Contactează-ne

Arhivă 2005-2017

Barcelona, Juventus si Villarreal, în sferturile de finalã ale Ligii Campionilor

Știre publicată în urmă cu

în data de

FC Barcelona, Juventus Torino si Villarreal s-au calificat în sferturile de finalã ale Ligii Campionilor la fotbal, în urma meciurilor disputate marti seara, în returul optimilor de finalã ale celei mai importante competitii continentale inter-cluburi. FC Barcelona si-a luat revansa în fata grupãrii engleze Chelsea Londra, care o eliminase în editia trecutã a Champions League. De aceastã datã, catalanii sînt cei care merg mai departe, gratie victoriei cu 2-1 din meciul tur si a egalului de marti searã, 1-1. Pe Nou Camp s-a jucat un fotbal plãcut ochiului, însã nu a mai fost spectacolul asteptat de toatã lumea. Cei care au avut de învãtat au fost însã specialistii, deoarece disciplina tacticã a fost principala grijã a spaniolilor. Barca a avut grijã sã nu îi piardã din ochi pe Lampard, Drogba sau Robben, în timp ce Chelsea a avut grijã sã îl închidã pe Ronaldinho. Brazilianul a jucat însã pentru echipã. A tinut de minge, a fãcut în asa fel încît Barcelona sã aibã o posesie mai mare si a lãsat impresia cã s-a închis singur în tusa stîngã. A stat linistit pînã în minutul 78, cînd s-a mutat în centru, a preluat o minge venitã de la Eto’o, a trecut printre patru londonezi si l-a învins pe Cech cu un sut de la 16 metri. De o fazã a avut nevoie „Dintosul“ sã devinã eroul de pe Nou Camp. 1-0 si calificarea era deja jucatã. Golul egalizator al englezilor a venit în urma unui penalty imaginar al germanului Merk, transformat de Lampard. Juventus, cu atacantul român Adrian Mutu pe teren din minutul 57, a reusit sã treacã de formatia germanã Werder Bremen gratie numãrului mai mare de goluri înscrise în deplasare. „Bãtrîna doamnã“ s-a impus marti, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, în urma unei erori a portarului oaspetilor, Wiese, în penultimul minut de joc (min.89), germanii fiind astfel eliminati, desi reusiserã sã cîstige prima mansã cu 3-2. Golurile jocului de la Torino au fost marcate de David Trezeguet (’65) si Emerson (’89), respectiv Johan Micoud (’13). Cea de-a doua formatie spaniolã calificatã în sferturi este Villarreal, care a încheiat la egalitate ambele manse ale confruntãrii cu scotienii de la Glasgow Rangers. Ibericii au beneficiat, ca si Juventus, de numãrul mai mare de goluri înscrise în deplasare, dupã ce jocul de marti s-a încheiat 1-1, iar cel de la Glasgow 2-2. Marti searã, marcatorii au fost Rodolfo Arruabarrena (’49), pentru gazde, si Peter Lovenkrands (’12). Partida Inter Milano (Italia) – Ajax Amsterdam (Olanda) va avea loc pe 14 martie. FOTO: Ronaldinho a sclipit o singurã datã. Suficient