Actualitate

Ceahlăul, victorie la pas în Cupă. Dublă Patrick Petre

Știre publicată în urmă cu

în data de

CSM Ceahlăul a câştigat destul de lejer meciul disputat miercuri, 16 august, în turul 3 al Cupei României.

Partida disputată în deplasare la CSM Bucovina Rădăuţi s-a încheiat cu scorul de 2-0 pentru galben-negrii, Patrick Petre reuşind o dublă în minutele 49 şi 63. Primul gol a fost marcat cu un lob frumos din marginea careului, iar al doilea cu un şut sec la colţul lung.

Aşa cum a anunţat înainte de meci, antrenorul Cristian Pustai a folosit acest prilej pentru a trimite în teren alţi jucători decât cei care au intrat din primul minut al victoriei de duminică, în meciul cu CSM Reşiţa.

Au fost şi fotbalişti care au demonstrat că pot emite pretenţii pentru primul 11, evident în această postură fiind în primul rând Patrick Petre, dar evoluţii bune au avut şi Boison Wynney, Alex Anton şi Bogdan Forizs.

Au fost însă şi jucători care nu au convins. În primul rând Josemar Agostinho, care s-a zbătut mult, dar dezordonat şi prin urmare ineficient. Apoi Mario Petkov a avut o evoluţie ezitantă, ce a culminat cu o greşeală în minutul 34, care a dus la o ocazie mare pentru gazde. După o primă repriză în care a evoluat destul de sigur, Lorenzo Fonseca a greşit şi el grav în minutul 51 când a călcat pe minge şi l-a pus în situaţie de gol pe un jucător advers, numai intervenţia foarte bună a lui Boison Wynney făcând ca tabela să rămână neschimbată în dreptul gazdelor.

Cătălin Ştefănescu a încercat mult, pe alocuri a şi reuşit în execuţii, dar mai are de muncit până să emită pretenţii pentru postul de titular, în vreme ce Boison Wynney a evoluat bine în general, însă e greu de crezut că îi va lua locul de titular lui Stefan Krell.

Pe final ar mai fi de spus că principalul adversar, în principal al Ceahlăului, dar şi al rădăuţenilor, a fost gazonul, despre a cărui (lipsă de) calitate nici nu are rost să vorbim. S-a jucat ca-n „luncă”, dacă e să cităm un suporter hâtru.

După victoria de miercuri, în Cupă pentru Ceahlăul urmează playoff-ul pentru calificarea în grupe, dar, mai important, urmează meciul de sâmbătă, din Liga 2, în deplasare la Viitorul Târgu Jiu.

Filmul meciului

min. 4  – Gol anulat pentru offsaid, după ce Patrick Petre introdusese mingea în poartă după o pasă a lui Anton

min. 6 – Josemar recuperează o minge, îi pasează lui Anton, dar şutul acestuia este blocat

min. 8 – Fază creată de Petre şi Anton, dar şutul lui Ştefănescu e blocat de un fundaş advers

min. 12 – Bucovina atacă, Alexandru centrează, dar Popovici nu reuşeşte o reluare cu călcâiul

min. 22 Josemar reuşeşte un dribling însă şutul expediat de el este respins în corner

min. 27 Patrick Petre ratează din postură de unu la unu cu portarul advers, după o pasă a lui Agostinho. Blochează Puianu

min. 34 Petkov greşeşte – alunecă şi nu poate interveni – şi Popovici trece pe lângă el şi ajunge în marginea careului pietrean, şutează, dar parează Boison

min. 38 Căinari şutează din afara careului, Boison respinge cu greu, în corner, mingea ce a atins pământul în faţa porţii

min. 41 Şut Fonseca de la mare distanţă, dar pe mijlocul porţii, prinde uşor portarul advers

min. 42 Patrick Petre şutează puţin pe lângă poartă după o fază rapidă de atac

min. 49 Gol Patrick Petre după o pasă în adâncime primită de la un coechipier – lob peste portarul advers din marginea careului

min. 51 Fonseca calcă pe minge, Căinari rămâne singur cu Boison, şutează, dar apără foarte bine portarul Ceahlăului

min 53. Popovici trece uşor de Fonseca şi trage la poartă, dar apără din nou Boison. După executarea cornerului urmeaz o bâlbâială în careul nostru, dar Boison apără mingea reluată spre poartă din câţiva metri

min. 55 Anton şutează din careu, apără Puianu

min. 63 Patrick Petre marchează al doilea gol după o pasă primită de la Moroşanu. Preluare în marginea careului şi şut sec la colţul lung

Urmează o perioadă de joc în care ambele echipe îşi crează semi-ocazii de a marca.

min. 86 Şut Forisz după o pasă de la Patrick Petre. dar respinge în corner portarul advers