Actualitate
Traversare „pe roșu” și cu alcool în sânge: Pieton rănit în Piatra-Neamț

Traversare periculoasă pe fondul consumului de alcool – un pieton a ajuns la spital după ce a fost lovit de o mașină pe o stradă din Piatra-Neamț.
Un bărbat de 56 de ani din Piatra-Neamț a fost rănit și transportat la spital, după ce a fost lovit de un autoturism în timp ce traversa strada neregulamentar.
Incidentul a avut loc în seara zilei de 5 mai, în jurul orei 19:15, pe strada Dimitrie Leonida din municipiul Piatra-Neamț. Polițiștii rutieri au fost sesizați despre producerea unui eveniment rutier, în care un pieton a fost accidentat de un autoturism.
În urma verificărilor efectuate la fața locului, s-a stabilit că un bărbat în vârstă de 65 de ani, din Piatra-Neamț, care conducea regulamentar un autoturism, a lovit un pieton în vârstă de 56 de ani. Acesta din urmă s-a angajat în traversarea străzii printr-un loc nepermis.
Alcoolemie mare la pieton, rezultat negativ la șofer
Pietonul a fost rănit în urma impactului și a fost transportat la spital pentru îngrijiri. Testarea cu aparatul etilotest a arătat că pietonul avea o alcoolemie de 1,45 mg/l alcool pur în aerul expirat, în timp ce conducătorul auto nu consumase băuturi alcoolice.
Polițiștii au deschis un dosar penal și continuă cercetările sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă, pentru a stabili cu exactitate împrejurările în care s-a produs accidentul.

-
Actualitate2 săptămâni,
Drumul expres, o necesitate: “Am oprit o investiţie de aproape 10 milioane de euro pentru că nu am ştiut ce se întâmplă cu drumul expres”
-
Economie2 săptămâni,
COMES, o nouă reușită în portofoliul de proiecte. Au fost livrate cinci utilaje complexe unei rafinării din România FOTO
-
Politicao săptămână,
Cum au votat nemțenii la primul tur al prezidențialelor. Locurile II-IV au fost adjudecate altfel decât la nivel de țară
-
Actualitateo săptămână,
Nemţenii au votat. Ce spun politicienii. De la vocea poporului la criza politică
-
Actualitate2 săptămâni,
Cât de mult trebuie să mergi zilnic pentru a-ți proteja sănătatea. Răspunsul te va surprinde
-
Actualitate2 săptămâni,
Micii de 1 Mai pot ascunde pericole grave. Ce NU trebuie să cumperi
-
Actualitate2 săptămâni,
Rotary Club Piatra Neamț 2005 organizează Maratonul Muntelui Ceahlău. „E un moment de explorare a unuia dintre cele mai frumoase masive din România” FOTO
-
Actualitate2 săptămâni,
La poale de Ceahlău, Ranger Junior, o altfel de școală. Una extrem de utilă și de actualitate