Contactează-ne

Actualitate

Biciclist accidentat mortal

Știre publicată în urmă cu

în data de

Un bărbat în vârstă de 59 de ani, din Borleşti, a decedat, miercuri, 7 septembrie, în urma unui accident rutier produs pe un drum judeţean din localitate.

Un tânăr de 21 de ani a pierdut controlul autoturismului pe care îl conducea şi a acroşat un biciclist, bărbatul în vârstă de 59 de ani, ce se deplasa pe sensul opus.

După ce a lovit biciclistul, şoferul a mai lovit şi un autoturism staţionat şi apoi un podeţ. Biciclistul a fost transportat în stare gravă la spital, însă nu a mai putut fi salvat.

„La data de 7 septembrie a.c., în jurul orei 12.00, polițiștii din cadrul Biroului Rutier Piatra Neamț au fost sesizați cu privire la producerea unui eveniment rutier, în localitatea Borlești. 

Din primele cercetări efectuate de polițiști a reieșit că, în timp ce un tânăr, de 21 ani, din Borlești,  conducea un autoturism, pe Drumul Județean 156A, în localitatea Borlești, ar fi pierdut controlul asupra direcției de deplasare, acroșând un biciclist, de 59 de ani, din aceeași localitate, ce se deplasa pe sensul opus.

Ulterior autoturismul în cauză ar fi acroșat un alt autoturism ce se afla staționat și ar fi ieșit în afara părții carosabile, lovind un podeț de beton.

Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ.

În cauză, polițiștii vor continua cercetările, sub aspectul comiterii infracțiunii de vătămare corporală din culpă, în vederea stabilirii cauzelor și condițiilor în care a avut loc evenimentul rutier”, a declarat subinspector Ramona Ciofu, purtător de cuvânt al IPJ Neamţ.

Citește știrea
Postează comentariu

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Advertisement








Trending