Actualitate
Capãtã contur un proiect la Monumentul Vînãtorilor
Conducerea Primăriei Tîrgu Neamt a decis să ducă la îndeplinire una dintre propunerile cetătenesti înscrise la Bursa de idei, un concurs cu premii în bani organizat pe final de an de administratia locală, cu scopul de a oferi locuitorilor ocazia unei participări active la rezolvarea problemelor comunitătii. Propunerea cîstigătoare, clasată pe locul I, a vizat amenajarea unui loc de picnic în preajma Monumentului Vînătorilor de Munte, cu mese si scaune rustice, din butuci sau betonate, pentru iesiri ale părintilor cu copii sau organizarea de serbări în aer liber. S-ar vrea acelasi lucru si în zona Cetătii Neamt. Autoritătile au început să facă demersurile necesare si au initiat un schimb de teren cu Romsilva, proprietarul suprafetei din jurul monumentului. „Avînd în vedere intentia Primăriei Tîrgu Neamt de a promova un proiect care are ca scop amenajarea spatiului aferent Monumentului Vînătorilor de Munte si reabilitarea lui, s-a constatat că pentru realizarea acestei investitii este necesară o suprafată de teren de aproximativ 1.500 – 2.000 de metri pătrati, situată în jurul platoului aferent monumentului, teren care este proprietatea Regiei Nationale a Pădurilor – Romsilva SA, Directia Silvică Neamt, Ocolul Silvic Tîrgu Neamt. În urma discutiilor purtate cu reprezentantii Ocolului Silvic Tîrgu Neamt s-a hotărît efectuarea unui schimb de terenuri între cele două institutii cu conditia ca cheltuielile necesare pentru identificarea terenurilor, măsurarea acestora, efectuarea documentatiilor cadastrale si ale altor documente necesare să fie efectuate de Primăria Tîrgu Neamt“, mentionează primarul Daniel Harpa, în expunerea de motive aferentă proiectului de hotărîre aprobat de legislaivul local. Ar urma ca identificarea terenurilor pentru acest schimb, suprafetele si planurile să fie adusă la cunostinta consilierilor ulterior, după evaluarea terenurilor la justa valoare. Bursa de idei a adus în atentia autoritătilor locale si alte propuneri ale locuitorilor. Cea clasată pe locul II a propus înfiintarea unei retele de transport public la pret accesibil pe ruta Humulestii Noi – Humulesti – Piată – Piata Adormirea Maicii Domnului -Politie. Iar a treia idee s-a referit la construirea a două toalete publice, în subteran, cu plată, în parcul Ion Creangă si în fata fostului cinematograf. Primăria a primit în total 2 propuneri, iar cele cîstigătoare au fost stabilite de un juriu format din primarul Daniel Harpa, vicele Vasile Apopei, administratorul public Geanina Fedeles, functionari din cadrul primăriei, reprezentanti ai unor ong-uri si sponsori. Cele trei propuneri clasate pe primele trei locuri au fost premiate cu 300 lei, 200 lei, respectiv 100 lei.
-
Actualitate4 zile,Motivul şocant al crimei din centrul oraşului
-
Actualitate5 zile,UPDATE: Crima din centrul oraşului. Poliţist ucis de fiu
-
Actualitateo săptămână,Nouă înșelătorie în numele ANAF. Escrocii invocă impozite plătite în plus
-
Actualitate5 zile,ULTIMA ORĂ: Bărbat înjunghiat în centrul oraşului
-
Actualitate2 săptămâni,Federaţiile sportive „stat în stat”? O sentinţă ce pune la zid federaţiile
-
Actualitate2 săptămâni,Sportivii de la Recorder Athletes Piatra Neamț au strălucit la Campionatul Național de Karate IKU
-
Actualitateo săptămână,Mesaj de condoleanțe
-
Actualitate2 săptămâni,Doi artiști din noua generație lansează un proiect muzical atipic la Piatra-Neamț
