Fotbal

Neamţ: Dueluri tari duminică prin divizia judeţeană

Știre publicată în urmă cu

în data de

■ în penultima etapă a sezonului regulat din primul eşalon nemţean se vor duela între ele cele patru echipe care vor intra în play-off ■ derby-ul va fi la Răuceşti, unde Bradu Borca va forţa victoria pentru a reveni pe locul I ■

Prima parte a campionatului în Liga 4 de fotbal Neamţ se apropie de final, iar lupta pentru titlu şi candidatura la promovare este tot mai aprinsă. Duminică, 12 mai, de la ora 11.00, penultima etapă (a 19-a) din sezonul regulat propune două dispute interesante, între cele patru echipe care se vor întîlni şi în faza play-off. Derby-ul rundei va fi la Răuceşti unde liderul la zi al clasamentului, Speranţa, va primi pe Bradu Borca, principala urmăritoare. Distanţa între cele două fruntaşe e de doar două puncte, aşa că gazdele au două variante – victorie sau egal, pentru a-şi menţine locul I. Dacă „pădurarii“ vor reuşi să se impună, vor reveni pe primul loc, poziţie de pe care au fost detronaţi în urmă cu două etape, cînd au pierdut la masa verde (0-3) şi au fost depunctaţi de AJF Neamţ după meciul de la Horia. O veste bună au primit muntenii joi, 9 mai, atunci cînd membrii Comisiei de Recurs a AJF Neamţ au redus suspendarea jucătorului Marian Andu Moisi, dar şi a lui Marius Tulbure (Victoria Horia), sancţionaţi pentru comportare violentă la finalul jocului de la Horia, din etapa a 17-a. Astfel, Comisia a decis reducerea suspendărilor lui Marian Andu Moisi la 2 jocuri (de la 4 dictate iniţial) şi lui Marius Tulbure la 3 jocuri (de la 6). Tot în etapa de duminică, un joc interesant pentru configuraţia clasamentului înainte de intrarea în play-off va fi cel dintre Victoria Horia şi Ozana Tîrgu Neamţ. La mijlocul săptămînii, gruparea de sub Cetate şi-a mai adăugat 3 puncte în cont după ce a recuperat restanţa cu Energia Pîngăraţi şi nu va avea alt obiectiv decît să cîştige şi jocul de la Horia pentru a-şi păstra şansele la titlul de campioană a judeţului, o luptă în trei după cum arată clasamentul la vîrf. În cel de-al treilea joc al etapei de duminică, Moldova Cordun va primi vizita ultimei clasate, Energia Pîngăraţi. Pe 12 mai este programată şi penultima etapă în Liga 5. În Seria A, runda cu numărul 17 cuprinde jocurile: Vulturul Costişa – Zorile Urecheni; Voinţa Dochia – ASF Girov; A.S. Grumăzeşti – Viitorul Podoleni; Stejarul Ţibucani – Bravo Bodeşti şi Ozana Timişeşti – Flacăra Brusturi. La mijlocul săptămînii, pe 8 mai, s-a disputat şi o etapă intermediară, încheiată cu următoarele rezultate: Zorile Urecheni – Flacăra Brusturi 5-1; Bravo Bodeşti – Ozana Timişeşti 1-0; Viitorul Podoleni – Stejarul Ţibucani 4-1; ASF Girov – A.S. Grumăzeşti 1-0 şi Vulturul Costişa – Voinţa Dochia 1-2. Dacă în grupa A lupta pentru primele două locuri este încheiată (echipele din Bodeşi şi Costişa vor juca în play-off), în seria din zona Roman, lucrurile nu sînt încă decise pentru poziţia a doua. Duminică, în etapa a 13-a se poate clarifica situaţia, sau nu, în urma disputelor: AS WST Oniceni – Stejarul Stăniţa; Moldova II Cordun – Siretul Doljeşti; Arsenal Văleni – Voinţa Bozieni şi Unirea Tămăşeni – Voinţa Valea Ursului.

Citește știrea
Postează comentariu

Lasă un răspuns

Fotbal

Futsal Ceahlăul, un nou sezon în Liga 2

în data de

■ eşalonul secund va debuta pe 21 septembrie într-o nouă formulă, cu două serii ■ sîmbătă, de la ora 14.30, la Polivalentă, Futsal Ceahlăul va primi vizita celor de la Sporting Darabani ■ în grupa pietrenilor mai sînt Poli Iaşi şi două echipe din Buzău ■

Noul sezon al Ligii 2 de futsal porneşte la drum în acest week-end într-o formulă mult schimbată faţă de campionatul trecut. În sezonul 2019-2020 vor evolua 11 echipe, împărţite în două serii, una cu cinci formaţii din zona de est a ţării, cealaltă cu 6 grupări din zona Transilvaniei. În Seria 1, gruparea pietreană Futsal Ceahlăul va deschide competiţia sîmbătă, 21 septembrie, de la ora 14.30, pe teren propriu, la Sala Polivalentă, cînd va primi vizita celor de la Sporting Darabani. În noua ediţie, elevii lui Gabi Bucur vor îmbrăca un echipament inedit, preponderent bleumarin, cu inserţii vernil, asemănător celui purtat de spaniolii de la Inter Movistar, fosta campioană a Europei la futsal. „Lotul este acelaşi de anul trecut, dar avînd în vedere regula pe care şi eu am susţinut-o, respectiv de a avea permanent în teren un jucător Under 21, jucători precum Alex Smău, Codrin Babii sau Ionuţ Zaharia vor evolua mult mai mult în campionat. În ce priveşte echipa adversă, Sporting Darabani, nu ştim prea multe. Ei sînt o formaţie nouă la seniori, au mai activat doar la nivel de juniori. Vor fi o surpriză şi pentru noi şi pentru publicul spectator, dar sperăm să fie totuşi o surpriză pînă la un anumit nivel, adică al rezultatului, unde surpriza plăcută să fim noi“, a declarat Cristi Vornicu, managerul echipei Futsal Ceahlăul. Al doilea joc al etapei inaugurale din această serie, Futsal Poli Iaşi – Luceafărul Buzău, va avea loc marţi, 24 septembrie, în timp ce Fortius 2014 Buzău va sta, urmînd să debuteze în campionat peste o săptămînă împotriva formaţiei Futsal Ceahlăul. Tot sîmbătă, 21 septembrie, dar în Seria 2, este programată partida Kereszthegy Remetea – CSM Tîrgu Mureş, celelalte două înfruntări urmînd să aibă loc duminică, 22 septembrie (ACS West Deva – AS Inter Gheorgheni), respectiv marţi, 24 septembrie (Korondy Junior 2017 Corund – KSE Tîrgu Secuiesc). Conform prevederilor stabilite în cadrul Adunării Generale anuale a cluburilor de futsal, desfăşurată pe 12 august, la sediul Federaţiei Române de Fotbal, campionatul eşalonului secund de futsal va avea două faze: sezonul regular şi play-off. Astfel, după jocurile din serii (tur-retur), primele 3 echipe din fiecare grupă se vor califica în play-off (6 runde), iar celelalte cinci echipe vor mai dispute încă 10 etape în play-out. În faza a doua, echipa care se va clasa pe primul loc din cele şase competitoare va promova în Liga 1, iar echipa de pe locul secund va disputa un baraj de promovare cu ultimul loc din primul eşalon valoric. Reamintim că în sezonul recent încheiat al Ligii 2, Futsal Ceahlăul a încheiat pe locul 6, din 8 participante, cu 15 puncte din 14 jocuri. Spre deosebire de precedentele două campionate (2018-2019 şi 2017-2018), cînd au încheiat pe locurile 4, respectiv 3, pietrenii nu au reuşit anul trecut decît 5 victorii şi au fost învinşi de 9 ori, singurul aspect pozitiv fiind golaverajul (75 de goluri înscrise şi 69 de goluri primite).

Fotbal

Neamţ: În fotbalul judeţean, etapă a confirmărilor

în data de

■ echipele fruntaşe din sezonul trecut s-au instalat la vîrful clasamentului şi în acest debut de campionat ■ cinci echipe merg ceas în cele două serii ■ în Seria A, Bradu Borca şi Speranţa Răuceşti respectiv Moldova Cordun, Victoria Horia şi Voinţa Valea Ursului, în Seria B, au maxim de puncte ■

A treia etapă din Liga 4 Neamţ disputată duminică, 15 septembrie, a reconfirmat forma bună a echipelor care şi anul trecut au prins play- off-ul, ori au ajuns în faza finală a Ligii 5. În seria A, Bradu Borca şi Speranţa Răuceşti s-au instalat în frunte cu trei victorii din trei jocuri, în runda de duminică cele două grupări cîştigînd la scor partidele disputate în deplasare. Echipa de pe Valea Muntelui, cu doi foşti jucători ai CSM Ceahlăul (Marius Rusu şi Valentin Rotaru) s-a impus la Girov cu 5-1, însă desprinderea a venit în actul secund după ce, la pauză, Bradu conducea cu un singur gol (2-1). În schimb, Speranţa Răuceşti şi-a făcut meciul uşor la Podoleni încă din prima repriză, în primele 45 de minute elevii lui Gabi Coşa înscriind de cinci ori. De remarcat că trei dintre cele 6 goluri ale oaspeţilor au fost marcate de Dragoş Patrichi, celelalte reuşite fiind semnate de Silviu Monoranu, Liviu Ruxandari şi Alex Smău. „Felicit jucătorii pentru implicare şi dăruire, au demonstrat că, deşi ne-au lipsit trei jucători importanţi (Sergiu Matei, Ionuţ Panainte şi Bogdan Brăescu, n.r.), avem un lot bun care nu depinde în mare parte de unul sau altul. Am marcat foarte repede la începutul reprizei I, iar asta a fost bine. Mă bucur că nu am luat nici un gol şi am reuşit să concretizăm mai multe dintre ocaziile de gol create. Am mai avut, din nou, multe alte situaţii clare de a marca, pe care le-am tratat cu prea mare lejeritate, lucruri care ne-au făcut meciurile grele în primele două etape. Felicitări şi celor 3 jucători care au jucat finala Eurocup, în Italia, care din păcate au pierdut la loteria penalty-urilor cu scorul de 13-12. În timpul meciului de la Podoleni, şi colegii din teren se interesau de rezultatul lor din semifinală. Asta demonstrează că Speranţa are un lot de jucători valoroşi, uniţi şi de caracter. Putem să-l numim pe Dragoş Patrichi omul meciului, deoarece a marcat 3 goluri“. a declarat Gabi Coşa, antrenorul echipei Speranţa Răuceşti. De menţionat că în această serie două echipe, Viitorul Podoleni şi Voinţa Dochia nu au reuşit să cîştige vreun punct. Formaţia din Dochia are cea mai slabă apărare – 15 goluri primite în timp ce atacanţii de la Bradu Borca sînt cei mai eficienţi – 19 goluri înscrise. În seria B, trei echipe conduc ierarhia după trei runde, cu 9 puncte: Moldova Cordun, Victoria Horia şi Voinţa Valea Ursului. Cu trei victorii realizate cu scoruri-fluviu, Moldova Cordun s-a instalat pe locul I, duminică, fiind rîndul echipei din Oniceni să piardă la un scor detaşat: 2-8. „Am întîlnit pe propriul teren pe AS WST Oniceni, o echipă care a avut rezultate bune în returul din Liga 5, ediţia 2018-2019. Vremea a fost propice pentru fotbal, astfel că spectatorii au venit în număr mare pe arena din Cordun şi au urmărit un meci superb, cu goluri multe şi execuţii tehnice de excepţie, scorul fiind 8-2 în favoarea noastră. Sîntem mulţumiţi că avem cea mai buna ofensivă din Liga 4, 24 de goluri marcate şi de faptul că ne-am păstrat fotoliul de lider. Golurile noastre au fost marcate de: Andrei Paraschiv (3), Sergiu Gugoaşă, Cătălin Adafinei, Mihai Moisii, Dănuţ Rusu şi Ovidiu Tălmăcel“ a declarat Cristian Cocea, purtătorul de cuvînt al formaţiei Moldova Cordun. Rezultatele complete ale etapei a 3-a: Seria A: Voinţa Dochia – Bravo Bodeşti 0-3; AS Grumăzeşti – Zorile Urecheni 4-3; ASF Girov – Bradu Borca 1-5; Viitorul Podoleni – Speranţa Răuceşti 0-6; Stejarul Ţibucani – Energia Pîngăraţi 2-2; Ozana Timişeşti – Flacăra Brusturi 6-4; Seria B: Moldova Cordun – WST Oniceni 8-2; Cetatea Gîdinţi – Moldova Pildeşti 3-3; Vulturul Costişa – Siretul Doljeşti 1-1; Voinţa V. Ursului – Stejarul Stăniţa 4-2; Voinţa Bozieni – Victoria Horia 3-6; Voinţa I. Creangă – Unirea Trifeşti 1-0. În Seria B, Moldova Cordun are cel mai bun atac, 24 de goluri, în timp ce defensiva cea mai slabă o are Cetatea Gîdinţi (16 goluri). Runda a 4-a va avea loc pe 22 septembrie: Seria A: Bradu Borca – AS Grumăzeşti; Bravo Bodeşti – ASF Girov; Speranţa Răuceşti – Voinţa Dochia; Energia Pîngăraţi – Viitorul Podoleni; Flacăra Brusturi – Stejarul Ţibucani; Zorile Urecheni – Ozana Timişeşti. Seria B: Moldova Pildeşti – Moldova Cordun; Siretul Doljeşti – Cetatea Gîdinţi; Stejarul Stăniţa – Vulturul Costişa; Unirea Trifeşti – Voinţa Valea Ursului; Victoria Horia – Voinţa Ion Creangă; WST Oniceni – Voinţa Bozieni.

Fotbal

Ceahlăul, victorie la malul Ozanei

în data de

Autor

■ oaspeţii au învins la limită, scor 2-1 şi sînt pe poziţia IV în clasament ■ Arsene Luboya a ajuns la a cincea reuşită, în patru dispute ■

CSM Ceahlăul a trecut cu bine şi peste a IV-a etapă a Ligii 3, Seria 1, vineri, 13 septembrie, învîngînd cealaltă echipă nemţeană din acest eşalon fotbalistic, Ozana Tîrgu Neamţ, scor 2-1 (2-1). În ansamblu, meciul a fost destul de plăcut, cu oaspeţii care au dominat prima repriză, cînd au şi înscris de două ori, şi cu gazdele mai insistente în cea de-a doua parte. Marcatori au fost Denis Şerban, minutul 20, , respectiv, Yoann Fellrath, minutul 32 şi Arsene Luboya, minutul 38. Înainte de meci, antrenorul pietrenilor, Ştefan Stoica, afirma că nu va fi un meci uşor, tîrgnemţenii punînd probleme adversarilor, dar spera că va găsi soluţiile pentru a anihila jocul ofensiv al gazdelor: „Este o echipă care pe propriul teren joacă destul de agresiv, am văzut-o şi-n meciuri oficiale şi de verificare, care crează probleme oricărui adversar. Noi sîntem însă obligaţi să jucăm şi să obţinem un rezultat pozitiv. Ozana este o echipă care acasă presează de la început, dar, în mod logic, nici o echipă nu poate presa timp de 90 de minute. Ei fac un presing agresiv la începuturile meciurilor şi pînă acum le-a ieşit. Sperăm că vom găsi soluţia să nu reuşească să marcheze. Cred că avem valoarea, în acest campionat, să învingem oricare dintre echipele din serie“. Revenind la întîlnire, prima repriză a fost una în care Ceahlăul a fost mai bună. Luboya (10) şi Fellrath (11) au ratat bune oportunităţi, şeptarul pietren irosind o ocazie imensă, după ce a ajuns singur cu portarul advers şi a trimis peste acesta, dar pe lîngă ţintă. La prima apariţieîn treimea pietrenilor, gazdele au deschis scorul. Ozana a beneficiat de o lovitură liberă, mingea a fost respinsă nu foarte bine de fundaşii galben-negri, iar Şerban a şutat fără preluare din marginea careului mare. Mingea a trecut printre mai mulţi jucători, fapt care l-a încurcat serios pe Barna, care a plonjat tîrziu. Apoi, la conducerea ostilităţilor a trecut Ceahlăul, gazdele nemaiavînd nici un moment ofensiv de remarcat, în timp ce pietrenii au marcat de două ori şi au mai irosit cîteva situaţii de a mai înscrie. Luboya, minutul 26 a şutat de la distanţă, dar pe direcţia portarului tîrgnemţean, după care a creat faza golului egalizator. A pătruns în careul gazdelor prin flancul stîng, a centrat în faţa porţii, iar Fellrath a restabilit egalitatea. Acelaşi atacant francez a şutat (35), dar a prins în doi timpi Bîlbă. Franck M’Barga a executat foarte bine un corner în minutul 38, iar Arsene Luboya a înscris, cu o lovitură de cap, al cincilea său gol în campionat în patru meciuri. După pauză, Pîntea (50) a şutat sub transversală de la marginea careului mare, dar Bîlbă a trimis în corner. O intervenţie salutară a avut portarul gazdelor şi la execuţia cu capul a lui Andreş (61), pentru ca mai apoi Ozana să devină tot mai ambiţioasă şi mai prezentă în jumătatea adversă. Şuturile de la distanţă, din acţiune, ale lui Apostol (64, 76, 91) au încadrat trasorul din lovitură liberă al lui Radu Miron (68), la care a intervenit foarte bine Barna. Ultimul moment important al jocului a fost pe finalul minutelor de prelungire (94), cînd gazdele au cerut o loviturăde pedeapsă la un duel în careu. Din minutul 74, oaspeţii au evoluat în zece, mijlocaşul ■ Cosmin Rotaru fiind eliminat pentru cumul de cartonaţe galbene. Pentru Ozana Tîrgu Neamţ, antrenorul Daniel Zavate a trimis în teren pe: Bîlbă – Balint, Moisi, Rusu, Huţanu, Popa (Vavriţa), Şerban (Miron), Hodorogea (Ignea), Mercac (Asăvoaei), Apostol, Zaharia. Pentru Ceahlăul au evoluat: Barna – Miclean (Oteliţă), Bourama, Andreş, Modibo, Rotaru, M’Barga, Luboya, Petra (Iliescu), Pîntea (Toma), Fellrath (Jalbă). Etapa viitoare, CSM Ceahlăul primeşte vizita liderului, Aerostar Bacău, iar FC Ozana Targu Neamt va juca în deplasare cu CSM Paşcani. În celelalte dispute din etapa a IV-a s-au înregistrat următoarele rezultate: (vineri) CS Sporting Lieşti- ACS Şomuz Fălticeni 1-1, Aerostar Bacău – Bucovina Rădăuţi 3-2; FC Botoşani 2 – CSM Paşcani 4-2; (sîmbătă) Sporting Lieşti – Şomuz Fălticeni 1-1; KSE Tîrgu Secuiesc – CSM Bacău 0-0; Ştiinţa Miroslava – Foresta Suceava 2-3; CSM Focşani – Universitatea Dunărea de Jos Galaţi 1-0 şi SC Oţelul Galaţi – Huşana Huşi 2-0. În derbiul rundei, Aerostar – Bucovina Rădăuţi, chiar dacă scorul este strîns, băcăuanii n-au tremurat în ceea ce priveşte victoria, ei marcînd în minutele 3, 57 şi 64, iar oaspeţii în minutele 22 şi 90+2.