■ acesta va încerca, la Iaşi, în preziua Sărbătorii Sfintei Parascheva, să facă 5.000 de flotări în patru ore ■ recent, acesta s- a evidenţiat la două concursuri de forţă ■

Multiplul recordman mondial Dan Stănescu va încerca, la finele acestei săptămîni, să intre din nou în galeria marelor forţe ale lumii, prin stabilirea unei performanţe de calibru, realizarea a 5.000 de flotări în patru ore. Sportivul romaşcan va ataca titlul la Sala Oana GoldGym, aparţinînd unei alte mari campioane, Oana Elena Hreapcă, de asemenea originară din Roman dar stabilită de mai mulţi ani în capitala Moldovei. „Campionul mondial al flotărilor va încerca să realizeze un nou record! 5000 de flotări în patru ore! Vineri 13 octombrie, la ora 13, Regele Flotărilor va ataca un nou record mondial! Sînteţi aşteptaţi să faceţi parte din această filă de istorie sportivă!“, a notat Revista Turism Life, organizatoarea evenimentului. De precizat că recordul mondial la flotări a fost realizat tot de Dan Stănescu, pe 22 mai 2017, la Zilele Romanului, acesta reuşind să facă 2.300 de flotări în 39 de minute, pe scaune. Recent, multiplul campion s-a făcut remarcat în două întreceri de anvergură, însă în domeniul powerlifting-ului (ridicarea de greutăţi. „La invitaţia maestrului Mircea Pîrjol, cunoscut om de sport multiplu campion la concursurile de strongman şi un antrenor de exceptie în domeniu, am decis să particip la un concurs de powerlifting organizat la Worldgym Academy. Competiţia care a fost organizată într-un mod profesionist a adunat oameni cu pasiuni comune. Eu am participat la două probe, respectiv împins greutate maximală la categoria 70 – 80 kg, unde am ocupat locul III. A doua probă a fost împins cu propria greutate repetări unde am ocupat locul I. Cîştigul real constă în participarea la o sărbătoare a sportului de forţă şi la bucuria de a reprezenta Romanul ca şi la Cupa Triumf de la Moineşti“, a menţionat Dan Stănescu. Înaintea acestei deplasări, sportivii romaşcani au reuşit să cucerească cinci medalii lşi a Cupa Triumf la powerlifting, ediţia a X-a, care a avut loc la Moineşti. Acolo, cea mai bună performanţă a fost obţinută de Petru Florin, care a ocupat locul I atît la îndreptări, cît şi la împins de la piept, ambele la categoria 84 kg. Sorin Sprînceană şi Mădălin Bursuc au obţinut locul II la categoriile 92 kg şi, respectiv, 74 kg, ambii la îndreptări. Dan Stănescu a participat doar la proba favorită – bench press – împins de la piept, unde a obţinut locul I la categoria 74 kg. Dan Stănescu este înscris pentru rezultatele sale în Assist World Records.