■ tricolorii au fost învinşi luni seară de Squadra azzurra, în primul test al naţionalei de futsal de la Piatra Neamţ ■ 1.300 de spectatori au susţinut România în meciul de la Polivalentă ■ la meci au asistat şi Mirel Rădoi, Sânmărtean sau Belodedici, alături de preşedintele FRF ■

Primul meci din dubla naţionalei de futsal a României cu Italia, disputat la Sala Polivalentă luni seară, a fost un eveniment de interes pentru 1300 de iubitori ai sportului din Piatra Neamţ. În cea mai mare parte tineri, spectatorii i-au susţinut pe tricolori pînă la final, chiar dacă, în repriza secundă diferenţa de valoare între cele două echipe a fost evidentă. La capătul celor două reprize a cîte 20 de minute jucate efectiv, Squadra azzurra a cîştigat cu 2-0, ambele goluri fiind marcate în partea secundă a disputei. La pauză, România şi Italia s-au aflat la egalitate, 0-0, după o primă repriza în care pressingul tricolorilor a funcţionat perfect, iar unele din intervenţiile portarului Petrişor Toniţa au fost providenţiale. La reluare, tricolorii au ieşit mai decişi, dar bara s-a opus la şutul lui Cristian Matei. Replica italienilor a venit imediat, aceştia punctînd prin Romano Sergio. Squadra azzurra a reuşit apoi desprinderea prin golul marcat de Julio de Oliveira şi, în ciuda forcingului tricolor din final, elevii lui Alessio Musti, aflat la debut pe banca Italiei, au cîştigat cu scorul de 2-0. La partida de la Piatra-Neamţ au asistat luni seară şi selecţionerul reprezentativei de tineret a României, Mirel Rădoi, Lucian Sânmărtean, manager al loturilor de tineret şi juniori ale României, Ion Vlădoiu şi Miodrag Belodedici alături de întreaga conducere a Federaţiei Române de Fotbal, dar şi reprezentanţii cluburilor de futsal din Liga 1 şi Liga 2. „A fost un joc puternic pentru noi, am reuşit să ţinem în prima repriză ritmul, am reuşit să-i contracarăm, ne-am prezentat foarte bine defensiv. Ştiam că nu ne vor oferi foarte multe spaţii să ne dezvoltăm jocul, ştiam că se joacă exact ca şi o finală jocul acesta. Am încercat să motivăm jucătorii pentru meci şi să-i ridicăm într-adevăr la nivelul cel mai înalt. Cred că am reuşit în prima parte, iar în repriza secundă am avut două minute în care am căzut neaşteptat, chiar voiam să iau time-out, dar era necesar pentru final. Din păcate, a venit golul 2 şi lucrul acesta ne-a afectat puţin. La 0-0 cred că dacă eram mai pragmatici şi dădeam gol la faza în care am dat bară, era altceva, dar totuşi e vorba de calitate, e o diferenţă, totuşi este o echipă care este campioană europeană şi cred că în unele momente am simţit şi noi astăzi acest lucru, o echipă puternică“, declara după meci selecţionerul Robert Lupu, optimist într-un rezultat pozitiv pentru meciul revanşă programat marţi seară, tot de la ora 18.00.