■ CSM Ceahlăul a pierdut, 1-0, disputa de la Miroslava ■ pietrenii au ratat nepermis de mult ■ CSM Roman a fost învinsă, acasă, de CSM Focşani, ocupanta locului III în clasament ■

Etapa a IV-a, din Seria 1 a Ligii 3, s-a dovedit a fi una nefastă pentru cele două echipe nemţene de fotbal ce evoluează în acest aşalon, CSM Ceahlăul şi CSM Roman pierzînd la limită disputele. Aşa se face că ambele grupări au acumulat doar cîte trei puncte în clasament, debutul de campionat nefiindu-le favorabil. Dacă la pietreni, care au promovat în acest an în eşalonul trei al fotbalului românesc, se poate vorbi despre de tinereţea lotului şi lipsa de experienţă la acest nivel, se aştepta mai mult de la romaşcani, care în ultimele ediţii au avut poziţionări între primele cinci din serie. Sîmbătă, 15 septembrie, Ceahlăul a jucat la Miroslava, cu Ştiinţa, o grupare care în ediţia trecută de campionat evolua în Liga 2 şi a pierdut cu 1-0. Nemeritată înfrîngere afirmă cei care au fost prezenţi la meci, nemţenii plătind tribut ratărilor, în timp de gazdele au tras cu dinţii de scorul consemnat în minutul 3, făcînd tot ce le-a stat în putinţă pentru aceast lucru. Se poate vorbi şi de antifotbal. „În sport, mai ales cînd ştii că ai pierdut o întrecere, dar în inima ta simţi că nu meritai mai mult, parcă nu doare foarte tare. Cînd ştii însă că ai fost mai bun, că adversarul a tras de timp şi a apelat la „copilării“ pentru a-şi păstra avantajul, cînd tu ai irosit şansă după şansă, atunci pleci acasă privind pămîntul cu ciudă. Au fost în total trei şuturi pe poartă pentru gazde şi şase pentru oaspeţi. Iar în afara acestor momente, gazdele au mai avut o singură fază periculoasă, în timp ce nemţenii au trecut de pe lîngă gol de alte patru ori. Ratările au făcut ca membrii delegaţiei CSM Ceahlăul Piatra Neamţ să plece acasă privind pămîntul cu ciudă, după meciul pierdut pe nedrept în faţa celor de la Ştiinţa“, se arată într-o postare de pe pagina de Facebook a grupării pietrene. Gazdele au deschis scorul repede, în minutul 3. La o lovitură liberă din marginea careului mare, lateral dreapta în direcţia lor de atac, fundaşul Sebastian Bucur adeschis scorul după o lovitură de cap. Deşi era de aşteptat ca o echipă care în primăvară juca în Liga 2 să caute să îşi consolideze avantajul, la cîrma jocului a trecut CSM Ceahlăul. Galben-negrii s- au instalat în jumătatea adversă, au combinat, au mutat ofensiva de pe o bandă pe alta ţi au împins atacul spre butul gazdelor. Ştiinţa a profitat de plusul de experienţă din apărare şi a respins destul de calm.

Sarabandă de ocazii

La o gafă a portarului Bîlbă, care a ieşit aiurea din careu şi a degajat neinspirat, Toma a recuperat la 35 de metri de poartă şi a şutat, numai că mingea care a fost văzută de toată lumea în plasă a lovit bara. Imediat, Iovu, în minutul 15, a nimerit iar poarta, dar Barna a respins în corner, după care jocul a curs spre poarta lui Bîlbă. Pe contraatac, Marin (33′) a trimis peste poartă cu capul, dar pericolul plutea adesea în careul ieşean. Rusu a trimis de la mijlocul terenului spre Ţapu, acesta a deviat în marginea carelui pentru urcarea lui Copoţ-Barb, dar optarul a tras în Bîlbă din cîţiva metri. Ţapu, în minutul 43, a pătruns în careu, numai că şi-a dorit să finalizeze prea de aproape de poartă şi i-a fost anulată şansa de un apărător advers, după care tot el (46′) putea profita de o gafă a defensivei rivale, numai că mai rapid la minge a ajuns Bîlbă. După pauză, Toma putea egala. Oaspeţii au avut lovitură liberă, centrarea a fost respinsă pînă la marginea careului iar Toma (56) a tras fără preluare, nu tare, însă printr-o pădure de picioare. Şansa a fost de partea portarului Miroslavei, care s-a aflat pe direcţia şutului şi a prins balonul. Iovu (59′) a dat replica pe contratac, dar Barna i-a anulat bucuria golului la şutul din carelui. De aici, Ştiinţa nu a mai contat în atac. Ba chiar gazdele au început să caute odihna pe iarba netunsă bine pe dreptunghiul verde. Durerile reale sau închipuite au dus la momente nenumărate în care echipa medicală a Ştiinţei a alergat pe gazon, de parcă medicii aveau primă pentru sprinturi. Mai mult, mingile de rezervă fuseseră puse în sac, la marginea terenului imediat după startul mitanului secund. Oare nu au vrut gazdele să le piardă? CSM Ceahlăul a pus stăpînire pe joc total, chiar dacă s-au produs schimbări în echipă. Rezervele au intrat bine în joc, au respectat indicaţiile de la margine şi în ultimele minute ale disputei au ratat ocazii mari. Pe fond de presiune continuă în treimea adversă, cu lovituri de la colţul terenului şi mingi recuperate sus, Cuibari (65′) putea da lovitura la şutul din dreapta, din careu, în diagonală. Numai că Bîlbă a fost sigur şi a parat. Apoi Pîntea (85′) a tras bine sub bară de la peste 25 de metri, pe direcţia lui Bîlbă care a împins cu vîrfurile degetelor în corner. Agache (93′) a trimis cu capul pe poartă pentru „priza“ lui Bîlbă, iar Andreş (94′) şi Ţapu (95′), ambii cu lovituri de cap, au trimis la cîteva palme de barele porţii gazdelor. Cam aceasta a fost povestea înfrîngerii nemeritate a Ceahlăului.

Deziluzie şi la malul Moldovei

Fotbaliştii de la Clubul Sportiv Municipal Roman au evoluat pe teren propriul vineri, 14 septembrie, în compania CSM Focşani 2007 şi au pierdut diasputa cu un gol luat aproape de ultimul sfert de oră. Meciul de la malul Moldovei a fost unul de uzură, în care tehnicienii locali, Gabriel Ţapu şi Iosif Susanu, au aliniat un 4-4-2 cu destul de multe improvizaţii, trimiţîndu-i în atac pe Nedelcu şi Aeroaie, cu play-maker Brăescu, cel care a avut cel mai mult de alergat în ambele faze. „Podgorenii“ au venit motivaţi la Roman şi au încercat să stea cît mai sus în momentele în care gazdele construiau. În prima repriză nu au lipsit ocaziile, la ambele porţi, pe fondul unui joc mai combinativ al CSM şi speculativ al oaspeţilor. S-a văzut că focşănenii, clasaţi pe locul III în clasament, vor avea anul acesta un cuvînt greu de spus în ceea ce priveşte lupta la promovare. Vrîncenii au stat acolo unde le-au dictat antrenorii şi au reuşit să îşi treacă în cont prima ocazie mare, o minge trimisă în transversală. Jocul combinativ al gazdelor s-a rupt, însă, undeva la mijlocul terenului, nici fazele fixe nici pătrunderile individuale nereuşind să pună în real pericol poarta Focşaniului. Oaspeţii au reuşit, pînă la urmă, să îi „adoarmă“ pe romaşcani în al doilea mitan, în prima oră de joc părînd că totul va curge spre un rezultat de 0-0 necesar şi suficient Romanului şi care putea aduce încă un +2 la adevăr pentru podgoreni. Nu s-a terminat aşa, deoarece la una dintre puţinele faze de atac ale oaspeţilor, în minutul 73, Ştefan Lupu a şutat îndîrjit din marginea laterală stînga a careului mare pe scurt şi portarul romaşcan a trebuit să scoată mingea dintre aţe. Nu a urmat, aşa cum se aşteptau puţinii suporteri prezenţi în tribunele Stadionului Moldova, un galop după egalare din partea gazdelor, care au mai încercat, timid, să se apropie de poarta adversă. Constant, la fel ca în întîlnirile anterioare, Brăescu a avut posibilitatea unui nou şut pe poartă, cum a făcut la golul cu Botoşani 2, însă de această dată a trimis peste. Focşănenii au luat punctele şi a plecat acasă bucuroşi, în vreme ce tabăra gazdelor a rămas să digereze acest rezultat nefavorabil, prima înfrîngere pe teren propriu în sezonul 2018-2019 al Lig 3. Alte rezultate ale etapei a IV- a au fost: CSM Rîmnicu Sărat – Foresta Suceava 1-1; CSM Paşcani – Sănătatea Darabani 2-1; KSE Tîrgu Secuiesc – Şomuz Fălticeni 4- 0; Metalul Buzău – FC Botoşani 2 2-1; Sporting Lieşti – Bucovina Rădăuţi 0-2; Suporter Club Oţelul Galaţi – SCM Gloria Buzău 0-0