Actualitate

Week-end fără puncte pentru voleiul nemţean

Știre publicată în urmă cu

în data de

■ prim-divizionara Municipal Piatra Neamţ a luat primul set din sezon, dar nu a reuşit să cîştige măcar un punct din disputa cu U Cluj ■ în eşalonul secund, CSM Unic a pierdut cu 1:3 jocul de la Buzău ■

Partidele disputate sîmbătă, 10 noiembrie, de cele două reprezentante ale voleiului pietrean în diviziile A1 (masculin) şi A2 (feminin) nu au fost cu folos în clasament. Volei Club Municipal a evoluat acasă, împotriva celor de la U Cluj, într-un joc ce a contat pentru etapa a V-a. Prin evoluţia din startul meciului, Iosif&comp. au dat speranţe că pot sparge gheaţa primei victorii, pietrenii reuşind să cîştige primul set cu 25:18. N-a fost să fie, pentru că următorarele două şi le-au adjudecat ardelenii. Momentul care a înclinat decisiv balanţa în favoarea oaspeţilor s-a consumat în setul IV, la scorul de 21:21, atunci cînd oficialii au întors punctul cîştigat de pietreni spre gruparea clujeană pentru o eroare la rotaţia jucătorilor. Apoi, elevii profesorului Dan Gavril nu au mai reuşit să întoarcă soarta meciului. Scor final: VCM – U Cluj 1:3 (18; -16; -16; – 22) şi pentru gruparea de sub Pietricica urmează un nou joc acasă, pe 17 noiembrie, cînd vor primi replica celor de la Unirea Dej. În celelalte partide din etapa a V-a, au fost rezultatele: Unirea Dej – Volei Municipal Zalău 0:3; Arcada Galaţi – SCMU Craiova 2:3; CSM Bucureşti – Ştiinţa Baia Mare 3:0; Dinamo Bucureşti – a stat. Runda se va încheia joi, 15 noiembrie, cînd este programat duelul CSM Cîmpia Turzii – CSA Steaua. Etapa viitoare, pe 17 noiembrie, mai programează în afară de partida de la Piatra Neamţ jocurile: Ştiinţa Baia Mare – Dinamo Bucureşti; SCMU Craiova – CSM Bucureşti; Volei Municipal Zalău – Arcada Galaţi. Întîlnirea U Cluj – CSA Steaua se va disputa pe 18 noiembrie, iar echipa care stă în această rundă este Cîmpia Turzii. În eşalonul feminin secund, în etapa a V-a, disputată în week-end-ul trecut, CSM Unic a pierdut cu 1:3 (18; -16; 23; 21)partida susţinută la Buzău, un derby de podium. Elevele profesorului Rareş Gavril au înregistrat a doua înfrîngere din acest debut de sezon, dar au ocazia să se revanşeze pe 17 noiembrie, cînd vor primi la Sala Polivalentă pe CSO 2005 Voluntari. Rezultatele ultimei runde din A2: CTF Mihai I Bucureşti – CSM Focşani 0:3; Rapid Bucureşti – Top Volei Constanţa 3:0; CS Medgidia – CSO 2005 Voluntari3:0. În etapa viitoare, în afară de jocul de la Piatra Neamţ mai sînt programate: Top Volei Constanţa – CS Medgidia; CSM Focşani – Rapid şi Gloria Buzău – CTF Mihai I.