Apreciază postarea

- cei mai buni sportivi de la CA Roman, CS Ceahlăul şi LPS Piatra Neamţ au participat la Concursul interjudeţean de Atletism, rezervat copiilor l, ll şi lll - nemţenii au cucerit patru locuri l, nouă locuri ll şi şapte locuri lll, în prima zi a competiţiei -

Cei mai mici atleţi de la cluburile Ceahlăul şi LPS Piatra Neamţ, CSS Tîrgu Neamţ, Clubul Atletic şi LPS Roman au confirmat chiar din prima zi a Concursului Interjudeţean de Atletism, rezervat copiilor l, ll şi lll, întrecere desfăşurată la finele săptămînii trecute în Sala Sporturilor din Bacău. Sîmbătă, micuţii atleţi nemţeni au reuşit să ocupe de patru ori locul l, de nouă ori locul al ll-lea şi de şase ori locul al lll-lea, dovedind o bună pregătire la început de an. La Copii l, în proba de 60 metri băieţi, Robert Gavril, de la LPS Piatra Neamţ a cucerit locul l, cu timpul de 7.53, iar în proba de 200 de metri nu a avut adversar alergînd distanţa în 25.01, mai bine cu aproape cinci secunde faţă de Matei Filip, de la CS Ceahlăul (29.83). În proba feminină de 60 de metri (Copii l), Loredana Hurdubei de la LPS P. Neamţ a ocupat locul ll cu timpul de 8.35. Locul l a mai fost obţinut de Gabriel Hanganu, tot de la LPS P. Neamţ în proba de 800 de metri, cu rezultatul de 2:41.49. Ina Popescu (CS Ceahlăul), la Copii lll, a cîştigat proba de 200 de metri, cu timpul de 36.56 şi a fost a doua la 50 metri, cu rezultatul de 8.82. Locuri ll au mai ocupat Valentin Axinte (LPS P. Neamţ), la Cll, la 200 de metri, cu timpul de 32.43 şi la 50 de metri, cu 8.04. Robert Stafie, de la CSS Tg. Neamţ a venit al doilea la 200 metri, la Copii lll, cu 36,76. Mădălin Tudor, de la CA Roman a cucerit argintul la greutate (Copii l), cu o aruncare de 10,38 metri, iar colega sa de club, Ioana Trifan, a fost a doua la greutate fete, cu 10.56 metri. Ilinca Porojan (CA) la Clll, greutate s-au urcat pe treapta a doua a podiumului, cu 6,03 metri. Patricia Luca (CSS Tg. Neamţ) a venit pe locul lll, la greutate Copii lll, cu 4,94 metri, iar colegul Robert Stafie a ocupat aceeaşi poziţie, cu 7.19 metri. Muraru Budurleanu, de la CSS Tg. Neamţ a sosit al lll-lea la 50 metri C lll, cu timpul de 38,30 şi a mai primit o medalie de bronz la 800 de metri, cu timpul de 8.76. Maria Filip (CS Ceahlăul) a antamat bronzul la 50 de metri, C lll, alergaţi în 8.93, iar Andreea Anechitei (LPS P. Neamţ) a parcurs la C l, 800 de metri, în 2:40.69, pentru o medalie de bronz. „Sîntem mulţumiţi de rezultatele primei zile. Mai avem cîţiva copii şi în ziua a doua a concursului“, a precizat Iulian Corugă, directorul CA Roman. Tot la sfîrşitul săptămînii trecute, a avut loc la Bucureşti Campionatul Naţional indoor de Atletism, rezervat Seniorilor, Tineretului, Juniorilor l, ll şi lll, Probe Combinate, etapa l. Vom reveni cu rezultatele din ziua a ll-a de la Bacău şi cu cele de la probele combinate.