Fotbal

Neamţ: Borca – Horia, în finala Cupei, meciul orgoliilor

Știre publicată în urmă cu

în data de

■ miercuri, echipele Bradu şi Victoria se vor lupta la Piatra Neamţ pentru a-şi trece în palmares Cupa României, faza judeţeană ■ partida va începe la ora 18.00 pe stadionul Ceahlăul ■

Fotbalul nemţean îşi va premia miercuri seară, 15 mai, cea mai bună echipă din întrecerea eliminatorie dotată cu trofeul Cupei României, faza judeţeană. De la ora 18.00, pe stadionul Municipal Ceahlăul din Piatra Neamţ vor fi faţă în faţă, în finala competiţiei, Bradu Borca şi Victoria Horia, două formaţii care au ajuns aici după trei etape în care au eliminat echipe din ambele ligi judeţene (4 şi 5). Cel mai puternic adversar pentru „pădurarii“ de la Borca a venit în faza semifinală, unde, în dublă manşă s-a impus în faţa echipei Ozana Tîrgu Neamţ după 1-1 în tur, sub Cetate, respectiv 3-1 în returul de la Mădei. Elevii antrenorului Florin Pintilii mai eliminaseră pînă atunci două formaţii de Liga 5, în jocuri cîştigate lejer în deplasare: pe Ozana Timişeşti (scor 4-1) şi pe Stejarul Ţibucani (10-1). Pentru Victoria Horia, mai greu a fost însă primul joc din competiţie, susţinut în deplasare, pe terenul liderului Ligii 5, Seria B, Voinţa Valea Ursului. Oaspeţii s-au impus la limită, după un joc spectaculos încheiat cu scorul de 5-4, după ce la pauză, amebele echipe erau la egalitate, 3-3. În sferturile de finală, gruparea din Horia a trecut mult mai uşor de Vulturul Costişa, scor 10-2, iar în semifinale a pierdut jocul tur cu 1-2, în deplasare, cu Bravo Bodeşti (liderul Ligii 5, Seria A) şi a obţinut calificarea în ultimul act în jocul retur, cîştigat pe teren propriu cu 3-0. Istoria recentă dintre cele două finaliste care se vor duela pentru Cupa României la Piatra Neamţ anticipează un joc marcat de orgolii. Ultima întîlnire din campionat, disputată în sîmbăta din ajunul Paştelui (27 aprilie), pe terenul echipei din Horia, s-a soldat cu trei eliminări, două de la oaspeţi, şi una de la gazde. Tensiunile au izbuncit în minutul 3 al prelungirilor, la scorul de 2-1 pentru Horia, iar după ce arbitrul i-a eliminat pe Marius Panaite şi pe Andu Marian Moisi de la Bradu, respectiv pe Marius Tulbure de la Victoria (ultimii doi pentru comportare violentă), oaspeţii nu au mai continat jocul. Comisia de Disciplină a decis să omologheze meciul cu scorul de 3-0 în favoarea formaţiei din Horia, iar gruparea din Borca a fost sancţionată şi cu 3 puncte penalizare, hotărîri care i-au detronat pe „pădurari“ din fotoliul de lider al Ligii 4. Cei trei jucători au fost amendaţi şi au primit şi etape de suspendare (între 2 şi 6), aceste din urmă sancţiuni fiind ulterior reduse la jumătate de Comisia de Recurs a AJF Neamţ. Ar mai fi de spus că pe teren propriu, Victoria Horia nu a fost învinsă de Borca în cele două jocuri disputate în sezonul regular 2018-2019 (3-3 în tur şi 3-0 în retur), în timp ce muntenii s-au impus detaşat în cele două jocuri de la Mădei: 5-0 (etapa a II-a) şi 7-1 (etapa a XII-a). Cupa României va fi cîştigată de echipa care se va impune după 90 de minute, sau după 120 de minute, dacă egalitatea persistă. În cazul în care nici una dintre combatante nu se va detaşa, se va trece la lovituri de departajare. Mai este important de precizat că echipa care va reuşi să ridice trofeul va reprezenta judeţul Neamţ în turul I al Cupei României – faza naţională, ediţia 2019-2020, unde va întîlni o cîştigătoare a Cupei României dintr-un judeţ învecinat (de liga 4 sau 5). Anul trecut, finala s-a disputat pe 10 iunie, pe stadionul Moldova din Roman, între CSM Ceahlăul şi Voinţa Ion Creangă, trofeul revenind pietrenilor care s-au impus clar, cu scorul de 5-0.