■ a fost un final nerecomandat cardiacilor în meciul juniorilor U19: Futsal Ceahlăul - Nicu Gane Fălticeni 4-3 ■ golul victoriei a fost marcat de Alex Apostoae cînd mai erau doar 4 secunde din meci ■ echipa de seniori va evolua sîmbătă în deplasare, la Remetea ■

Cine nu a fost prezent la partida de joi seară de la Sala Polivalentă 2 dintre Futsal Ceahlăul şi echipa Colegiului Naţional Nicu Gane Fălticeni ar putea spune după scorul final că a fost un meci echilibrat. Însă lucrurile nu stau nici pe departe aşa. Juniorii pietreni au dominat în mod clar partida care a contat pentru prima etapă a returului Campionatului Naţional de Juniori U19. Din primul pînă în ultimul minut, elevii profesorului Răzvan Lupu au presat poarta sucevenilor, însă ratările pe bandă rulantă puteau să-i coste un punct. „Din păcate, nu am reuşit din nou să ne concentram la finalizare, ratînd numeroase ocazii, unele dintre acestea monumentale şi punctînd la capitolul bare cu 5 la activ. Oaspeţii s- au apărat pe tot parcursul partidei, încercînd să contraatace periculos de cîte ori au avut ocazia. După o primă repriză dominată clar, băieţii noştri reuşesc să intre cu avantaj la pauză după golul marcat în ultimul minut de Alex Apostoae. După pauză intrăm decişi să tranşăm definitiv soarta jocului. Din păcate, lipsa de concentrare la finalizare, barele porţii adverse şi portarul sucevean ne-au împiedicat să ne desprindem. Oaspeţii profită şi întorc rezultatul la două dintre extrem de rarele lor şarje ofensive. Continuăm să presăm, iar Andrei Lazar şi Andrian Tcaci duc scorul la 3-2 în minutul 35, pentru un final pe care îl doream liniştit. Din păcate, nu va fi aşa. Oaspeţii înscriu pentru 3-3 dintr-un contraatac, astfel că finalul va fi extrem de tensionat. În ultimul minut de joc, cu 4 secunde înainte de final, se dictează lovitura de la 10 metri pentru un fault clar la Andrian Tcaci. Alex Apostoae îşi asumă responsabilitatea executării, reuşind să marcheze pentru 4-3. Felicitări băieţilor pentru că au luptat pînă în ultima secundă! Sîntem pe locul 2 cu 12 puncte la fel ca şi ocupantele locurilor 1 şi 3, departajarea făcîndu-se la golaveraj“, au precizat oficialii grupării Futsal Ceahlăul. Pentru juniorii pietreni urmează un meci important marţi 19 martie de la ora 17.30 cu ocupanta locului 3, Sănătatea Darabani. Partida, programată tot la Sala Polivalentă din Piatra Neamţ va fi un test important pentru elevii lui Răzvan Lupu în tentativa de a se clasa pe podium la finalul sezonului regulat, astfel încît să acceadă în faza superioară a campionatului. Pînă atunci, sîmbătă, 16 martie, de la ora 17.00, echipa de senori Futsal Ceahlăul va evolua în deplasare, la Remetea, împotriva harghitenilor de la Kereszthegy, meci ce contează pentru etapa a XIV-a a Ligii 2. Pietrenii revin la Remetea, după ce în urmă cu o lună au eliminat echipa locală din Cupa României, în faza optimilor. Pe 10 februarie, elevii lui Gabi Bucur au avut nevoie de prelungiri pentru a se califica în sferturi scorul de 6-5.