■ Cupa Bucovinei, care a însemnat etapa a III-a a Campionatului Naţional, a fost o reuşită pentru echipajul de la Palatul Copiilor Piatra Neamţ şi Clubul Copiilor Bicaz ■ „Toţi au avut evoluţii de excepţie, au înfruntat vremea nefavorabilă şi în final am răsuflat cu toţii uşuraţi şi fericiţi“, a declarat profesorul Constantin Cerbu ■

Cîţiva copii nemţeni au avut o comportare meritorie la Bacău, la sfîrşitul săptămînii trecute, pe pista Speed Park, la cea de-a treia etapă a Campionatului Naţional de Karting Şcolar. Acolo s-a desfăşurat Cupa Bucovinei, concurs organizat de către Palatul Copiilor Suceava în parteneriat cu Palatul Copiilor Reşiţa. La competiţie au luat startul peste 100 de copii, echipajul nemţean fiind format din nouă copii. „Rezultatele individuale ale celor nouă vitezişti au urcat echipa Piatra Neamţ – Bicaz , în premieră, pe treapta a II-a a podiumului naţional. Toţi au avut evoluţii de excepţie, au înfruntat vremea nefavorabilă şi în final am răsuflat cu toţii uşuraţi şi fericiţi“, a declarat Constantin Cerbu, instructor de karting la Palatul Copiilor Piatra Neamţ şi Clubul Copiilor Bicaz. La individual situaţia a arătat astfel: la clasa Promo Bambini, 5 -6 ani, motorizare 50 centimetri cubi, Eric Nicolas Vrânceanu – locul I, David Ciobanu – locul IV, Eduard Dumitru Lazarev – locul VI, iar Bogdan Dolganiuc – menţiune. La clasa Puffo Junior, 8 – 10 ani, motorizare 60 cmc, Victoria Cleopatra Lazarev a obţinut locul VI, iar Rafael Popa şi Ana Clara Atudosiei – menţiune. La Puffo Senior, 10 -13 ani, motorizare 60 cmc, Andrei Codrin Răspopa a terminat pe locul V, iar Tudor Fecic a obţinut o menţiune la probe tehnice. „La clasa Promo Bambini, pilotul de la Palatul Copiilor Piatra Neamţ a avut o evoluţie de excepţie fiindcă, deşi a plecat de pe locul 16, prin tragere la sorţi a extras acel bilet a reuşit să finalizeze cursa pe locul întîi. În semifinală a plecat de pe primul loc şi a finalizat cursa pe locul doi, iar în finală a plecat de pe poziţia a doua a grilei de start şi a cîştigat runda. A fost o cursă foarte spectaculoasă, vitezele primilor patru-cinci piloţi depăşind 60 km la oră, dar în final Eric Nicolas Vrânceanu a ieşit învingător. David Ciobanu, de la Palatul Copiilor Piatra Neamţ, a făcut de asemenea o cursă foarte bună, finalizînd pe locul patru, după cum şi ceilalţi doi piloţi ai noştri au făcut curse foarte bune. Mă refer la Eduard Dumitru Lazarev şi Bogdan Dolganiuc“, a mai menţionat antrenorul copiilor din Neamţ, Constantin Cerbu. De la acesta aveam să mai aflăm că evoluţii foarte bune au avut şi Cleopatra Victoria Lazarev, Rafael Popa şi Ana Clara Atudosiei la clasa Puffo Junior, acolo unde vitezele primilor clasaţi depăşesc 80 km/oră, iar la clasa Puffo Senior, 11- 13 ani, motorizare 60 cmc, Andrei Codrin Răspopa a făcut o cursă foarte bună clasîndu-se pe locul cinci şi că Tudor Fecic a întîmpinat unele probleme tehnice, obţinînd de această dată doar menţiune. „La primele două etape echipajul nostru s-a situat pe poziţia a III-a, la această etapă, a treia, situîndu-se pe poziţia a doua. Nivelul de concurs a fost foarte ridicat, vremea nefavorabilă, dar în final totul s-a încheiat cu bine. Felicitări piloţilor, părinţilor, bunicilor, mecanicilor, tuturor susţinătorilor pentru profesionalismul de care dau dovadă în ceea ce priveşte promovarea şi susţinerea kartingului nemţean. Etapa a patra se va desfăşura la Prejmer, în judeţul Braşov, peste două săptămîni“, a concluzionat profesorul Cerbu.