■ scorul optimilor în Cupa României, 19-0, a fost reuşit de CSM Ceahlăul în disputa cu Arsenal Văleni ■ la pauză era deja 9-0 ■ în minutul 80, cînd tabela arăta 18-0, din tribună s-a strigat „Hai cu egalarea!“ ■ partida dintre Voinţa Dochia şi Speranţa Răuceşti a fost decisă după prelungiri ■

Cupa României Timişoreana şi-a consumat în cursul zilei de miercuri, 2 mai, cea de-a doua etapă din parcursul judeţean, optimile, în care nu s-au înregistrat surprize în ceea ce priveşte calificatele, dar au existat o serie de pete de culoare, care au dat farmec întrecerii. Scorul rundei a fost consemnat în meciul de pe Stadionul Ceahlăul, dintre CSM Ceahlăul şi Arsenal Văleni, duel care a debutat de la ora 18, la fel ca toate celelalte întîlniri. De precizat că„tunarii“ din Liga 5 au fost cei care au figurat oficial drept gazde, adversarii lor, din Liga 4, acceptînd, cu acordul Asociaţiei Judeţene de Fotbal Neamţ (organizatoarea întrecerii) ca meciul să se dispute pe cel mai mare stadion din Neamţ. Vălenarii au venit, cu mic, cu mare, la meci, cu ajutorul primăriei şi al sponsorului principal, Pristyl, însă au rămas doar cu bucuria unei excursii în capitala judeţului, deoarece mînjii de la Ceahlăul le-au administrat un neverosimil 19-0 (9-0), reieşindu-le o medie de un gol la mai puţin de cinci minute. Spectacolul a fost, totuşi, unul agreabil, între două formaţii cu aspiraţii diferite: la Arsenal se face fotbal din plăcere, iar la CSM Ceahlăul pentru performanţă, în ideea de a renaşte o tradiţie veche în oraşul de sub Pietricica. Vălenarii au o formaţie compusă inclusiv din jucători de 38 de ani, cu meserii diverse: lucrător în construcţii, macaragiu, patron, poliţist, specialist în tatuaje etc, oameni care joacă fotbal numai pentru plăcere dar, şi aşa, au înregistrat rezultate bune în ultimii ani la nivelul Ligii 5. De partea cealaltă, CSM Ceahlăul şi-a luat adversara în serios şi nu a slăbit-o nici un moment, „umplîndu-i“ poarta de goluri. Au marcat pentru pietreni Parfeni (18′, 27′, 37′, 38′), Zaharia (6′, 29′, 49′, 70′) , Rusu (9′, 35′, 85′), Pîntea (44′, 56′), Apostol (65′, 77′) Mateiciuc (68′, 80′) Copoţ-Barb (75′). Arsenal a marcat şi ea, însă în poarta greşită, autogol semnat de Claudiu Nastasia (59′), şef al Postului de Poliţie Dumbrava Roşie. De precizat că la acest meci căpitan al vălenarilor a fost şeful postului local de Poliţie, Cristi Cocea, antrenor secund la club, cu licenţă UEFA C. Meciul s-a derulat într-o notă de sportivitate, fiind arătate doar două cartonaşe galbene, suporterii, indiferent de tabără, fiind veseli şi, mai ales puşi pe glume gen: „Hai cu egalarea“, pe la scorul de 0-18, în minutul 80. Un alt duel interesant a avut loc la Dochia, unde Voinţa din localitate a primit vizita celor de la CS Speranţa Răuceşti. După cele 90 de minute regulamentare scorul era egal, 2-2 (1-2). Au urmat prelungirile, în urma cărora oaspeţii au reuşit să se impună cu 4-3. A fost doar o formalitate pentru Voinţa Ion Creangă să învingă la Valea Ursului, scor 5-1 (2-0). Meciul dintre Stejarul Stăniţa şi Victoria Horia s-a încheiat 0-3, derby-ul local dintre Moldova II şi Moldova Cordun consemnînd un rezultat de tenis: 1-6 (1-2). Ozana Timişeşti – CS Steel Man Tîrgu Neamţ a fost 3-0 la masa verde (gruparea tîrgnemţeană s-a retras din campionatul Ligii 4 şi implicit nu avea cum să joace în Cupa Românei). Disputa dintre Vulturul Costişa şi CS Cimentul Bicaz s-a terminat 1-6 (0-3) iar Energia Pîngăraţi a dispus de AS Bradu Borca cu 6-0 (1-0).