■ CSM Roman a rezistat numai o repriză în jocul disputat în deplasare, cu Aerostar Bacău

Aerostar Bacău – CSM Roman s-a terminat 4-2 , sîmbătă, 14 aprilie, într-un meci care a dovedit încă o dată că „ţevarii“ pot lupta de la egal la egal cu orice adversar din actuala serie a Ligii a III-a. „Prima repriză a fost una dintre cele mai bune din punct de vedere ofensiv pentru echipa noastră, însă unele erori în apărare au făcut ca scorul să fie egal la pauză, 2-2. Din păcate, a doua repriză a însemnat şi desprinderea decisivă a Aerostarului, atunci cînd golurile lui Vraciu şi Căinari au stabilit şi scorul final. Urmează etape importante pentru echipa noastră în încercarea de a rămîne între primele şase echipe ale clasamentului. Vinerea viitoare, pe 20 aprilie, de la ora 17, CSM Roman va întîlni pe AFC Hărman, pe Stadionul Moldova“, a anunţat conducerea CSM Roman. Reamintim că în etapa anterioară de pe teren propriu, pe motiv de offside, Romanul a scos doar un punct, după un program infernal în compania ACS Olimpic Cetate Râşnov, scor 0-0. Partida, disputată pe gazonul Stadionului Moldova cu începere de la ora 17, a fost una de uzură, pe un gazon care nu s-a uscat complet după ninsorile din a doua jumătatea lunii martie, avînd în continuare „valuri“, după urmele utilajelor care au ajutat la deszăpezire. Cum şi băieţii de la Râşnov, pregătiţi de către Daniel Bona, au evoluat pe acelaşi gazon, este evident că partida a fost una încrîncenată, în care s-a cam sărit peste fazele de construcţie şi s-a mizat pe mingi lungi, în zonele periculoase ale marginilor de careuri. De altfel, din start, Râşnovul s-a aşezat pe două linii, menţinîndu-l pe căpitanul Nicolae Mariean avansat, în vreme ce gazdele, sub coordonarea lui Gabriel Ţapu şi a lui Iosif Susanu, au încercat să ţină de posesie şi să construiască.