Actualitate

Ceahlăul, greu, dar e la a treia victorie consecutivă

Știre publicată în urmă cu

în data de

■ gruparea nemţeană şi-a mai trecut în cont o victorie ■ partida cu Dante Botoşani a fost dificilă ■ Ceahlăul s-a apropiat la un singur punct de ocupantele primelor trei poziţii ■

CSM Ceahlăul a reuşit sîmbătă, 27 martie 2021, să încheie cu o nouă victorie, a treia la rând din acest retur de campionat al Ligii 3, Seria 1, impunîndu-se în faţa celor de la Dante Botoşani, scor 2-1. „Cine a avut aşteptări foarte mari de la acest joc a greşit. Partida a fost dificilă contra unui adversar atent, muncitor, dar şi foarte bine montat să joace la rezultat.

E şi normal, pentru că pînă la urmă în sport despre asta este vorba, despre a juca fiecare meci la victorie. Cine a crezut că va fi uşor, s-a înşelat. Erau la Dante jucători cu zeci de meciuri în Liga 1, Liga 2 şi Liga 3. Plus că şi terenul a favorizat un fotbal pe contre, cu dueluri aeriene, nu pe construcţie, cu mingea jos. Să nu uităm că CSM Ceahlăul are drept cel mai «bătrîn» jucător unul de 26 de ani şi că ŞAPTE dintre titulari au fost, în acest meci, fotbalişti de maximum 20 de ani“, se precizează într- un comentariu de pe pagina de Facebook al grupării pietrene.

Ceahlăul îşi propusese ca în toate celeopt etape din retur să obţină tot atîtea victorii, iat pînă acum obiectivul este atins. Golurile din partida de sîmbătă au fost fost marcate de Ciprian Şincu-Scripă (69), Andrei Mateiciuc (76), respectiv, Marius Cojocaru (13). Adversarul anunţase, prin rezultatele din meciurile anterioare, că a devenit o nucă greu de spart, iar în meciul cu Ceahlăul a dovedit asta.

De partea cealaltă, deşi în prima repriză CSM Ceahlăul nu a avut luciditatea şi calmul de a marca, ocazii importante au fost la poarta lui Hărăguţă. Pîntea (8, 14) a scăpat de două ori în flancul stîng, dar a finalizat sub aşteptări şi potenţial, iar în minutul 40 putea înscrie în urma unei faze lucrate de Toma şi Agafiţei. Ultimul a centrat în faţa porţii, dar Hărăguţă a intervenit salutar în faţa decarului pietrean.

Între aceste faze ofensive la care nu a finalizat Pîntea, Agafiţei (22) a mai avut un moment foarte bun, cînd nemarcat în mijlocul careului a tras din prima peste poartă. Dante a deschis scorul în minutul 13 prin Cojocaru, în urma unei faze fixe. Tot în urma unei lovituri libere, Dante putea face 2-0, dar Teo Cîmpianu (26) a respins din faţa lui Cojocaru.

După pauză, Ceahlăul a condus în continuare ostilităţile, au dat ritmul jocului şi pînă la urmă au învins. Andreş (47, 51) şi Mihalache (56) au avut momente bune în faţa porţii adverse, dar golurile au venit de la rezervele introduse după pauză. Ciprian Şincu-Scripă (69) a adus egalarea, după ce intrase în teren minutul 67. În urma unui corner, fundaşul de 19 ani a prins un şut foarte bine plasat din interiorul carelui advers, iar mingea s-a dus lîngă bară.

Minutul 76 a fost cel al trecerii în avantaj pe tabela de marcaj. Moroşanu a trimis spre Mihalache în zona mediană, iar acesta l-a pus în cursă pe Mateiciuc. Cu mingea la picior, atacantul a pătruns în careu şi a şutat pe jos, făcînd fericită întreaga asistenţă. Alte rezultate: CS Miroslava – CSM Rădăuţi 2-1, ACS Suceava – ACS Fălticeni 1-0, CSM Paşcani – Huşana Huşi 2-1 şi CS Sporting Vaslui – Bradu Borca 1-1.