■ în primul joc, disputat miercuri seară, tricolorii români sub 19 ani s-au impus cu 4-1 (1-1) în faţa selecţionatei similare a Republicii Moldova ■ joi, elevii selecţionerului Endre Kacso au cîştigat din nou, cu 5-1 (1-0) ■

Echipa naţională de futsal U19 a României, a început cu dreptul pregătirile pentru debutul în preliminariile Campionatului European 2019, competiţie ce va fi în Letonia. Miercuri şi joi, 21 şi 22 noiembrie, selecţionata condusă de Endre Kacso a întîlnit, în Sala Polivalentă din Piatra Neamţ, în două partide amicale, selecţionata Moldovei. De menţionat că evenimentul a fost o premieră, acestea fiind primele meciuri internaţionale de futsal disputate în urbea de sub Pietricica. În primul joc, disputat miercuri seară, România s-a impus cu scorul de 4-1, după ce oaspeţii au reuşit să deschidă scorul prin Anton. La pauză era egalitate, după reuşita lui Crişan. În repriza secundă, acelaşi Crişan, Pieptea şi Nastai au făcut diferenţa, aducînd o victorie clară a naţionalei. Joi, 22 noiembrie, cele două reprezentantive s-au întîlnit din nou, de la ora 12.00. La fel ca în ziua anterioară, prima repriză a fost ceva mai echilibrată, românii avînd un avantaj minim prin golul lui Andrei Ghiuţă din minutul 9. La reluare, moldovenii au fost mai aproape de egalare, însă gazdele au rezistat atacurilor în valuri pînă în minutul 37 cînd Crasnov a înscris pentru 1-1. În ultimele trei minute, elevii lui Endre Kacso au mai înscris de patru ori prin Nastai (38), Ghiuţă şi Bontaş (două goluri în min. 39), respectiv Crişan (min.40) ducînd scorul la 5-1, în timp ce portarul modovenilor a primit cartonaş roşu şi a fost eliminat în ultimul minut. Lotul pe care l-a avut la dispoziţie Endre Kacso în cele două jocuri amicale: portari: Andrei Dinicuţă (United Galaţi) şi Teodor Lungu (Informatica Timişoara); Bogdan Pieptea (Autobergamo Deva), Darius Nastai (Informatica Timişoara), Gavrilă Sergiu (Informatica Timişoara), Adrian Stan (Viitorul Băleaşa Craiova), Vlăduţ Dudău (Italia), Robert Crişan (CSM Tîrgu Mureş), Matei Boşneagă (CS United), Raul Rădulescu (Reading), Mihai Bontaş (Imperial WET Miercurea Ciuc), Alexandru Bădiş (Vaslui) şi Andrei Ghiuţă (Dunărea Călăraşi). În drumul spre EURO, România face parte din Grupa 4, alături de Ucraina, Belgia şi Macedonia, ultima fiind şi gazda grupei a căror jocuri se vor disputa anul viitor. Se vor califica doar cîştigătoarele celor şapte grupe preliminare, în timp ce naţionala Letoniei, gazda competiţiei, e calificată din oficiu. Meciurile din Main Round-ul preliminariilor pentru EURO 2019 vor avea loc în martie.