Fotbal

Ceahlăul, remiză obţinută în prelungiri cu CSM Focşani

Știre publicată în urmă cu

în data de

■ golul egalizator a fost marcat de Copoţ Barb, din lovitură de la 11 metri ■ gazdele au evoluat cu 10 jucători, din minutul 52 ■

Cine a fost prezent la meciul de sîmbătă, 10 nopiembrie, dintre Ceahlăul şi CSM Focşani poate confirma că gazdele meritau şi puteau mai mult decît remiza, 1-1 (0-1), obţinută în minutele de prelungiri. Pietrenii au avut iniţiativa, au combinat mai mult, au ratat şi au trebuit să se mulţumească doar cu un punct. A fost o înfruntare în care ambele formaţii au încercat să arate ceea ce au mai bun. Înfluenţate de starea proastă a terenului, gazdele au fost nevoite să apeleze la mai multe atingeri de balon, astfel încît cursivitatea atacurilor a avut de suferit. Cum spuneam, CSM Ceahlăul a fost gruparea care a jucat mai legat atunci cînd a avut posesia iar vrîncenii au avut un singur şut serios pe poarta lui Barna, cel din care au şi marcat. Prima repriză a fost una echilibrată, cu joc mai mult în zona mediană şi spre butul oaspeţilor. Ceahlăul a căutat să desfacă apărarea rivalilor, a dus mingea în treimea lor, adesea şi în careu, numai că a lipsit inspiraţia la ultima pasă şi chiar la finalizare. De partea cealaltă, focşănenii, cînd au avut mingea, a apelat la cartea contraatacului. Copoţ-Barb (3) i-a dat primele emoţii lui Dogaru, care a prins în doi timpi la şutul de la distanţă al optarului pietrean. Lupu (15) a avut o execuţie ciudată la un şut din afara careului şi mingea deviată a lovit încheietura barelor în stînga lui Barna. O bună fază de atac, purtat pe dreapta şi mutată pe stînga a adus mingea la Copoţ-Barb (32), care din zonă centrală, în afara careului, a tras pe poartă, dar nu bine plasat şi a prins Dogaru. Cînd toţi se pregăteau de pauză, CSM Focşani a avut o lovitură liberă respinsă de galben-negri în faţa careului, iar de pe aproape 30 de metri Pădineanu a prins un şut de zile mari, la vinclu, Barna a atins mingea însă ea a poposit în poartă şi s-a făcut 0-1. Prima fază importantă după pauză a fost eliminarea lui Marius Rusu. Andreş a bîlbîit o minge la mijlocul terenului, a pasat înapoi la Rusu, dar fără forţă, iar Pasăre a ajuns primul la balon. A trimis pe lîngă fundaşul central pietrean şi acesta din urmă a faultat. Considerînd că Rusu a fost în postură de ultim apărător, arbitrul bucureştean Nicolae Breoi a decis eliminarea jucătorului gazdelor. Cu un om în minus, antrenorul Gabriel Rădulescu a decis retragerea lui Cosmin Rotaru în linia defensivă şi, mizînd pe capacitatea acestuia de efort, a cerut căpitanului să şi urce atunci cînd jocul îi permitea. Egalarea putea veni repede, la pătrunderea în careu a lui Pîntea (59) pe lîngă fundaşul dreapta şi şutul la vinclu la colţul scurt, numai că Dogaru a avut o paradă eficientă şi de această dată. Patru minute mai tîrziu, Ţapu putea egala şi el. A primit mingea în careu, s-a întors cu faţa la poartă şi a şutat peste transversală, spre disperarea tuturor celor din tabăra pietrenilor şi a spectatorilor din tribune. În minutul 78 a fost cea mai controversată fază a meciului. Robert Vasile a urmărit o minge ce se ducea spre Dogaru, atacantul pietrean şi portarul vrîncean au lovit mingea cam în acelaţi timp, balonul a sărit în poarta oaspeţilor, iar aici totul a rămas la latitudinea arbitrului. Prima impresie a fost că arată gol, dar apoi a fluierat pentru fault în atac în urma contactului dintre protagoniştii fazei. În minutul 90, Ceahlăul a avut iar şansa egalării. Oteliţă a centrat din dreapta, Cuibari nu a ajuns la minge, aceasta a fost preluată de Toma şi portarul i-a apărut în faţă. A reuşit să îl păcălească, dar un fundaş al Focşaniului a degajat în ultimă instanţă. Şi totuşi s-a făcut 1-1 în prelungiri. Toma a fost faultat în careu de un adversar, iar Cristian Copoţ-Barb a transformat penalty-ul primit de CSM Ceahlăul. Cam asta a fost povestea disputei din runda a XII, a campionatului Ligii 3, Seria I. A fost, de altfel, ultima reprezentanţie a grupării gazdă în faţa propriilor spectatori. Acest lucru a fost determinat de retragerea din campionat a formaţiei CSM Roman, pe care Ceahlăul ar fi trebuit să o întîlnească peste două săptămîni, la Piatra Neamţ, în etapa a XIV-a (penultima a turului). Desfiinţarea CSM Roman a dat peste cap clasamentul seriei, înaintea acestei etape lider trecînd Gloria Buzău, deoarece Oţelului i-au fost luate cele 3 puncte cîştigate cu romaşcanii. Pentru gazdele antrenate de Gabriel Rădulescu au evoluat: Barna – Dumbrăvean (22, Oteliţă), Rusu, Andreş, Strat, C.Rotaru, Toma, R. Vasile (81, Antim), Copoţ-Barb, Pîntea, Ţapu (64, Cuibari). Iată şi alte rezultate înregistrate în etapa cu numărul 12 din Liga 3, Seria I: CSM Rîmnicu Sărat – Sporting Lieşti 0-3; Oţelul Galaţi – Metalul Buzău 3-1; Ştiinţa Miroslava – KSE Tîrgu Secuiesc 2-0; Sănătatea Darabani – Foresta Suceava 0-4; Gloria Buzău – Şomuz Fălticeni 7-0 şi Bucovina Rădăuţi – FC II Botoşani 4-0. CSM Paşcani a stat, pentru că CSM Roman s-a desfiinţat.