Ceahlãul îsi netezeste drumul spre Divizia A

Știre publicată în urmă cu

în data de

• Petrolul Moinesti – Ceahlãul Piatra Neamt 1-2 (0-1) • au marcat Chiriac (’89), respectiv T. Serban (’21-pen.) si Doicaru (’73) •

Ceahlãul Piatra Neamt a înregistrat a X-a victorie în actuala editie de campionat, 2-1 la Petrolul Moinesti, si, profitînd de un nou pas gresit al celor de la Forex Brasov, s-a distantat la 8 puncte în clasament. Elevii lui Marin Barbu au cîstigat în fata unui adversar care a încercat sã se batã si sã punã cît mai multe probleme, deoarece, dupã acest insucces, Petrolul a intrat în hora echipelor care se vor bate pentru evitarea retrogradãrii. Cu toate cã a recunoscut cã echipa trece printr-o perioadã în care se resimte lipsa mai multor jucãtori de aceeasi valoare în lot, Marin Barbu s-a declarat deranjat de randamentul rezervelor intrate în teren la meciul de sîmbãtã. „Sînt nemultumit de randamentul celor care au intrat în partea a II-a a meciului. Sîntem cu banii la zi fatã de ei, iar eu nu accept indolenta. Voi lua mãsuri pecuniare“, a spus „Magiun“ la finalul partidei de la Moinesti. Ceahlãul a avut ceva probleme în debutul confruntãrii, mai ales din cauza terenului, unul cu smocuri si foarte tare, care i-a încurcat pe galben-negrii la constructia atacurilor. Primul gol, în minutul 21, a venit în urma unei actiuni a lui Doicaru, care a fost faultat în careul gazdelor de fundasul Popa. Penalty-ul a fost executat precis de cãpitanul Tibi Serban. Au urmat noi ocazii pentru oaspetii arenei din Moinesti, însã pe lîngã majorarea scorului au trecut pe rînd Mocanu, Petrache sau Puricã. În minutele 67 si 70 Covrig a fost la post la suturile periculoase ale lui Jipa si Dopîrceanu, iar în minutul 73 Doicaru a prins un sut frumos din marginea careului mare si a marcat pentru 2-0. Golul gazdelor a venit abia în minutul 89, cînd Popa a centrat perfect pentru Chiriac, iar acesta nu i-a dat nici o sansã lui Covrig. „Noi sîntem la retrogradare, dupã un început de sezon în care ne gîndeam la un loc pe podium, iar Ceahlãul este 99% promovatã“, a afirmat, la final, tehnicianul gazdelor, Dan Motei. Partidele etapei a XIII-a a Diviziei B, seria I, s-au încheiat astfel: Dunãrea Galati – Dacia Unirea Brãila 1-1, FC Botosani -FCM Tîrgoviste 1-1, Precizia Sãcele – Laminorul Roman 1-1, FC Brasov – Altay Constanta 4-0, Gloria Buzãu – Forex Brasov 1-1, Callatis Mangalia Portul Constanta 2-0, Petrolul Moinesti – Ceahlãul Piatra Neamt 1-2 , Cetatea Suceava – Midia Nãvodari 4-1. (FOTO: Marin Barbu s-a supãrat pe rezerve)