■ sferturile de finală ale Campionatului Mondial de Fotbal din Rusia aduc meciuri de infarct ■ organizatorii întrecerii au însă un culoar favorabil ■

Se ascute lupta pentru trofeul Campionatului Mondial de Fotbal 2018, ajungîndu-se în faza sferturilor pe fondul unor dispute neverosimile între formaţiile de top. A 21-a ediţie a Cupei Mondiale de Fotbal are loc în Rusia şi se desfăşoară între 14 iunie şi 15 iulie. 32 de echipe au luat parte la cel mai mare eveniment sportiv al anului, unde au fost programate 64 de meciuri pe 12 stadioane, iar cîştigătoarea se va alege alege pe stadionul Lujniki din Moscova. În fazele eliminatorii, suporterii şi, mai ales, cei care au jucat la pariuri, au stat cu inima la gură cînd s-a jucat „meciul meciurilor“, dintre Franţa şi Argentina, terminat 4-3 (Griezmann 13, Pavard 58, Mbappe 64, 68 / Di Maria 41, Mercado 48, Aguero 90+2). Uruguay – Portugalia a fost 2-1 (Cavani 8, 62 / Pepe 55), CR7 urmîndu-l în Peninsula Iberică pe Lionel Messi, eliminat cu Argentina. Spania – Rusia a fost un meci „cu dichis“, în care, din cîte se pare, cu tot cu arbitrajul video, gazdelor le-a fost acordat un penalty gratuit, iar spaniolilor le-a fost refuzată o lovitură de la punctul cu var. 3-4 a fost după penalty-uri, portarul Akynfeev reuşind să pareze de două ori loviturile de la punctul cu var. Croaţia – Danemarca, de asemenea, a fost 1-1, după 90 de minute, 4-3 după penalty-uri (Mandzukic 4 / M. Jorgensen 1). Brazilia – Mexic s-a terminat, previzibil, 2-0 (Neymar 51, Firmino 88). Belgia – Japonia, partidă încheiată cu 3-2 (Vertonghen 68, Fellaini 74, Chadli 90+4 / Haraguchi 48, T. Inui 52) a fost unul dintre cele mai încrîncenate dueluri de la Mondial, niponii avînd partida în mînă, pînă cînd „dracii roşii“ le-au răsturnat terenul în cap, cu un gol la ultimul contraatac. Suedia – Elveţia 1-0 (Forsberg 66), nu a lăsat loc de prea multe discuţii, pe fondul unor evoluţii terne din partea ambelor combatante. Columbia – Anglia s-a încheiat nedecis, 1-1 după 90 de minute şi 4-5 după loviturile de departajare, însă, a ţinut cu sufletul la gură toţi microbiştii de pe planetă, Kane&Co. fiind aproape de a împărtăşi soarta Germaniei şi a Argentinei. Sferturile de finală au următorul calendar: pe 6 iulie, de la ora 17.00: Uruguay – Franţa (Novgorod); 6 iulie, ora 21.00: Brazilia – Belgia (Kazan); 7 iulie, ora 17.00: Croaţia – Rusia (Samara); 7 iulie, ora 21.00: Suedia – Anglia (Soci). Semifinalele vor fi pe 10 iulie, ora 21.00 – cîştigătoarea meciului 2 din sferturi: cîştigătoarea meciului 1 din sferturi (Sankt Petersburg); 11 iulie, ora 21.00: cîştigătoarea meciului 4 din sferturi – cîştigătoarea meciului 3 din sferturi (Moscova/Lujniki). Finala mică este programată pe 14 iulie, ora 17.00: echipa învinsă în semifinala 1 – echipa învinsă în semifinala 2 (Sankt Petersburg), iar finala mare pe 15, iulie, ora 18.00: cîştigătoarea semifinalei 1 – cîştigătoarea semifinalei 2 (Moscova/Lujniki). Toate partidele vor putea fi urmărite în transmisiuni directe pe TVR 1 şi pe TVR HD.