Fotbal

Neamţ: Etapă în fotbalul judeţean între două runde de Cupă

Știre publicată în urmă cu

în data de

■ duminică, echipele nemţene din Ligile 4 şi 5 revin în meciuri de campionat ■ jocurile vin la trei zile după duelurile din Cupa României, ■ cele opt performere se vor înfrunta miercuri în faza sferturilor ■

Echipele de fotbal care evoluează în Ligile 4 şi 5 din Neamţ vor reveni duminică, 14 aprilie, de la ora 11.00, pentru partidele de campionat din sezonul regular. Unele dintre formaţii revin în teren după ce miercuri, 10 aprilie au evoluat în turul III al Cupei României (faza judeţeană), în timp ce opt dintre ele vor avea parte de un adevărat tur de forţă, deoarece la jumătatea săptămînii viitoare (17 aprilie) sînt programate cu jocuri în faza sferturilor. În ce priveşte etapa de Cupă desfăşurată la mijlocul săptămînii, trebuie remarcată surpriza produsă de Stejarul Ţibucani, echipă de Liga 5 care a eliminat pe fruntaşa Ligii 4 Speranţa Răuceşti, dar şi calificările fără efort ale formaţiilor de liga 5 Bravo Bodeşti şi ASF Girov în dauna echipelor Arsenal Văleni, respectiv Energia Pîngăraţi (Liga 4). Rezultatele complete ale etapei a III-a (optimi), de miercuri, 10 aprilie: Ozana Timişeşti – AS Bradu Borca 1-4 (0-1); Voinţa Dochia – Vulturul Costişa 0-2 (0-1); Voinţa Valea Ursului – Victoria Horia 4-5 (3-3); Stejarul Stăniţa – Moldova Cordun 2-5 (0-4); ASF Girov – Energia Pîngăraţi 3-0 (neprezentare); Arsenal Văleni – Bravo Bodeşti 0-3 (lipsă asistenţă medicală); ACS Unirea Tămăşeni – FC Ozana Tîrgu Neamţ 0-10 (0-5); Stejarul Ţibucani – CS Speranţa Răuceşti 3-1 (1-0). Faza superioară a Cupei României va avea loc miercuri, 17 aprilie, ora 17.00, după următorul program de jocuri: ASF Girov – FC Ozana Tîrgu Neamţ; Stejarul Ţibucani – AS Bradu Borca; Bravo Bodeşti – Moldova Cordun şi Vulturul Costişa – Victoria Horia. Revenind la partidele de campionat programate duminică, 14 aprilie, de la ora 11.00, derby-ul etapei a 15-a din Liga 4 va avea loc la Răuceşti, gazdele de la Speranţa primind vizita vecinilor (şi de clasament), FC Ozana Tîrgu Neamţ. De un eventual rezultat de egalitate ar putea profita liderul, Bradu Borca, dar numai dacă muntenii se vor impune în deplasarea de la Cordun. Iată cele trei partide din Liga 4: Moldova Cordun – Bradu Borca; Victoria Horia – Energia Pîngăraţi; Speranţa Răuceşti – FC Ozana Tîrgu Neamţ. În Liga 5, Seria A, duminică este programată, tot de la ora 11.00, etapa a 12-a, cu următoarele jocuri: Zorile Urecheni – Viitorul Podoleni; ASF Girov – Bravo Bodeşti; Vulturul Costişa – Flacăra Brusturi; Voinţa Dochia – Ozana Timişeşti şi A.S. Grumăzeşti – Stejarul Ţibucani. În Seria B, va fi etapa a 9-a, după progamul: Siretul Doljeşti – AS WST Oniceni; Stejarul Stăniţa – Voinţa Bozieni; Moldova II Cordun – Voinţa Valea Ursului; Arsenal Văleni – ACS Unirea Tămăşeni.

Citește știrea
Postează comentariu

Lasă un răspuns

Fotbal

Futsal Ceahlăul: Înfrîngere grea şi neaşteptată

în data de

■ Futsal Ceahlăul - Futsal Poli Iaşi 1-6 (1-3) în etapa a IV-a a Ligii 2 ■ suporterii din Piatra Neamţ sînt invitaţi miercuri seară la o întîlnire cu jucătorii naţionalei de futsal a României ■

Ultima evoluţie a echipei Futsal Ceahlăul în campionatul Ligii 2 a fost una nefericită. Sîmbătă, 12 octombrie, în cadrul etapei a 4-a, elevii lui Gabi Bucur au întîlnit pe Futsal Poli Iaşi, o echipă care anul trecut evolua în primul eşalon. Partida, disputată în sala mică de la Polivalentă, a fost cîştigată de oaspeţi cu scorul de 6-1 (3-1), golul de onoare al nemţenilor fiind înscris de Robert Grigoriţă. „Chiar dacă jucam în faţa unei echipe cu state vechi în Liga 1 de futsal, eram extrem de încrezători într-un rezultat pozitiv. Din păcate, însă, echipa oaspete a reprezentat o formaţie extrem de pragmatică şi experimentată, care a ştiut să fructifice ocaziile avute. Băieţii noştri au ratat mult prea multe oportunităţi, lipsa de concentrare în faţa porţii spunîndu-şi cuvîntul“, au precizat reprezentanţii echipei pietrene. În celălt joc al rundei, duminică, 13 octombrie, Fortius 2014 Buzău – Luceafărul Buzău 4-13. Pentru Ceahlăul urmează o deplasare grea pe terenul liderului, Luceafărul Buzău, echipă garnisită cu cîţiva internaţionali din naţionala de minifotbal. În altă ordine de idei, lotul naţionalei de futsal a României a ajuns la Piatra Neamţ duminică, 13 octombrie, pentru a pregăti meciurile de calificare la CM 2020, programate în perioada 23-26 octombrie, la Polivalentă. Jucătorii tricolori, în frunte cu selecţionerul Robert Lupu, îi aşteaptă pe suporteri la o întîlnire cu multe surprize frumoase miercuri seară, la Funtastic Bowling, spaţiul de distracţie şi relaxare din incinta Galleria Mall. „Vino să te întîlneşti cu echipa naţională de futsal la Funtastic Bowling, în data de 16 octombrie, de la orele 18.00! Fanii sînt aşteptaţi pentru poze, autografe şi alte surprize“, se arată în anunţul postat de oficialii FRF. Reamintim că în Grupa 5 de calificare, România va înfrunta la Polivalentă echipele Olandei, Albaniei şi Kazahstanului. Doar primele două formaţii vor obţine calificarea în Elite Tour, penultimul pas înainte de Mondialul din Lituania (septembrie-octombrie 2020). Programul jocurilor de la Polivalentă este următorul: miercuri, 23 octombrie, ora 16.30 Kazahstan – Albania, ora 19.00: România – Olanda. Joi, 24 octombrie, ora 16.30: Kazahstan – Olanda, ora 19.00: România – Albania. Sîmbătă, 26 octombrie, ora 16.30: Olanda – Albania, ora 19.00, România – Kazahstan.

Fotbal

Bradu s-a impus în derbiul cu Speranţa

în data de

■ echipa de pe Valea Muntelui a învins cu 3-1 şi s-a desprins în fruntea Ligii 4, Seria A ■ gruparea din Răuceşti a suferit prima înfrîngere din sezon ■ în Seria B, Moldova Cordun şi Victoria Horia mărşăluiesc fără greşeală, iar duminică se vor duela în meci direct ■

Meciul etapei a VII-a din Liga 4 Neamţ de fotbal s-a disputat duminică, 13 octombrie, la Mădei, unde s-au înfruntat singurele echipe din Seria A cu maxim de puncte. La capătul unui meci în care au fost mai buni, jucătorii echipei gazdă, Bradu Borca, s-au impus în faţa celor de la Speranţa Răuceşti cu scorul de 3-1 (1-1), prin golurile înscrise de Gorea, Pisică şi Ciobanu, reuşita oaspeţilor aparţinînd lui Matei. Cu o formulă matură, cu jucători cu experienţă în care vioara I a fost (ca şi în multe alte partide importante) Marius Onofraş, Bradu Borca a reuşit să-şi mulţumească suporterii şi, după victoria conturată în repriza a II-a, a rămas lider al seriei, la trei puncte distanţă de Speranţa Răuceşti. În aceeaşi grupă, un joc (AS Grumăzeşti – Energia Pîngăraţi) s-a decis la masa verde, iar Bravo Bodeşti, echipa care închide podiumul, şi-a reglat tirul în atac împotriva celor de la Zorile Urecheni, în pregătirea meciului complicat de runda viitoare, pe terenul viceliderului din Răuceşti. Ar mai fi de notat că nici în această etapă, codaşa seriei, Voinţa Dochia, nu a reuşit să spargă gheaţa şi a rămas singura formaţie fără nici un punct din ambele grupe ale Ligii 4 Neamţ. Iată rezultatele complete înregistrate în Seria A din etapa disputată pe 13 octombrie: Bradu Borca – Speranţa Răuceşti 3-1 (1-1); Bravo Bodeşti – Zorile Urecheni 5-1 (1-1); AS Grumăzeşti – Energia Pîngăraţi 0-3 (meci omologat la „masa verde“); ASF Girov – Flacăra Brusturi 0-1 (0-0); Voinţa Dochia – Ozana Timişeşti 1-4 (1-3); Viitorul Podoleni – Stejarul Ţibucani 2-1 (2-0). În seria B, alcătuită din echipe situate în zona de est a judeţului, runda a VII-a nu a produs mari surprize, Moldova Cordun şi Victoria Horia reuşind să mai adauge puncte în clasament după jocuri cîştigate la scor. Dacă liderul (graţie golaverajului) din Cordun şi-a făcut viaţa uşoară încă din prima repriză a meciului de pe teren propriu cu Unirea Trifeşti, gruparea din Horia s-a dezlănţuit abia în actul secund al partidei de la Gîdinţi. La pauză, Cetatea (Gîdinţi) a fost greu de cucerit, scorul după 45 de minute fiind unul suprinzător, 1-1. Etapa viitoare va aduce faţă în faţă cele două echipe care conduc seria B, într-un derby programat duminică, 20 octombrie, de la ora 11.00, pe terenul grupării din Horia. „Cu Unirea Trifeşti a fost un meci frumos, cu goluri multe şi cu realizări personale de excepţie, marcatorii fiind Sergiu Gugoaşă (4), Andrei Paraschiv (2), Ovidiu Tălmăcel şi Cătălin Cobzaru, dar deja ne gîndim serios şi ne pregătim pentru meciul de duminica viitoare, cînd ne vom deplasa la Horia încrezători în forţele noastre şi sperăm să cîştigăm toate cele trei puncte puse în joc“, a declarat Cristi Cocea, purtătorul de cuvînt al liderului seriei B, Moldova Cordun. Podiumul acestei serii este completat de Voinţa Valea Ursului, formaţie care are o singură înfrîngere iar în runda de pe 13 octombrie a înregistrat a 6-a victorie, în faţa celor echipei din comuna Ion Creangă. Iată rezultatele complete înregistrate în etapa a VII-a a Seriei B: Siretul Doljeşti – AS WST Oniceni 1-1 (1-1); Moldova Pildeşti – Stejarul Stăniţa 1-5 (1-3); Moldova Cordun – Unirea Trifeşti 8-0 (5-0); Cetatea Gîdinţi – Victoria Horia 1-8 (1-2); Vulturul Costişa – Voinţa Bozieni 2-3 (1-1); Voinţa Valea Ursului – Voinţa Ion Creangă 3-0 (0- 0).

Fotbal

CSM Ceahlăul – Foresta 5-1. „Goluri de cascadorii rîsului“

în data de

■ „Am luat goluri de Cascadorii rîsului, care se văd în filme cu proşti“, a declarat antrenorul Petre Grigoraş ■ nemţenii s-a desprins în repriza a doua, după ce oaspeţii au rămas în inferioritate numerică ■ FC Ozana a cîştigat, 2-0, disputa cu Huşana Huşi ■

CSM Ceahlăul a făcut un meci perfect sîmbătă, în faţa a 1.000 de spectatori veniţi la stadion pentru a vedea meciul cu Foresta Suceava. Galben-negrii s-au impus cu 5-1, în cel mai interesant joc al etapei a VIII-a din Liga 3, Seria I, însă meciul a stat sub semnul egalităţii timp de o repriză, la pauză fiind 1-1. Momentul care a decis soarta disputei a avut loc în minutul 52, cînd Andrei Viţelaru a văzut cartonaşul roşu după o altercaţie cu Mbarga. Elevii lui Ştefan Stoica au deschis scorul încă din start, prin Frank Mbarga, care a transformat o lovitură de la 11 metri acordată în urma faultului comis în careu de Viţelaru asupra lui Răzvan Pîntea. Era minutul 2, iar Foresta a reacţionat imediat, căutînd să egaleze. A reuşit acest lucru în minutul 33, tot din penalti, prin Dudu Drugă, la o intervenţie imprudentă a lui Andreş în suprafaţa de pedeapsă. La scurt timp de la revenirea de la vestiare (min.49), Ovidiu Toma i-a adus din nou în avantaj pe nemţeni, cu un şut plasat, iar după faza ce a dus la eliminarea lui Viţelaru, elevii lui Petre Grigoraş au pierdut din turaţie. Atenţi în defensivă şi cu raiduri periculoase pe contraatac, nemţenii au majorat scorul (min 58) prin Bourama Fomba, iar dubla lui Luboya (min.78 şi 88) a consfinţit o victorie entuazismantă. Antrenorul Forestei, Petre Grigoraş, a recunoscut că Ceahlăul a meritat victoria, declarînd că sucevenii au ieşit din calculele promovării: „Au fost două meciuri astăzi, o primă repriză extrem de echilibrată în care nu a fost nici o diferenţă, terminată la egalitate, cu un joc bun şi al nostru. În partea a doua, pur şi simplu e incredibil cum la nivelul acesta jucători cu experienţă, maturi pot să primească gol la o fază banală, apoi să iei cartonaş roşu aşa cum s- a luat. De acolo s-a rupt totul. Felicit gazdele, au meritat pe deplin victoria, o echipă într-adevăr harnică, care ştie ce vrea, cu jucători «flămînzi» care îşi doresc mai mult. Am văzut cîţiva străini de mare calitate. Bravo lor! E clar că s-a încheiat totul şi acea uşoară speranţă care mai exista de a te lupta pînă la final pentru un loc cît mai sus a dispărut odată cu înfrîngerea de astăzi. Aerostar şi Ceahlăul vor fi echipe care se vor lupta pînă la final. Am luat goluri de «Cascadorii rîsului», se văd în filme cu proşti şi am urmărit filmul acesta şi astăzi. Nu am vrut, dar, din păcate am revăzut şi astăzi un film de acest gen“. De celalată parte, tehnicianul Ştefan Stoica s-a declarat mulţumit de rezultat şi de prestaţia elevilor săi: „Am întîlnit un adversar dificil şi chiar dacă meciul s-a încheiat cu 5-1 pentru noi, nu a fost chiar aşa de uşor. Din repriza a doua cred că s-a rupt filmul după ce am marcat pentru 2-1 şi ei au rămas în inferioritate. A fost un derby frumos, trebuia să cîştigăm pentru că sînt meciuri de şase de puncte. Am legat şi trei victorii, cu multe goluri, sîntem pe drumul bun. În repriza a doua s-au liniştit şi arbitrii şi au lăsat copiii să joace fotbal“. În meciul de sîmbătă, CSM Ceahlăul a început în formula: Barna – Jalbă, Bourama, Andreş, M. Keita, C. Rotaru, Mbarga, Pîntea, Luboya, Ov. Toma şi Petra. Au mai evoluat, pe parcurs, Oteliţă, M. Matei, Robert Vasile şi Iliescu. În aceeaşi etapă, dar cu o zi în înainte, pe 11 octombrie, FC Ozana Tîrgu Neamţ a reuşit să se impună cu 2-0 (0-0) contra Huşanei Huşi. Prima repriză a fost cu puţine acţiuni periculoase, singura ocazie mare fiind ratată de oaspeţi, mingea şutată din lovitură liberă lovind bara. După pauză, Ozana a dictat ritmul, iar Alexandru Zaharia a deschis scorul în minutul 54, acesta învingîndu-l pe portarul advers cu un şut cu pămîntul, la colţul lung. În minutul 81, Furtună a centrat perfect pentru Asăvoaei, care a reluat cu latul pentru 2-0. De notat că echipa din Huşi a rămas în zece oameni în minutul 78. „A fost o partidă cu două reprize diametral opuse. În prima am intrat crispaţi, cu frică, am jucat mai mult cu mingi lungi, iar în cea de-a doua am jucat ceea ce trebuia, am reuşit să ducem mingea în faţa portii şi au venit golurile”, a declarat antrenorul Daniel Zavate. Pentru tîrgnemţeni au evoluat: Bălan – Balint, Rusu, Moisi, Miron, Şerban, Ungurenaşu, Hodorogea, Furtună, Apostol, Zaharia. Alte rezultate ale etapei a VIII-a au fost: Aerostar Bacău – KSE Tîrgu Secuiesc 5- 0; FC Botoşani II – CSM Bacău 1-1; Ştiinţa Miroslava – Bucovina Rădăuţi 1-1; CSM Focşani – Şomuz Fălticeni 2-2; CSM Paşcani – U Dunărea de Jos Galaţi 1-4 şi Oţelul Galaţi – Sporting Lieşti 0-0.