Economie
Au terminat-o cu liceul şi studenţia şi-s şomeri
■ 494 de absolvenţi sînt în scriptele Agenţiei Judeţene pentru Ocuparea Forţei de Muncă ■ 11 dintre aceştia au dat carnetul de student pe cel de şomer ■ toţi vor primi un sprijin financiar de 250 de lei timp de 6 luni ■ cei care nu-şi găsesc de muncă pot avea şi alte beneficii ■
Tinerii absolvenţi ai promoţiei 2018 au dat rapid carnetul de fost elev sau de student pe cel de şomer. Pînă la data limită la care trebuiau să-şi depună actele la AJOFM Neamţ, 24 iulie, sute de tineri au procedat în această manieră. Vor fi sprijiniţi financiar de stat 494 de absolvenţi din ultima promoţie, din care 11 sînt cu studii superioare. Conform normelor legale în vigoare, pentru a beneficia de prevederile Legii 76/2002 tinerii trebuiau să se înregistreze la Agenţiile Locale. Absolvenţii înscrişi în evidenţa instituţiei în termen de 60 de zile calendaristice de la absolvire, în urma angajării, pot beneficia de: prima de inserţie în valoare de 1.500 lei; prima de instalare în valoare de 12.500 lei, dacă angajarea este la o distanţă mai mare de 50 de kilometri de domiciliu, iar ca urmare a angajării se schimbă şi domiciliul sau reşedinţa. Prima se plăteşte în două tranşe; prima de relocare (chirie), în cuantum de maxim 900 lei lunar, timp de 36 luni, dacă angajarea este la o distanţă mai mare de 50 de kilometri de domiciliu. La expirarea celor 60 de zile, absolvenţii care nu au reuşit să ocupe un loc de muncă vor beneficia de indemnizaţie de şomaj, în cuantum de 250 lei lunar, timp de 6 luni. Pentru absolvenţii de liceu, indiferent dacă au promovat sau nu bacalaureatul, ultima zi în care se puteau înscrie a fost 24 iulie 2018. Elevii din ultimul an de studiu, care nu au situaţia şcolară încheiată la data absolvirii, pot obţine aceleaşi beneficii dacă se înregistrează în evidenţele agenţiei în termen de 60 zile de la data promovării examenului de corigenţă. Din bugetul asigurărilor pentru şomaj se subvenţionează şi angajatorii care încadrează în muncă absolvenţi înscrişi în evidenţa AJOFM Neamţ, cuantumul subvenţiei fiind de 900 lei lunar, timp de 12 luni. Dacă sînt angajaţi încadraţi în muncă din rîndul persoanelor cu handicap, subvenţia se acordă timp de 18 luni. Pentru ca angajatorii să poată beneficia de subvenţii este necesar ca persoanele încadrate să fie înregistrate în baza de date a ANOFM şi ca raporturile de muncă să fie menţinute cel puţin 18 luni. De aceste facilităţi beneficiază angajatorii care încadrează pe durată nedeterminată absolvenţi ai unor instituţii de învăţămînt care la data absolvirii studiilor nu aveau raporturi de muncă sau de serviciu. În cadrul măsurilor de stimulare a ocupării forţei de muncă, ANOFM acordă sprijin angajatorilor care derulează programe de ucenicie sau stagiatură. Astfel, angajatorul care încheie un contract de ucenicie cu o persoană din evidenţele ANOFM beneficiază, la cerere, pe întreaga perioadă de derulare a contractului de ucenicie de o sumă în cuantum de 1.125 lei/lună. În ceea ce priveşte contractele de stagiatură, angajatorul care încheie astfel de acte cu persoane din evidenţele ANOFM beneficiază, la cerere, pe perioada derulării contractului de stagiu (6 luni) de o sumă în cuantum de 1.350 lei/lună/persoană.
-
Actualitate6 zile,Motivul şocant al crimei din centrul oraşului
-
Actualitate6 zile,UPDATE: Crima din centrul oraşului. Poliţist ucis de fiu
-
Actualitate2 săptămâni,Nouă înșelătorie în numele ANAF. Escrocii invocă impozite plătite în plus
-
Actualitate6 zile,ULTIMA ORĂ: Bărbat înjunghiat în centrul oraşului
-
Actualitate2 săptămâni,Sportivii de la Recorder Athletes Piatra Neamț au strălucit la Campionatul Național de Karate IKU
-
Actualitate2 săptămâni,Mesaj de condoleanțe
-
Actualitate2 săptămâni,Doi artiști din noua generație lansează un proiect muzical atipic la Piatra-Neamț
-
Actualitate2 săptămâni,Caut premier şi nu găsesc. Toţi to(lo)macii să apeleze la mine…
