Handbal

Liderul le-a închis poarta pietrencelor

Știe publicată cu

în data de

■ handbalistele de la HCF Piatra Neamţ au pierdut la două goluri diferenţă în jocul de pe teren propriu cu AHCM Slobozia, scor 23-25 (11-13) ■ „Portăriţa lor ne-a închis poarta în situaţia de unu la unu de mai multe ori. Acolo s-a făcut diferenţa“, a declarat antrenorul Dan Valentin ■

Primele două clasate din seria A a eşalonului secund feminin (A2) au obţinut victorii în partidele disputate duminică, 20 ianuarie, în cadrul etapei a XII-a. Duelul cel mai echilibrat al rundei a avut loc la Piatra Neamţ, unde gazdele de la HCF au primit vizita liderului detaşat al clasamentului, AHCM Slobozia. Oaspetele s-au impus după un joc echilibrat în primele 40 de minute, cu scorul de 25-23, la pauză, tot ialomiţencele fiind la conducere cu două goluri (13-11). În ciuda înfrîngerii, handbalistele pietrene au făcut un joc bun, mult peste prestaţia din etapa precedentă, cînd au pierdut la codaşa clasamentului, Ştiinţa Bacău, un rezultat surpriză în serie. „Am avut un meci bun, Slobozia are o echipă cu straniere şi nu am ştiu să-i dăm gol portăriţei ucrainiene (Savko – n.r.), un portar de valoare, de Ligă. Ne-a închis poarta în situaţia de unu la unu de mai multe ori, s-au mai produs nişte greşeli de pasare şi poarta lor a făcut diferenţa. Poarta noastră a fost mai tînără, a luat nişte goluri mai uşoare. La plusuri putem nota revenirea lui Oancea şi per ansamblu nu am jucat rău, mult peste ce am jucat la Bacău, în prima etapă“, a analizat jocul de duminică, 20 ianuarie, Dan Valentin, antrenorul echipei HCF Piatra Neamţ. În jocul cu Slobozia, profesorul emerit a trimis în teren jucătoarele: Fârţescu, Munteanu – Oancea (8 goluri), Roşca (4), Creangă (4), Dorneanu (3), Dâda (2), Miron (1), Boloca (1). De partea cealaltă, Gheorghe Covaciu, fostul tehnician al echipei CSM Roman, a optat la Piatra Neamţ pentru următoarele jucătoare: Savko, Aron – Toma (6), Georgescu (5), Vartic (4), Sava (4), Obedeanu (2), Naumenko (2), Ivan (2). „Eu încerc în continuare să formez o echipă, sîntem «subţiri» pe anumite posturi, sînt probleme de selecţie, nu mai zic de lipsurile financiare. Important este că sîntem acolo, în handbalul de senioare, încercăm să ţinem steagul sus. O să avem un meci frumos în Cupa României, cu Rîmnicu Vîlcea, pe 17 februarie, la Piatra Neamţ“, a mai adăugat profesorul Dan Valentin. Federaţia de specialitate a confirmat că meciul de Cupă HCF Piatra Neamţ – SCM Rîmnicu Vîlcea va avea loc duminică, 17 februarie, la Sala Polivalentă, deşi au fost cîteva discuţii ca jocul să se dispute cu o zi mai devreme, sîmbătă, 16 februarie. Revenind la etapa din week-end-ul trecut, în celălalt joc CSU Neptun Constanţa a cîştigat fără probleme pe teren propriu, cu UAIC CNOT Iaşi, scor 36-29 (19-11), desprinzîndu-se la şase puncte de gruparea pietreană, cele două formaţii de pe podium urmînd a se înfrunta în joc direct, peste două săptămîni, la Polivalenta de pe Calea Romanului. În deschiderea rundei, joi, CS Ştiinţa Bacău a pierdut în faţa echipei HC Dunărea Brăila cu 19-22 (11-11). Etapa a XIII-a programează duminică, 27 ianuarie, partidele: HC Dunărea Brăila – HCF Piatra Neamţ; HCM Slobozia – CSU Neptun Constanţa şi ACS UAIC CNOT Iaşi – CS Ştiinţa Bacău.

Citește știrea
Postează comentariu

Lasă un răspuns

Handbal

HCF, final de sezon cu o victorie la scor

în data de

■ handbalistele pietrence şi-au luat la revedere de la suporteri printr- un joc cîştigat la 14 goluri diferenţă în faţa formaţiei UAIC CNOT Iaşi ■ elevele profesorului Dan Valentin au încheiat campionatul pe locul III ■

Handbal Club Feminin Piatra Neamţ, una din cele trei echipe ale judeţului care evoluează într-o divizie secundă, a încheiat sezonul pe podium. Ultimul joc oficial de campionat (etapa a 20-a) a avut loc joi, 18 aprilie, la Sala Polivalentă, şi s-a încheiat cu o victorie clară, scor 37-24 (20-10) în faţa grupării UAIC CNOT Iaşi, ultima clasată din Seria A (Divizia A). Cele 14 goluri în favoarea pietrencelor au fost, de altfel, cea mai mare diferenţă întregistrată din totalul celor patru întîlniri între cele două echipe, de fiecare dată HCF impunîndu-se atît la Iaşi, cît şi la Piatra Neamţ. Dincolo de faptul că diferenţa de valoare nu putea fi pusă la îndoială, meritul nemţencelor a fost că au luptat în condiţii speciale în acest ultim joc al sezonului, fără a avea pe bancă portar de rezervă. Înaintea meciului, staff-ul tehnic a aflat că Iulia Fârţescu a plecat la Bucureşti pentru a se pregăti de facultate, astfel că echipa a trebuit să se bazeze pe postul de portar doar pe Anca Munteanu şi ea, în condiţii nu tocmai grozave după o accidentare survenit chiar la încălzire. Cu toate acestea, pietrencele au impus un ritm sufocant pentru echipa federaţiei (CNOT – Centrul Naţional Olimpic de Tineret), Oancea, Dorneanu şi Roşca dînd tonul atacurilor. Victoria a fost o bucurie şi pentru o jucătoare de bază a echipei în acest sezon, Simona Miron, ea fiind nevouită să privească din tribună evoluţia colegelor, după operaţia suferită recent după o ruptură de menisc la piciorul stîng. „Avem un nucleu bun, pe care se poate construi o echipă care să aspire mai sus. Asta dacă se vrea. Pot spune că ne-am autodepăşit sezonul acesta: am jucat şi Cupa României cu liderul Ligii Naţionale, SCM Rîmnicu Vîlcea, ne-am bătut în campionat cu trei echipe – Slobozia, Neptun Constanţa şi Dunărea Brăila II care nu compară cu noi din punct de vedere financiar. Două dintre aceste echipe au fost în Liga Naţională – Constanţa în urmă cu doi ani, iar Slobozia anul trecut. La meciul cu Neptun, de la Constanţa, de exemplu, gazdele aveau 16 jucătoare, noi aveam 10 de toate…“, a concluzionat antrenorul emerit Dan Valentin sezonul încheiat de HCF Piatra Neamţ pe podiumul Diviziei A. În celelalte două jocuri din serie disputate tot joi, 18 aprilie, s-au înregistrat rezultate normale, echipele calificate la turneul semifinal de la Făgăraş fiind HCM Slobozia şi CSU Neptun Constanţa. Ambele formaţii au cîştigat în deplasare, Slobozia în faţa „satelitului“ Dunării Brăila (36- 32), gazdele avînd mai multe jucătoare de la prima echipă în teren, iar Constanţa la Bacău (35-27), în faţa unei echipe ce promite să facă o figură mai frumoasă în sezonul viitor.

Handbal

Arbitrii au făcut diferenţa în meciul Neptun – HCF

în data de

■ handbalistele dobrogene s-au impus cu 9 goluri în disputa cu formaţia pietreană ■ mai este de jucat o etapă, însă lucrurile sînt deja clare ■

Seria A a Diviziei secunde feminine de handbal şi-a lămurit toate necunoscutele în runda a 19-a (penultima), etapă în care s-a stabilit cea de-a doua echipă calificată la turneul semifinal. Duminică, 14 aprilie, HCF Piatra Neamţ avea musai nevoie de victorie pe terenul rivalelor de la CSU Neptun Constanţa pentru a urca pe locul al doilea, în jocul disputat la malul mării, însă gazdele au cîştigat disputa şi şi-au asigurat astfel prezenţa la turneul semifinal de promovare. Dobrogencele s-au desprins încă din primul sfert de oră, avînd 8-3 în minutul 14, după 5 goluri consecutive şi au intrat cu 11 goluri avans la pauză (20-9) pentru ca, în minutul 58, tabela să arate 32-20 pentru constănţence. Partida s-a încheiat cu scorul de 32-23, iar victoria asigură grupării CSU Neptun locul al doilea la finalul sezonului regular, în timp ce elevele profesorului Dan Valentin nu mai au cum să piardă locul III indiferent de rezultatul din ultima etapă. „Diferenţa au făcut-o arbitrii în prima repriză: ne-au dat patru eliminări şi gazdelor le-au acordat 6 aruncări de la 7 metri. Repriza a doua am cîştigat-o noi chiar dacă ne-au mai şi anulat vreo 3-4 goluri, ba că am călcat semicercul, ba că nu ştiu ce am mai făcut….După ce dădeam golul, se consultau arbitrii între ei, ba că a fost, ba că nu a fost gol…O brigadă din Vrancea ne-a arbitrat. Şi-au luat măsuri cei de la Constanţa, nu ne putem compara noi cu ei. În plus, jucătoarele loc se tăvăleau pe jos, nu voiau să se ridice, apoi în repriza secundă jucau temporizare ca la fotbal. Le era frică de noi şi după ce au avut 9 goluri avans la pauză. E adevărat că am avut şi probleme de lot, Simona Miron s-a operat de de ruptură de menisc şi de ligament colateral la piciorul stîng, iar acum e în recuperare…“, a menţionat antrenorul Dan Valentin. În jocul de la Constanţa, cele mai multe reuşite ale gazdelor au purtat semnătura lui Marchidanu (10 goluri) şi Căldare (8), în timp ce de la echipa pietreană cele mai eficiente jucătoare au fost Oancea (6 goluri) şi Ababei (5). HCF Piatra Neamţ a evoluat în formula: Munteanu, Fârţescu – Oancea, Ababei, Dorneanu (4 goluri), Creangă (3), Dâda (2), Apopei (2), Roşca (1), Popa. În aceeaşi etapă a 19-a, s-au mai jucat partidele: joi, 11 aprilie: HCM Slobozia – CS Ştiinţa Bacău 33-26 (16-15) şi vineri, 12 aprilie: ACS UAIC CNOT Iaşi – HC Dunărea II Brăila 22- 20 (7-11). Pentru elevele profesorului Dan Valentin urmează un ultim joc din acest sezon în care îşi vor lua la revedere de la proprii suporteri, joi, 18 aprilie, în compania formaţiei UAIC CNOT Iaşi, în timp ce Neptun Constanţa se pregăteşte de turneul semifinal de la Făgăraş unde va evolua în grupă cu Rapid, Activ Plopeni şi CSM Tîrgu Mureş. „Oricum, din punctul meu de vedere, echipa s-a autodepăşit în acest an. Cu un lot mic numeric au făcut meciuri foarte bune, am jucat şi în Cupa României… S-a adunat şi uzura în condiţiile acestea, era normal“, a concluzionat profesorul Dan Valentin.

Handbal

HCF, după victoria cu Brăila, derby cu Neptun

în data de

■ HCF Piatra Neamţ - Dunărea II Brăila 27-25 (15-14), în etapa a XVIII-a a Diviziei A de handbal ■ lupta decisivă pentru locul 2 se va da etapa viitoare, la Constanţa ■

Handbalistele pietrene au reuşit să cîştige duminică, 7 aprilie, un joc mai greu decît ar fi părut din perspectiva clasamentului, în faţa echipei secunde a Dunării Brăila. Într-o partidă ce a contat pentru etapa a XVIII-a a Diviziei A, Seria A, jucătoarele de la Handbal Club Feminin Piatra Neamţ s-au impus pe teren propriu cu 27-25 (15-14) şi, cu un total de 35 de puncte, s-au apropiat la trei lungimi de echipa de pe locul secund, CSU Neptun Constanţa. În aceeaşi rundă, gruparea de pe litoral a pierdut jocul susţinut acasă, în faţa liderului AHCM Slobozia, echipă ce s-a revanşat după cele două înfrîngeri suferite în faţa dobrogencelor. Prin urmare, etapa viitoare (penultima), de duminică, 14 aprilie, se anunţă a fi una de foc, în sala din Constanţa urmînd să aibă loc un meci decisiv pentru stabilirea echipei ce o va însoţi pe Slobozia la turneul semifinal de la Făgăraş (9-12 mai) pentru stabilirea promovatelor în Liga Naţională. Revenind la jocul de la Piatra Neamţ, trebuie precizat că gazdele au înfruntat o echipă întărită şi cu jucătoare de la prima echipă a oraşului Brăila. Victoria este cu atît mai mult de apreciat, cu cît gruparea pietreană a avut şi probleme de lot cauzate de accidentări. La pauză, elevele antrenorului Dan Valentin conduceau doar la un gol diferenţă, iar brăilencele, cu două straniere în echipă (o sîrboiacă şi o rusoaică) au avut o singură dată avantaj pe tabelă, cu 10 minute înainte de final. Pentru pietrence principalele marcatoare au fost: Dorneanu (6 goluri), Oancea, Roşca şi Ababei (cîte 4), Creangă şi Petrariu (cîte 2 goluri). Pentru Dunărea Brăila au marcat: C. Gheorghe şi Epureanu (cîte 6), Krnic (5), Vrabie (4), Oprea şi Shutska (cîte 2). Alte rezultate ale etapei a XVIII-a: Ştiinţa Bacău – ACS UAIC CNOT Iaşi 37-21 (16-12) şi CSU Neptun Constanţa – AHCM Slobozia 25- 30 (7-14). În jocul de la Constanţa, pietrencele au şansa de a arăta că au valoare chiar dacă se vor prezenta la meci fără una din jucătoarele de bază, extrema dreaptă Simona Miron suferind o intervenţie chirurgicală la genunchi. „Nu ne vom da la o parte şi vom lupta pentru victorie, chiar dacă nu avem susţinerea financiară pentru a putea participa în întrecerea Ligii Naţionale“, a precizat profesorul Dan Valentin. În ultima rundă, jucătoarele de la HCF îşi vor lua la revedere de la publicul pietrean în jocul programat în Joia Mare, pe 18 aprilie, împotriva formaţiei din Iaşi. În aceeaşi etapă, Neptun Constanţa va evolua în deplasare la Bacău.