Actualitate
Analize medicale, tot pe listele de aşteptare
■ 23 de laboratoare se află în contract cu CJAS ■ pentru întreg anul 2021, instituţia a repartizat 3.979.000 lei ■ există laboratoare care au planificate analizele pînă în luna august ■
În plină pandemie de Coronavirus, cînd pacienţii ar avea nevoie mai mult ca oricînd de analize pentru a vedea starea de sănătate, accesul la cele decontate de Casa Judeţeană de Asigurări de Sănătate (CJAS) este dificil.
Instituţia a publicat pe site repartiţia sumelor alocate pentru 2021, pentru fiecare laborator în parte. Astfel, 23 de laboratoare se află în contract cu CJAS, pentru întreg anul 2021 instituţia repartizînd 3.979.000 lei. În trimestrul I s-au consumat 647.661 lei – ianuarie, 668. 101 lei – februarie şi 663.705 lei pentru martie. Pentru trimestrul al II-lea, laboratoarele au repartizată suma de 1.327.802 lei, din care 663.901 lei în aprilie şi mai.
Cuvîntul de ordine al laboratoarelor este „lista de aşteptare“, dar societatea Micromedica, cu puncte de recoltare în întreg judeţul, a renunţat. Administratorul firmei a afirmat că se ajunsese la liste de aşteptare pînă în luna august. „Din fondurile repartizate (758.505,91 lei pentru Piatra Neamţ, 290.271,89 lei pentru Roman şi 50.504,60 lei pentru Tîrgu Neamţ – n.r.) reuşim să asigurăm analize pentru 300-400 persoane pe tot anul, cam 20 de pacienţi pe zi, pentru ceea ce reprezintă un pachet minimal, prescris de medicul de familie sau medicul specialist.
Se ajunsese cu listele de aşteptare pînă în luna august, aşa că am sistat programările de acest fel“, a declarat Ştefan Botez.
Şi Laboratorul Medirom din Roman reuşeşte să asigure lunar analizele pentru aproximativ 220 de pacienţi. Cuvîntul de ordine e şi aici lista de aşteptare, lunar realizîndu-se o reglare a sumelor.
La laboratorul Spitalului Municipal de Urgenţă Roman se primesc fonduri tot de la Casa de Asigurări de Sănătate pentru decontarea analizelor clinice. „Pentru investigaţiile de laborator se alocă aproximativ 31.000 – 32.000 lei/medie pe lună. De exemplu, luna aceasta s-au făcut programări pentru investigaţiile de laborator şi fondurile s-au epuizat pe data de 19 a lunii. Ulterior, de pe 19 aprilie se pot face programări pentru luna mai. Pentru a beneficia de gratuitate, conform biletului de trimitere de la medicul de familie, se fac programari telefonice la numărul alocat Laboratorului de Analize Medicale“, a precizat Andreea Trifan, purtător de cuvînt al SMU Roman.
-
Actualitate2 săptămâni,HC Pietricica, 10-0 și clasare pe locul 4
-
Politicao săptămână,Donald Trump ne transmite că România trebuie să-şi aleagă un alt preşedinte
-
Actualitate2 săptămâni,Ceahlăul – înfrângere previzibilă cu Voluntari. Gol de generic marcat de juniorul Patrichi
-
Actualitateo săptămână,Sunt aici Piatra-Neamț
-
Actualitateo săptămână,Aur și argint pentru Ray’s Dance la Campionatul Național al României!
-
Actualitate2 săptămâni,Tăierea indemnizațiilor – cruzimea oficializată
-
Actualitate2 săptămâni,Ceahlăul – test dificil acasă
-
Actualitateo săptămână,Escrocherie telefonică cu prejudiciu de 48.700 lei
