■ s-a încheiat ediţia a X-a a competiţiei de la Piatra Neamţ, una înscrisă în calendarul Federaţiei Române de Tenis ■ partidele au început pe terenuri acoperite, din cauza vremii nefavorabile şi s-au încheiat la baza sportivă, în aer liber ■

Cea de-a X-a ediţie a turneului Cupa Kym Star la tenis de cîmp a avut o desfăşurare atipică din cauza capriciilor vremii. Începută sîmbătă, 30 iunie, întrecerea şi-a desfăşurat jocurile din primele trei zile pe teren acoperit, la baza Adridan, întrucît ploaia nu contenea, iar condiţiile nu permiteau disputatea partidelor în aer liber, la baza asociaţiei Kym Star. În ciuda surprizelor neplăcute ale vremii, cei 88 de tineri sportivi de la cluburi din diferite judeţe din ţară s-au duelat la fileu în meciuri aprige. Întrecerea, înscrisă în calendarul intern al Federaţiei Române de Tenis, de categoria FRT 1, 2 la 12, 14,16 şi 18 ani ani, s-a încheiat marţi, 3 iulie, odată cu disputarea finalelor. „Rezultatele au fost meritorii. A fost o competiţie cu participare bogată faţă de alţi ani şi am avut participanţi şi la categorii mari, la 18 ani, ceea ce e mai rar în ultima perioadă. Ne-am străduit să invităm, cu telefoane, cu mail-uri trimise la cluburile din ţară. Au fost premiaţi sportivii clasaţi pe primele patru poziţii la fiecare categorie de vîrstă, pentru că la tenis se premiază de fapt două locuri III“, a declarat directorul de turneu Cristi Moroi, preşedintele clubului sportiv Kym Star. La cea mai mică grupă, 10 ani, au triumfat doi copii legitimaţi la clubul Coreco Iaşi. La fete, locul I a fost ocupat de Maria Dumitrescu care a învins-o în finală în două seturi (4/0, 4/0) pe Sorana Dascălu (CSS Unirea Iaşi), iar la băieţi s-a impus Ştefan Secară, învingător în faţa lui Eric-Cezar Tănase (TC Magic Shot Buzău) cu 4/2, 4/1. La grupa 12 ani, la fete, pietreanca Maia Todiriţe (CS Condor) şi-a confirmat valoarea cîştigînd întrecerea după ce a trecut în finală de colega de club Clara Adăscăliţei, cu 6/3, 6/4. La băieţi (12 ani), pe primul loc s-a clasat Darius Anton (CS Dinamo Bucureşti) care s-a impus în finală în faţa lui Isidor Gavriliu (CSS Bacău), cu 6/0, 6/1. La categoria 14 ani fete a triumfat Daria Călin (CS Condor) care s-a impus în turneul şah în faţa Ştefanei Corlăţan (Select Suceava) – locul II, respectiv Mariei Corduneanu (CS Condor) şi Alesandrei Tiron (Select Suceava). La grupa 14 B, cel mai bun a fost Radu Ursu (Coreco Iaşi), cu patru victorii obţinute în turneul şah, pe locul II s-a clasat reprezentantul gazdelor, Dimitrie Albu (ACS Kym Star), cu trei victorii, urmaţi de Tudor Ştefaniu, (CSS Unirea Iaşi), Matei Ganea (ACS Kym Star) şi Rareş Popa (Coreco Iaşi). La categoria vîrstă 16 ani (feminin), locul I a fost ocupat de Yasmina Orzata (CSS Bacău), care s-a impus cu trei victorii în turneul-şah obţinute în faţa Valentinei Săgneanu (TCM Roman) – locul II, respectiv în duelurile cu Riana Cobuz (CS Orhideea Piatra Neamţ) şi Bocăneţ Amalia (CS Oneşti). La 16 M, pe primul loc s-a clasat în turneul-şah Mihai Cucu (AS Moldosport Bacău), pe II a încheiat, cu două victorii, Tristan Buckner (CS Condor), iar podiumul a fost completat de Vlad Andrieş (ACS Kym Star) şi Victor Grigoraş (TCM Roman). La cea mai mare categorie de vîrstă (18 ani), secţiunea feminină a fost cîştigată de Diana Iacob (TC Micul As Iaşi), cu victorii pe linie în faţa adversarelor Evelia Gherasim (ACS Kym Star) – locul II, respectiv Ana Zagnat (CS Giglio Iaşi) şi Andra Beşu (ACS Kym Star). La băieţi (18 ani), pe locul I s-a clasat Teodor Cojocaru (TC Micul As), urmat de Răzvan Aghion (CFR Iaşi), Bogdan Damian (TC Vaslui), Denis Gavrilescu (CSS Tg. Neamţ) şi Andrei Ţintaru (TEMA Oneşti).