Apreciază postarea

■ cu un gol anulat pe motiv de ofsaid, CSM Roman a scos doar un punct pe teren propriu

Echipa de fotbal a Clubului Sportiv Municipal Roman a cîştigat doar un punct, pe teren propriu, marţi, 3 aprilie, în meciul restanţă al etapei a XIX-a a Seriei I din Liga 3, în compania ACS Olimpic Cetate Rîşnov. Partida a fost una de uzură, pe un gazon care nu s- a uscat complet după topirea zăpezii, avînd în continuare „valuri“, după utilajele care au ajutat la deszăpezire, dar a fost şi încrîncenată, în care s-a cam sărit peste fazele de construcţie şi s-a mizat pe mingi lungi, în zonele periculoase ale marginilor de careuri. Din start, oaspeţii s-a aşezat pe două linii, menţinîndu-l pe căpitanul Nicolae Mariean avansat, în vreme ce gazdele, sub coordonarea lui Gabriel Ţapu şi a lui Iosif Susanu, au încercat să ţină de posesie şi să construiască. În prima repriză, Iosif Netbai a avut prima ocazie mare, la o pătrundere lucrată de către căpitanul Mădălin Popa, în minutul 7. O fază controversată a fost în minutul 26, cînd Aeroaie a trimis mingea în plasă. Fusese o fază de atac colectivă, pe fondul căreia mingea deviată cu efect în marginea careului de şase metri a fost împinsă între buturi, de mijlocaşul de la CSM. Efortul acestuia a fost sancţionat de tuşierul dinspre tribuna oficială, cu poziţie de afară din joc şi tabela a rămas nemodificată. Nicolae Mariean şi Vlăduţ Boţia, de cealaltă parte, au stat în coasta unei defensive a Romanului din care a lipsit, din nou, Ştefan Grigore, cu fractură de claviculă, greul căzînd pe Marian Marin, care a avut unele intervenţii ezitante, însă a fost la post de fiecare dată portarul Angel Băiceanu. Contrele Rîşnovului au fost sterile şi la pauză s-a intrat cu 0-0. După reluare, Gabriel Ţapu şi Iosif Susanu i-au mai trimis în luptă pe Constantin Antim, Sergiu Covaliu şi Daniel Marin, ultimul înlocuindu-l, atipic, în atac, pe căpitanul Mădălin Popa, care şi aşa intrase nerefăcut după o accidentare la inghinali. În a doua parte, ambele formaţii au renunţat complet la construcţie pe „valurile“ Stadionului Moldova, mizînd pe mingile aruncate în preajma careurilor. Această tactică a fost cît pe ce să funcţioneze în ambele părţi, CSM fiind foarte aproape să puncteze pe final. Una peste alta, a fost un meci fără mari probleme de arbitraj, egalul cu „nimic la nimic“ nefolosind niciuneia dintre combatante. De altfel, de prin minutul 75 ambele formaţi au cam tras de timp, ultima mare ocazie venind la poarta rîşnoveanului Levente Mihok. De precizat că Romanul a jucat după trei meciuri în opt zile, din care a scos patru puncte, care o menţin pe locul V în clasament. În cadrul acestei etape s-au mai jucat KSE Tîrgu Secuiesc – Sporting Lieşti 1-1: CSM Paşcani – Aerostar Bacău 0-5, Sănătatea Darabani – AFC Hărman 1-0, Bucovina Rădăuţi – Suporter Oţelul Galaţi 0-1, CSM Focşani – AFC Odorheiu Secuiesc 3-1 şi la masa verde, AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – Metalosport Galaţi 3-0. Avîntul Valea Mărului, echipă retrasă din campionat, ar fi stat.