezon, a nimerit bara, iar deschiderea scorului s-a consemnat în minutul 64, marcator fiind Sory Ibrahim Diarra. Atacantul de 19 ani, originar din Mali, venit la Piatra Neamţ de trei săptămîni, este la prima reuşită pentru Ceahlăul. Nemţeni se puteau diastanţa pe tabela de marcaj du cîteva minute, dar Yoann Fellrath a ratat din poziţie de „unu la unu“ cu portarul advers. N-a fost să fie 2-0, iar bucuria oaspeţilor a durat zece minute, pentru că, în minutul 74, gazdele au egalat. Aşa s-a scris „istoria“ unei întîlniri în care gruparea nemţeană avea mare nevoie de victorie. În campionat mai sînt destule etape, dar orice pas greşit, chiar şi o remiză ce aduce un punct, îndepărtează pe CSm Ceahlăul de obiectivul sezonului – accedera în Liga 2. Etapa de sîmbătă n-a fost de bun augur nici pentru cealaltă echipă nemţeană care evoluează în Liga 3, Ozana Tîrgu Neamţ pierzînd la KSE Tîrgu Secuiesc. Prin prisma locurilor ocupate în clasament, tîrgnemţenii pe locul VII, iar KSE pe penultima traptă, XV, oaspeţii plecau ca favoriţi. La acest aspect se adăuga şi faptul că Ozana avuse un parcurs excelent în ultimele cinci disputet, obţinînd patru victorii şi a fost învinsă o dată. Dar, în foame de puncte pentru a încerca evitarea retrogradării, „secuii“ au evoluat bine şi au marcat primii, în minutul 46. Nemţenii au egalat prin Radu Miron, în minutul 53 şi se spera la cel puţin o remiză. Dar, în minutul 68, gruparea covăsneană a marcat din nou, iar pînă la final tabela a rămas neschimbată. Aşa se face că etapa a XII-a a campionatului n-a una prea reuşită pentru cele două echipe nemţene, obţinîndu-se doar un punct din cele şase posibile. În ceea ce priveşte liderul, Aerostar Bacău, el s-a impus cu ceva emoţii pe terenul unei grupări care nu stătea bine în clasament, locul XI. În „oraşul dintre vii“, Huşana Huşi a deschis scorul în minutul 15, dar oaspeţii au egalat în minutul 43, profitînd de faptul că gazdele au rămas cu un jucător în minus, eliminarea avînd loc în minutul 20. Golul victoriei a venit cînd mai erau 15 minute de disputat din partidă. Iată şi celelalte rezultate consemnate în cadrul etapei a XIII-a a Ligii 3, Seria I: Huşana Huşi – CS Aerostar Bacău 1-2 , CSM Bacău – ACS Foresta Suceava 0-1, ACS Şomuz Fălticeni – CS Universitatea Dunărea de Jos Galaţi 1-1, CSM Bucovina Rădăuţi – CSM Paşcani 7-0, KSE Tîrgu Secuiesc – FC Ozana Tîrgu Neamţ 2-1, ACS SC Oţelul Galaţi – FC Botoşani II 1- 1 şi ACS Ştiinţa Miroslava – CSM Focşani 2-1. Runda a XIV-a programează întîlnirile: Aerostar Bacău – CSM Focşani, FC Botoşani – Ştiinţa Miroslava. Ozana – Oţelul, Ceahlăul – KSE Secuiesc, CSM Paşcani – Sporting Lieşti, CSU Galaţi – Bucovina Rădăuţi, Foresta Suceava – Şomuz Fălticeni şi Huşana Huşi – CSM Bacău.