■ veteranii echipei gazdă, Daniel Marin şi Mădălin Popa s-au accidentat în meciul pierdut acasă în faţa AFC Hărman ■ Mugurel Buga nu a putut fi anihilat, în înfrîngerea 1-2 suferită de CSM Roman ■

Partida contînd pentru etapa a XXIII-a a campionatului Seriei I din Liga a III-a la fotbal, consumată vineri, 20 aprilie, pe Stadionul Moldova, a adus o înfrîngere pentru jucătorii Clubului Sportiv Municipal (CSM) Roman, care au căzut pe locul al V-lea în clasament. Meciul dintre gruparea de la malul Moldovei şi AFC Hărman s-a terminat 1-2 , rămînînd în anale ca o confruntare de tristă amintire. În afara scorului defavorabil, gazdele de la CSM i-au scos accidentaţi, de pe teren, pe căpitanul Mădălin Popa şi pe fundaşul Daniel Marin, victime ale unor contre dure din partea oponenţilor. Meciul, început la ora 17, a fost unul în care atît gazdele cît şi oaspeţii au încercat să construiască (gazonul Stadionului Moldova fiind, după intervenţiile din ultimele zile, unul bun, n. red. ) . S-au duelat două echipe „scurte“, comasate în vreo 30 de metri, majoritatea paselor consumîndu-se în zona centrală. În aceste condiţii, Hărmanul, mizînd în atac pe experimentatul Mugurel Buga, a încercat să speculeze spaţiile mai ales din flancul stîng al defensivei gazdelor. Cu probleme de accidentări şi suspendări în lot, tehnicienii Gabriel Ţapu şi Iosif Susanu au avut un atac destul de palid, cu un neconvingător Scânteie (schimbat în prima repriză) şi o linie de fund care a funcţionat numai pînă la un moment dat. Au existat faze notabile în prima repriză, mai ales la poarta CSM-ului, oaspeţii au cerut şi penalty la un moment dat, fiind foarte aproape să deschidă scorul în ultima secundă a primului mitan, cînd Angel Băiceanu a reuşit să reţină, din postură de unu la unu cu un atacant advers. Al doilea mitan i-a găsit ceva mai proaspeţi pe hărmăneni, care au lovit decisiv în minutul 50, prin Mugurel Buga, acesta îndeplinind doar o formalitate în faţa porţii, după o pasă primită de la colegul său din atac, Daniel Paraschiv. Prin minutul 73 oaspeţii şi-au dublat avantajul, prin servantul de la primul gol, care a speculat, de asemenea, un spaţiu liber în stînga defensivei romaşcane. „Ţevarii“ nu au renunţat la luptă, deşi Mădălin Popa şi Daniel Marin au suferit accidentări urîte, care îi vor ţine o perioadă departe de teren, primul fiind scos chiar cu targa în urma unui contact dur în marginea careului de 16 metri al Romanului, la o fază în care, din vîrf, ajunsese ultim apărător. Golul gazdelor a venit cu aproape şapte minute înainte de final, la o pătrundere în careu a mijlocaşului ofensiv Iosif Netbai, acesta fiind faultat clar. Tot el a transformat, însă pe final, parcă formaţia CSM nu a mai avut forţa de a căuta egalarea. Rezultatele acestei etape a XXIII-a au mai fost: vineri, 20 apilie, CSM Paşcani – CSM Focşani 0-4 Ştefan Lupu (6) , Cosmin Pasăre (9) , Claudiu Mihai (38) , Alexandru Duca (90 plus 3) şi sîmbătă, 21 aprilie, Sporting Lieşti – Metalosport Galaţi 3-0 la masa verde. Avântul Valea Mărului – AFC Odorheiu Secuiesc 0-3 tot la masa verde, AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – Aerostar Bacău un suprinzător 3-0 Sufian Jebari (15) , Szilard Magyari (43, 79) , KSE Târgu Secuiesc – Suporter Club Oţelul Galaţi 1- 2 şi Sănătatea Darabani – Bucovina Rădăuţi 2-1 Cristian Apetroaei (15) , Stejarel Vişinar (82 – autogol) / Iulian Ionesi (30) .