Social
Cantina săracilor, tot cu uși încuiate
Cantina socială din subordinea Primăriei Tîrgu Neamt va avea si în 2018 usile încuiate, la fel ca anul trecut. Hotărîrea privind suspendarea activitătii a fost luată de alesii locali, motivîndu-se că decizia este necesară pentru încadrarea în standardele de functionare conforme legislatiei în vigoare. Personalul nu-si va pierde locul de muncă, fiind mutat la celelalte compartimente/servicii ale Directiei de Asistentă Socială. Nici beneficiarii cantinei nu vor fi afectati. Pînă la finalizarea procedurii de externalizare a serviciului, ei continuă să primească hrana zilnică de la restaurantul social din clădirea Centrului Sfînta Teodora. La Tîrgu Neamt, cantina săracilor a functionat în ultimele decenii într-o clădire foarte veche, amplasată pe strada Cuza Vodă. Spatiul insuficient nu a permis niciodată hrănirea sărmanilor într-o sală de mese, astfel că acestora li se dădea la pachet mîncarea preparată pentru o zi, iar celor nedeplasabili le era dusă acasă. Decizia de suspendare, pentru încă un an, a activitătii cantinei, a avut la bază raportul de specialitate întocmit de Directia de Asistentă Socială (DAS), semnat de directorul executiv Nicoleta Ciocîrlan, care a adus următoarele argumente: nu sînt alocate fonduri în bugetul DAS Tîrgu Neamt pentru aprovizionarea cu alimente si furnizarea de produse/servicii pentru întretinerea si functionarea cantinei; nu există materiale informative de nici un fel, nici retetar stabilit de nutritionist; nu detine un autoturism dotat corespunzător pentru furnizare hrană la domiciliu si nici spatii special amenajate pentru prepararea si distribuirea mesei; nu sînt rampe de acces pentru persoanele dependente de cărucior cu rotile. S-a mai arătat că nu există grupuri sanitare în incinta clădirii, ci doar unul exterior, cantina nu are spatii pentru depozitarea hainelor beneficiarilor sau a materialelor necesare desfăsurării activitătii, nu este nici spălătorie, conditiile de igienizare fiind precare, nu există documentatie cadastrală si extrase de Carte Funciară, nici sisteme de alertare în cazul producerii unor incendii, iar instalatiile electrice/împămîntare nu corespund normelor ISU si că avizele sanitare trebuie actualizate. Pînă la rezolvarea situatiei cantinei, cei peste 50 de beneficiari primesc hrană caldă de la restaurantul de la parterul clădirii în care functionează Centrul Sfînta Teodora, de la Humulesti. Restaurantul a fost deschis în decembrie 2015, printr-un proiect de economie socială derulat prin intermediul Asociatiei Sfînta Teodora de la Neamt. Aceasta a fost înfiintată după acceptarea spre finantare prin Fondul European a unui proiect al Asociatiei Profesionale Neguvernamentale de Asistentă Socială ASSOC Baia Mare, cu care administratia publică locală a orasului a intrat la sfîrsitul anului 2014 într-un parteneriat ce avea ca scop înfiintarea în localitate a unei structuri de economie socială, respectiv restaurant social & catering. Asociatia Sfînta Teodora are patru membri fondatori: Asociatia Profesională Neguvernamentală de Asistentă Socială ASSOC Baia Mare, Asociatia Centrul de Cercetare si Formare a Universitătii de Nord Baia Mare, Orasul Tîrgu Neamt si SC Civitas, firmă patronată de Consiliul Local.
-
Actualitate4 zile,Motivul şocant al crimei din centrul oraşului
-
Actualitate5 zile,UPDATE: Crima din centrul oraşului. Poliţist ucis de fiu
-
Actualitateo săptămână,Nouă înșelătorie în numele ANAF. Escrocii invocă impozite plătite în plus
-
Actualitate5 zile,ULTIMA ORĂ: Bărbat înjunghiat în centrul oraşului
-
Actualitate2 săptămâni,Federaţiile sportive „stat în stat”? O sentinţă ce pune la zid federaţiile
-
Actualitate2 săptămâni,Sportivii de la Recorder Athletes Piatra Neamț au strălucit la Campionatul Național de Karate IKU
-
Actualitateo săptămână,Mesaj de condoleanțe
-
Actualitate2 săptămâni,Doi artiști din noua generație lansează un proiect muzical atipic la Piatra-Neamț
