Arhivă 2005-2017
Canicula, profituri mari comerciantilor
• în magazine nu se mai gãseste nici urmã de ventilator • în ultimele sãptãmîni, aceste produse au fost asteptate de clienti chiar la descãrcarea TIR-urilor •
Cãldura excesivã din ultimele zile a adus venituri importante comerciantilor din mai multe domenii. Este vorba în primul rînd de magazinele alimentare, dar si cele de aparaturã electronicã, în special ventilatoare. „Acum umplem raftul cu apã, în 10 minute se goleste. Sînt clienti care cumpãrã si cîte 10 baxuri odatã. Cea mai vîndutã este apa mineralã la sticle de jumãtate. Vînzãri importante se fac la bere si la înghetatã. Bine s-au vîndut în aceastã perioadã si micii, cîrnatii, pieptul de pasãre. Probabil cã lumea iese la pãdure, la grãtare. Au venit acasã stranierii, asa cã în aceastã perioadã vînzãrile merg foarte bine la mai toate produsele“, a declarat unul dintre vînzãtorii de la un supermarket din centrul orasului Roman, unde la toate cele patru case erau cozi interminabile. În magazinele care comercializeazã aparaturã electronicã, ventilatoarele s-au vîndut ca pîinea caldã. „Toatã lumea cautã ventilatoare, mai ales cele de la ofertã. Am avut ventilatoare la 100 de lei, n-a rãmas decît eticheta la raft. Oamenii asteaptã la coadã atunci cînd vine masina care aprovizioneazã magazinul. Ele se vînd imediat ce a fost receptionatã marfa. E vorba de vînzãri de ordinul zecilor de ventilatoare la un transport“, a declarat un comerciant. În piata mare din Roman, negustorii vindeau din abundentã rosii la preturi între 1 si 5 lei kilogramul. Dintre fructe, cea mai mare cãutare o au în aceste zile pepenii verzi si fructele de pãdure. Desi promiseserã, încã de sãptãmîna trecutã, edilii n-au montat cortul în centrul orasului unde trebuia sã se distribuie apã mineralã. În schimb, un asemenea cort este montat în curtea Administratiei Pietelor si vînzãtorii de legume si fructe primesc, la cerere, apã. „Începînd de miercuri, 2 august, am început sã distribuim atît vînzãtorilor din piatã cît si romascanilor, care au solicitat, apã mineralã în pahare de unicã folosintã. S-au distribuit, zilnic, cîte 10-12 baxuri pe care le-am primit de la primãrie prin serviciul de urgentã“, a declarat Doinita Maftei, directorul Sirectiei Administratiei Pietelor, Bazar, Obor. Fîntîna artezianã din fata primãriei si cea de la hotel functionau zilele trecute, dar nu si cele din laterala Casei de Culturã si din fata Casei Celibidache. Cismelele stradale care fusesã reparate acum cîtiva ani au dispãrut. În schimb, municipalitatea a reluat stropirea zilnicã a strãzilor principale.

Actualitateo săptămână,Motivul şocant al crimei din centrul oraşului
Actualitate2 săptămâni,UPDATE: Crima din centrul oraşului. Poliţist ucis de fiu
Actualitate2 săptămâni,ULTIMA ORĂ: Bărbat înjunghiat în centrul oraşului
Mediu2 săptămâni,Anunț public privind depunerea solicitării de emitere a autorizației de mediu
Actualitateo săptămână,Mesaj de condoleanţe din partea colectivului COMES SA
Actualitate2 săptămâni,Organizația Seniorilor Social-Democrați Neamț și-a desemnat noua echipă de conducere
Actualitate2 săptămâni,Crima care a șocat Piatra-Neamțul. Rănile descoperite arată violența atacului: polițistul avea răni la cord, jugulară și abdomen
Actualitate2 săptămâni,Scenariu politic: guvern de tehnocraţi cu un pseudo-tehnocrat premier







