Fotbal

Ceahlăul, înfrîngere mult prea nedreaptă

Știre publicată în urmă cu

în data de

■ Gloria Buzău - CSM Ceahlăul 6-1 (2-0), în etapa a 23-a a Ligii 3 ■ liderul a fructificat ocaziile la foc automat, patru dintre goluri fiind pe contraatac ■ în fieful lierului, pietrenii nu au făcut antijoc, dar au ratat ocaziile avute ■ apar tot mai mult îngrijorări despre viitorul echipei ■

CSM Ceahlăul a pierdut la scor, 1-6, partida disputată sîmbătă, 13 aprilie, în deplasare, pe terenul liderului SCM Gloria Buzău. Poate că dacă galben-negrii ar fi adoptat o tactică superdefensivă, cu o apărare aglomerată în propria jumătate de teren, scorul ar fi fost mai mic. Poate. Însă victoria gazdelor nu avea cum să le scape dată fiind diferenţa de experienţă, de valoare şi…financiară, toate în favoarea grupării buzoiene. O echipă care mai are nevoie de două puncte (pe care probabil le va acumula runda viitoare în deplasarea de la conjudeţeana CSM Rîmnicu Sărat) pentru a sărbători promovarea matematică în Liga 2. Şi, nu trebuie omis, o formaţie (Gloria Buzău) care a învins recent, cu aceeaşi diferenţă de scor, pe Oţelul Galaţi (5-0), în ceea ce ar fi trebuit să fie derby-ul pentru promovare. Revenind la jocul de sîmbătă, din Crîng, ar fi de precizat că Gloria şi-a făcut singură meciul uşor, după ce a deschis scorul în chiar primul minut prin Andrei Truţă, iar după 10 minute intrase deja în avantaj cu două goluri după reuşita lui Bogdan Chipirliu. La 2-0, pietrenii au fost opriţi eronat dintr-o acţiune periculoasă, de o semnalizare a arbitrului asistent. Repriza secundă a început la fel ca prima, cu două goluri în primele 10 minute marcate de gazde – Ricardo Mihalache (min 47 şi 54). După o oră de joc, Ţapu a redus din diferenţă (min.61), iar pietrenii au controlat jocul preţ de 15 minute, cînd au avut şi trei situaţii bune de poartă, însă scorul final a fost 6-1 după dubla lui Chipirliu din minutele 67 şi 90. A fost un duş rece care nu s-a lăsat cu implicaţii majore în clasament, acolo unde pietrenii oscilează între locurile 7-8, iar înfrîngerea ar trebui uitată cît mai repede, mai ales că runda viitoare se anunţă un joc complicat la Piatra Neamţ, cu încă o fruntaşă a seriei, Bucovina Rădăuţi. Mai grav este că pe măsură ce trec zilele, situaţia financiară a grupării nemţene devine tot mai grea, şi este foarte posibil ca acest lucru să afecteze şi prestaţia din teren a tinerilor jucători. Pînă la meciul cu Gloria Buzău, aceste probleme nu s-au simţit în evoluţia galben-negrilor din campionat (înainte de jocul de sîmbătă CSM Ceahlăul a avut o serie de patru partide fără înfrîngere – trei victorii şi o remiză), însă lipsa banilor nu poate fi ignorată, lucru semnalat după jocul de la Buzău şi de Gelu Cracană, unul dintre cei mai aprigi suporteri ai echipei Ceahlăul: „Actuala echipă de fotbal plecată din Liga a 5-a nemţeană şi ajunsă prin muncă şi seriozitate în Liga a 3-a şi care reprezintă oraşul Piatra Neamţ este în mare pericol de a se desfiinţa. Oare în comunitatea noastră nemţeană nu mai găsim oamenii potenţi financiar, să putem ajuta financiar clubul să poată termina campionatul? Ca să pleci la meci, sute de kilometri în ziua jocului, stînd pe scaun în autobuz şi ajuns la stadion, să alergi 90 de minute, cu un sandviş mîncat în fugă…nu cred că este corect pentru sportivi. Este vocea şi strigătul unui suporter care a iubit şi iubeşte fotbalul de la poalele Cozlei. Ţin în continuare cu Ceahlăul, nu am cum să scap de asta. Mă leagă trecutul. Dar foamea de fotbal mă macină, mă doare, deşi încearc să o amăgesc mergînd pe uliţă în drum spre casă“. La Buzău, CSM Ceahlăul a început în formula: Barna (cpt.) – Dumbrăvean, M. Rusu, Andreş, Strat, Cosmin Rotaru, Ov. Toma, Copoţ-Barb, R. Vasile, C. Ţapu. Etapa a debutat vineri, 12 aprilie, cu jocul: FC Botoşani II – CSM Paşcani 0-2; iar în partidele de sîmbătă s-au înregistrat rezultatele: KSE Tîrgu Secuiesc – CSM Rîmnicu Sărat 3-1; Foresta Suceava – Sporting Lieşti 3-1; CSM Focşani – Suporter Club Oţelul Galaţi 2-1; Şomuz Fălticeni – Ştiinţa Miroslava 0-3; Bucovina Rădăuţi – Sănătatea Darabani 2-0; Metalul Buzău a stat.