Qwan-Ki-Do

Roman: Luptătorii de la BAO, medalii la Euro de juniori de la Zurich

Știre publicată în urmă cu

în data de

■ clubul a avut un lot de 22 sportivi ■ aceştia s-au întors acasă cu 17 medalii: şase de aur, trei de argint şi opt de bronz ■

Sportivii de la clubul BAO Roman au participat, în perioada 27-28 aprilie, la Campionatul European pentru Copii şi Juniori, competiţie care s-a desfăşurat la Zurich, în Elveţia. Lotul pregătit de antrenorul Mihai Cristea, a numărat 22 de sportivi, care s-au întrecut în proba tehnică şi în cea de lupte. Pe pagina de Facebook a clubului romaşcan şi pe cea a antrenorului Cristea sînt consemnate rezultatele de excepţie ale sportivilor. Astfel, luptătorii romaşcani s- au întors acasă cu 17 medalii, din care şase de aur, trei de argint şi opt de bronz. Lista premianţilor e lungă şi poate fi începută cu Dragoş Bulgaru, care a obţinut premiul I la luptă şi locul al III-lea la tehnică. Sebastian Ciotu a adus locul I la tehnică şi III la luptă. Eliza Cocea s-a clasat pe locul I la tehnică şi pe acelaşi loc la luptă, iar Andrian Creangă a obţinut locul I la luptă. Matei Dumitrache a adus acasă un loc I la luptă şi o medalie de bronz pentru tehnică. Alexandru Gotcă a obţinut un loc I la luptă şi tehnică, iar David Ghiga un loc II la tehnică. David Simion s-a clasat pe locul I la luptă şi pe locul al III- lea la tehnică. David Agu, care s-a clasat pe locul III la proba tehnică şi proba de luptă. Mădălina Baciu a ocupat un onorant loc II la luptă şi un loc III la tehnică. Cosmin Enache a obţinut locul III la luptă, în timp ce Monel Gherghel un loc III la luptă şi tehnică. Andreea Hăbăţescu a obţinut şi ea locul II la tehnică şi luptă, iar Andreea Neculai locul II la luptă. „Momente unice petrecute la Campionatul European de Qwan Ki Do pentru copii şi juniori, alături de cluburile din România! Steagul României a fost foarte prezent pe podium. Felicitări sportivilor, antrenorilor, arbitrilor şi părinţilor care au făcut posibilă această deplasare!“, a precizat antrenorul Mihai Cristea. La competiţia continentală dedicată copiilor şi juniorilor au participat 62 de cluburi din 11 ţări, respectiv Germania, Austria, Belgia, Danemarca, Franţa, Ungaria, Irlanda, Italia, Norvegia, România şi ţara gazdă, Elveţia. În total, 465 de sportivi s- au înfruntat în proba tehnică şi 316 au intrat în competiţiile de luptă.