■ CSM Ceahlăul U19 şi U17 au jucat cu echipe de seniori de la Ozana Tîrgu Neamţ ■ vor urma meciuri de verificare cu juniorii de la CS Aerostar Bacău ■

Echipele de Juniori A şi Juniori B ale clubului CSM Ceahlăul continuă pregătirea în vederea unei participari cît mai consistente atît în returul Ligii Elitelor, la ambele categorii, cît şi în Cupa României, acolo unde cei de la U17 sînt calificaţi în faza sferturilor de finală. Antrenorul Valentin Avădanei a verificat nivelul pregătirii în mai multe meciuri amicale pînă acum, dar o va mai face şi sîmbătă, 16 februarie, zi în care CSM Ceahlăul U19 şi CSM Ceahlăul U17 vor înfrunta echipele similare ale Clubului Sportiv Aerostar Bacău. Juniorii mari vor începe jocul de la ora 14.00, iar juniorii mici vor intra în meci de la ora 15.45, ambele dispute urmînd a avea loc pe terenul cu gazon sintetic de la stadionul Municipal Ceahlăul din Piatra Neamţ. Echipa formată din jucători sub 19 ani a jucat ultimul meci amical (în fapt, 60 de minute), sîmbătă, 9 februarie, pe propriul teren, cu o formaţie de seniori a grupării Ozana Tîrgu Neamţ (Liga 4). Scorul final al disputei a fost 0-0. CSM Ceahlăul U19 a aliniat următoarea formulă de echipă: Florea – Iorga, Iacoboae, Sârbie, Lupaşcu, Dominte, Domşa, Curpan, Monoranu, Hurdubei, Atomei. Au mai intrat: Măriuţa, Burghelea şi Pasalău. CSM Ceahlăul U17 a avut parte de 60 de minute, de asemenea, cu seniori de la Ozana Tîrgu Neamţ, iar scorul reprizei a fost 0-5. CSM Ceahlăul U17 a evoluat cu: Mitrea – Ştefănescu, Amihăiesei, Ghenici, Crap, Cojoc, Rotundu, Istrati, Neagu, Anton, Spătaru. Au mai intrat: Mereuţă, Oprea, Gheorghiţă, Răducanu şi Pitaru. „Jocurile de pînă acum ne- au fost utile, numai că este timpul să jucăm şi ceva meciuri contra unor adversari de vîrsta jucătorilor noştri de la cele două categorii. Plus că ambele echipe au nevoie de acum de jocuri de cîte 90 de minute fiecare. Dacă pentru Juniorii A a întîlni un adversar mai experimentat este un lucru util, pentru cei mai mici a înfrunta numai adversari seniori nu le vine chiar bine. De exemplu, cu Ozana, am terminat meciul avînd jucători de 14 şi 15 ani în teren, care au intrat bine, care au avut voinţă, dar care în final au pierdut la un scor care nu le face bine la moral. Concluzia este că ne dorim să avem meciuri utile şi pentru ei, în care să se compare cu jucători de vîrsta lor pentru că se apropie începerea campionatul“, a declarat Valentin Avadanei, antrenorul echipelor de juniori A şi B.