Contactează-ne

Actualitate

Acțiune a poliției în școlile din Piatra-Neamț

Știre publicată în urmă cu

în data de

acțiune a poliției în școlile din Piatra-Neamț

Acțiune a poliției în școlile din Piatra-Neamț pentru creșterea siguranței publice, desfășurată împreună cu jandarmii, în incinta și în zona adiacentă mai multor unități de învățământ.

Activități desfășurate în mai multe unități de învățământ

La data de 23 ianuarie a.c., în intervalul orar 09.00-13.00, polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Neamț au acționat în sistem integrat, împreună cu efective de jandarmi din cadrul Inspectoratul de Jandarmi Județean Neamț, pentru asigurarea și creșterea gradului de siguranță publică în incinta și zona adiacentă unităților de învățământ preuniversitar din Piatra-Neamț: Colegiul Național Gheorghe Asachi, Liceul de Arte Victor Brauner, Școala Gimnazială Elena Cuza și Școala Gimnazială Nicu Albu.

Efective implicate în acțiune

În cadrul planului de acțiune au participat polițiști din cadrul Biroului Siguranța Școlară, un tehnician criminalist-conductor câine din cadrul Serviciului Criminalistic, polițiști din cadrul Birourilor Ordine Publică, Rutier, Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității, reprezentanți ai ANITP și jandarmi din cadrul Inspectoratul de Jandarmi Județean Neamț.

Activități educativ-preventive pentru elevi

La activitățile educativ-preventive desfășurate în incinta unităților de învățământ au participat 200 elevi și 13 cadre didactice, fiind abordate teme precum: răspunderea penală a minorilor; prevenirea consumului de substanțe interzise; prevenirea faptelor cu violență; prevenirea delincvenței juvenile; prevenirea bullying-ului/ cyberbullying-ului și prevenirea criminalității informatice și a pornografiei infantile.

Sancțiuni și verificări efectuate

Pentru neregulile constatate au fost aplicate 9 sancțiuni, în valoare totală de 5.930 lei, la următoarele acte normative: Legea 349/2002 privind consumul produselor de tutun, Legea 61/1991 privind sancționarea faptelor de încălcare a unor norme de conviețuire socială, a ordinii și liniștii publice, Legea 333/2003 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor și protecția persoanelor, OUG 97/2005 privind evidența, domiciliul și actele de identitate ale cetățenilor români și OUG 195/2002 privind circulația pe drumurile publice.

Au fost efectuate verificări și instruiri la 15 unități de alimentație publică și 3 persoane cu atribuții de pază în unitățile de învățământ.

Cu ocazia acțiunii desfășurate nu au fost constatate fapte de natură penală.

Citește știrea
Postează comentariu

Lasă un răspuns

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Advertisement

Trending