■ competiţia face parte din Proiectului Tenis 10 al federaţiei de specialitate

Pe terenurile cu gazon sintetic de la Motelul Condor, din Dulceşti, s- a desfăşurat sîmbătă şi duminică, 2 şi 3 iunie, o competiţie de tenis pentru copii, în cadrul turneului naţional „Lucrez pentru Federaţia Română de Tenis la Proiectul Tenis 10. Toate competiţiile din sistemul Tenis 10 FRT au menirea de a stimula şi motiva copiii în drumul lor pentru învăţarea jocului de tenis. Mulţumesc copiilor care au jucat, părinţilor care i-au adus să practice acest sport frumos, mulţumesc conducerii Condor Resort, care ne-a sprijinit să organizăm de Ziua Copilului un astfel de turneu. Nu contează rezultatul, ci doar faptul că se joacă cu pasiune. Rezulatele vor veni şi ele pe parcurs“, a declarat Simona Balan, instructor şi director al turneului. La categoria Roşu Starter (5-8 ani), locul I a fost ocupat de Ştefan Pal, din Nisiporeşti, pe locul II s-a clasat Andrei Ursachi (Săbăoani), pe III a fost Daria Varga (Săbăoani), iar pe IV Medeea Bîrsilă (Roman). Categoria Roşu Challenger (5-8 ani) a fost cîştigată de Matei Ursache (Fălticeni), pe locul II – Daria Iordăchescu (Simioneşti), pe III – Nicolas Sandăr (Săbăoani), iar pe locul IV Veronica Vacaru (Săbăoani). La Portocaliu Starter (8-10 ani) locul I a fost adjudecat de Denis Tofan – Roman, locul II – Giulia Percă – Săbăoani, locul III – Karina Tuchiac -Roman, iar pe IV – Miruna Arghiropol – Roman. La categoria Verde (9-10 ani), locul I a revenit Luminiţei Percă – Săbăoani, locul II – Filip Ciobanu – Pildeşti, locul III – Amaliei Nicoli – Bacău, iar locul IV – Alex Anăstăsoaiei – Roman. La Categoria Galben (11-14 ani) clasamentul a fost următorul: locul I – Alessio Doboş – Săbăoani, locul II – Ştefan Iştoc – Gherăeşti, locul III – Richard Toma – Gherăeşti, locul IV – Daniel Tancău – Gherăeşti. La Categoria Albastru (14-16 ani), locul I a fost ocupat de Maria Dămoc – Săbăoani, locul II – Giulio Pal – Roman, locul III – Emanuel Iştoc – Gherăeşti şi locul IV -n Codrin Balaşcă – Dulceşti. Trofeul Condor (acordat pentru ocupanţii locului I), respectiv Farfuria Condor (pentru locul II) au fost oferite de către gazde, Condor Resort. De asemenea, copiii participanţi au fost răsplătiţi cu medalii şi bentiţe Wilson.