Prima pagină
Au riscat, dar au fost prinși. Dosare penale și lemn confiscat cu tot cu TIR-urile care-l transportau
![](https://monitorulneamt.ro/wp-content/uploads/2024/08/lemninfractiunea.jpeg)
■ două infracțiuni au fost descoperite în timpul unor controale efectuate de polițiști pe drumurile Neamțului ■ una dintre faptele constatate este fals informatic ■
O patrulă din cadrul Secției de Poliție Rurală Târgu-Neamț a identificat la data de 1 august 2024, pe Drumul Național 15B, în localitatea Vânători-Neamț, un ansamblul auto format din cap tractor și semiremorcă, condus de un bărbat în vârstă de 44 de ani, din județul Suceava.
Procedând la verificarea mărfii transportate, s-a constatat că acesta era încărcat cu material lemnos, respectiv cherestea tip rășinoase, nefiind însoțit de aviz. În aceste condiții, ansamblul auto a fost escortat la Ocolul Silvic Târgu Neamț, unde a fost inventariat de către organele silvice.
S-a constatat că material lemnos transportat era în cuantum de 41,07 metri cubi de cherestea rășinoase, în valoare de 36.798,72 de lei. S-a luat măsura ridicării, în vederea confiscării, a materialului lemnos transportat precum şi indisponibilizarea ansamblului auto.
În cauză, a fost înregistrat dosar penal sub aspectul comiterii infracțiunii de transportul cu orice mijloace de transport al materialelor lemnoase, în volum de peste 10 metri cubi, neînsoțite de documente specifice de transport. Tot joi, în jurul orei 16:10, polițiștii de la Secția Rurală Bicaz au făcut și ei o captură.
Aflați în exercitarea atribuțiilor de serviciu, au depistat în flagrant un ansamblu de vehicule, format din autoutilitară și remorcă, condus de un bărbat de 48 de ani, din județul Suceava, ce se deplasa pe DN 17B, în localitatea Borca și transporta cantitatea de 42,28 m.c. material lemnos, fără documente legale de transport.
Din primele cercetări efectuate, a rezultat că ansamblul de vehicule, a încărcat masa lemnoasă identificată din extravilanul satului Roșeni, pe documentele prezentate fiind precizat un alt punct de încărcare. Autovehiculul a fost condus la sediul Ocolului Silvic Poiana Teiului.
Lemnul a fost inventariat în vederea confiscării. A fost întocmit dosar penal privind săvârșirea infracțiunilor de falsul informatic și transportul cu orice mijloc de transport al materialelor lemnoase, în volum de peste 10 m.c., neînsoțite de documente specifice de transport.
P1 1 august 2024, polițiștii de la Secția Rurală Bicaz au oprit, pe DN 17 B, în la Borca, au oprit pentru control o autoutilitară, condusă de un bărbat de 58 de ani, din Neamț, ce transporta lemnos. Cum existau suspiciuni în privința cantității, autovehiculul a fost direcționat la Ocolul Silvic Borca și inventariat lemnul.
În urma inventarierii a rezultat un volum de 4,89 m.c. lemn rotund rășinoase, cu o valoare de 1.330,28 de lei, cantitate transportată în plus față de cea înscrisă în aviz. A fost confiscată marfa transportată, iar conducătorul auto a fost sancționat contravențional cu amendă în valoare de 2.000 lei conform Legii 171 din 2010.
![](https://monitorulneamt.ro/wp-content/uploads/2024/09/logo-big-monitorul-neamt-450x104-22.png)
-
Actualitate2 zile,
MARSAT SA Roman
-
Actualitate2 săptămâni,
Criza de personal din MAI: 6000 de pensionări în 2024 și un deficit istoric
-
Prima pagină2 săptămâni,
„Ordonanța trenuleț” lovește cumplit și în Educație
-
Eveniment2 săptămâni,
Sindicalismul în Poliția Română: în cătarea cercetării disciplinare
-
Actualitate2 săptămâni,
Tatiana Bălău aduce acasă Premiul de Excelență, purtând tradițiile românești până la Montreal
-
Actualitate2 săptămâni,
Un cal a fost salvat dintr-un bazin în comuna Bârgăuani
-
Actualitate2 săptămâni,
Crin Antonescu își „suspendă” candidatura la alegerile prezidențiale
-
Actualitate2 săptămâni,
Autostrada Unirii: CNAIR amână decizia pentru Lotul de Munte Pipirig-Leghin