■ AS Bradu Borca - CSM Ceahlăul s-a încheiat la egalitate, 1-1, în cel mai atractiv meci al etapei din Liga 4 ■ gazdele au deschis repede scorul şi au condus pînă la ultima fază a disputei ■ ambii marcatori sînt din Republica Moldova ■ lupta pentru play-off se cam ascute ■

Cel mai aşteptat joc din runda programată în Sîmbătă Mare, Bradu Borca – CSM Ceahlăul s-a încheiat nedecis, 1-1, dar şi-a onorat statutul de derby al Ligii 4. Pe terenul de la Mădei, gazdele au dovedit că sînt o nucă greu de spart şi un minut le-a lipsit elevilor lui Florin Pintilii să producă prima înfrîngere stagională tinerei formaţii din Piatra Neamţ. Muntenii au condus încă din start, prin reuşita lui Vadim Aramă, din minutul 3, la o fază în care fundaşul Smău a acuzat un fault în atac. În prima repriză, gazdele au mai avut cîteva oportunităţi de a de desprinde, însă au intrat cu avantaj minim pe tabelă, iar în partea secundă, pe măsura trecerii timpului, elevii lui Gabriel Rădulescu au înclinat tot mai mult terenul spre poarta formaţiei din Borca. Golul oaspeţilor a venit în logica desfăşurării ostilităţilor din repriza a doua, în al patrulea minut de prelungire din cele 5 arătate de centralul Ovidiu Arusoaiei, marcator fiind Daniel Popa. Lipsa de concentrare a fundaşilor de la Bradu chiar la ultima fază de atac a pietrenilor a fost speculată de atacantul moldovean care a trimis mingea în plasă printre picioarele portarului Axinte. Cu amărăciunea pierderii unei victorii care i-ar fi apropiat la numai trei puncte de lider, antrenorul echipei Bradu Borca a recunoscut totuşi că remiza a fost una justă după prestaţia celor două echipe: „Nu îmi pică bine rezultatul din moment ce am condus cu 1-0 de la începutul meciului. Nu pot spune că l-am controlat noi în totalitate, dar în prima repriză chiar am fost peste ei. În a doua repriză eu nu am avut schimbări, trei jucători importanţi mi-au lipsit, din care doi de la mijloc şi vîrful Gorovei, care n-a putut ajunge la meci. Am avut probleme în a aşeza echipa în teren şi de a scoate mai mult decît atît. Pînă la urmă rezultatul este echitabil, însă frustrarea mai mare este că golul egalării a fost dat la ultima fază, în urma unei greşeli în lanţ la o minge centrată în careu. Ne-am aşezat sub minge şi, din şase metri, portarul nu a mai avut ce să facă. Sînt supărat, pentru că puteam să cîştigăm, am avut şansa noastră, dar, repet, rezultatul e echitabil“, a declarat antrenorul Florin Pintilii. De partea celalaltă, Gabriel Rădulescu s-a declarat mulţumit de rezultat, apreciind revenirea tinerilor pe care îi antrenează după ce au pornit, practic, meciul de la scorul de 0-1. „A fost un meci crîncen, pe un teren greu, cu un adversar mai matur, care a ştiut să se adapteze mai bine ca noi condiţiilor de joc. Am luat gol foarte repede, dar e bine că am obţinut un punct. Am revenit în joc, am avut momente bune şi două ocazii de a marca. Eu zic că e bine i-am ţinut în spate la şase puncte, chiar dacă ei şi-au mai întărit lotul faţă de tur. Noi am compensat cu mult entuziasm, cu tinereţe şi a ieşit bine. Se putea mai bine, se putea cîştiga, dar aşa a fost jocul, efectiv ne-am adaptat mai greu la teren. Am început mai greu, uşor tensionaţi, nu- i cunoşteam bine, nu ştiam cum vor reacţiona. Nu ne-a fost frică de acest joc, am venit să jucăm fotbal, dar nu am reuşit şi datorită terenului“, a declarat antrenorul echipei CSM Ceahlăul. Gabriel Rădulescu a aliniat la Borca următoarea formulă de echipă: Cîmpianu – Smău, V. Rotaru, Andreş, M. Rusu, Robert Vasile (Parfeni), C. Barb, C. Rotaru (Ov. Toma), Pîntea, D. Popa, Mateiciuc. Tot sîmbătă, 7 aprilie, s-au mai disputat următoarele jocuri: Steel Man Tg. Neamţ – Victoria Horia 0-2 (0-0); Speranţa Răuceşti – Cimentul Bicaz 3-2 (3-0) şi Voinţa Ion Creangă – Moldova Cordun 1-2 (0-2). Victoriile obţinute de formaţiile din Horia şi Răuceşti încing şi mai tare lupta pentru play-off, unde vor intra primele patru clasate de la finalul sezonului regulat. Dacă liderul la zi, CSM Ceahlăul şi Bradu Borca nu ar avea în mod normal cum să rateze prezenţa în faza finală a campionatului judeţean, pentru celelalte două locuri sînt în luptă trei echipe. Conform programului, CSM Ceahlăul ar putea arbitra această luptă, pietrenii urmînd să întîlnească în cele patru etape rămase de disputat pe toate cele trei echipe care se bat să prindă cele două locuri de play-off: chiar în runda viitoare, duminică, 15 aprilie, galben-negrii vor primi la Piatra Neamţ vizita echipei de sub baraj, Cimentul Bicaz, apoi Ceahlăul va evolua în deplasare, la Răuceşti, iar în ultima etapă vor evolua la Horia. Revenind la runda de duminică, 15 aprilie, în afară de meciul de la Piatra Neamţ mai sînt programate partidele: Speranţa Răuceşti – Voinţa Ion Creangă, Steel-Man Tg. Neamţ – Moldova Cordun şi Victoria Horia – Bradu Borca.