■ la debutul internaţional, cea mai tînără reprezentantivă a României a învins cu 6-2 selecţionata Republicii Moldova ■ a fost primul joc din dubla programată pe stadionul Ceahlăul ■ revanşa va fi joi, 25 octombrie, de la ora 11.00 ■

Reprezentativa sub 15 ani a României, formată din jucători născuţi în anul 2004, a cîştigat marţi, 23 octombrie, pe stadionul Ceahlăul din Piatra Neamţ, primul meci internaţional de la înfiinţare. Adversară a fost selecţionata similară a Republicii Moldova, de care tinerii jucători români au trecut cu un scor categoric, 6-2. Tricolorii au condus cu 5-0 la pauză, două dintre goluri venind din lovituri de la 11 metri. Chiar în minutul 3, Mitrache a deschis scorul transformînd un penalty, iar Gânţe a dus scorul la 3-0 prin reuşitele din minutele 9 şi 21. Burnete (min. 28) şi Rusu (38. – pen.) au stabilit scorul pauzei. Oaspeţii au revenit motivaţi de la vestiare şi au reuşit să înscrie de două ori prin Lupan (44′) şi Bălan (57′) înainte ca Patrick Gânţe, jucător legitimat la CSM Oradea, să stabilească scorul final prin reuşita din minutul 59. În jocul de marţi, antrenorii Iulian Cojocaru, Mihai Ianovschi şi Răzvan Rotaru au aliniat următorul unsprezece: Dincă – Maftei (Dragomir, 60′), Plumbuitu (Petruţ, 60′), Ad. Grigore (Popa, 60′), Ciubotaru – Rusu, Vulturar, Mitrache (Răducioiu, 60′), Neagu (Cercel, 60′) – Gânţe, Burnete. Pentru naţionala U15 a Republicii Moldova au evoluat: Dumenco – Mînăscurtă, Baturin, Axente-cpt., Covalischil – Nogai (Gău, 30′), Bejan, Lupan – Voitco, Prodan, Dumbravă. Antrenor: Vitalie Mardari. Cele două reprezentative se vor întîlni din nou joi, 25 octombrie, de la ora 11.00, pe acelaşi stadion. Ca şi în meciul de marţi, şi întîlnirea de joi va începe cu un moment de reculegere în memoria fostului internaţional Ilie Balaci, stins din viaţă duminică, 21 octombrie, la Craiova. De menţionat că din lot face parte şi mijlocaşul Alex Anton, de la CSM Ceahlăul, care ar putea debuta în al doilea amical cu Republica Moldova. Reprezentativa Under 15 a României s-a format în urma unui an de selecţii, în cadrul Turneului Speranţelor 2017-2018, a trialurilor interne şi a celor externe. În perioada 17-22 septembrie, toţi jucătorii din lotul lărgit s-au reunit la Centrul Naţional de Fotbal Buftea pentru un cantonament în care s- au pregătit sub stricta supraveghere a unor experţi UEFA. Pentru acţiunea de la Piatra Neamţ, lotul de juniori este pregătit de un trio format din Iulian Cojocaru, Mihai Ianovschi şi Răzvan Rotaru. Jucatorii convocaţi sunt: portari: David Dincă (FC Viitorul), Valentin Mărgărit (Fotbal Club Rapid); fundaşi: Kevin Ciubotaru (SC Team Wiener Linien), Bogdan Dragomir (Metaloglobus), Adrian Grigore (Deportivo Alaves), Rareş Joiţoiu (FCSB), David Maftei (FC Viitorul), Traian Oargă (Universitatea Cluj), Razvan Paşcalău (Universitatea Cluj), David Petruţ (FCSB), Gabriel Plumbuitu (Daco-Getica Bucureşti), Andrei Popa (U Craiova 1948 CS), Robert Răducioiu (FC Viitorul), David Roşu (ACS Poli Timişoara); mijlocaşi: Alex Anton (CSM Ceahlăul), Alexandru Bălică (FCSB), Denis Bujor (FC Viitorul), Marius Cercel (U Craiova 1948 CS), Iustin Grigore (FC Lambersat), Alexandru Mitrache (FCSB), Roberto Neagu (Prosport Bucureşti), Eduard Rusu (Prosport Bucureşti), Cătălin Vulturar (UTA Arad). Atacanţi: Rareş Burnete (FC Viitorul), Patrick Gânţe (CSM Oradea), Surik Karamian (Concordia Chiajna), George Mureşan (Viitorul Cluj), Ciprian Popescu (Fotbal Club Rapid).