■ la Campionatul Naţional indoor sportiva legitimată la Clubul Atletic a cucerit medalia de argint ■ şi alţi nemţeni au concurat în prima zi a competiţiei ■

Larisa Zglimbea, de la Clubul Atletic Roman a fost la 30 de centimetri de cîştigarea titlului naţional la greutate, în cadrul etapei finale a Campionatului Naţional indoor, rezervat cadeţilor. Compeţiţia a avut loc la Bucureşti, pe 3 şi 4 martie. Cu toate că proba preferată a Larisei Zglimbea este suliţa, aceasta are rezultate bune şi la greutate, unde este mai mereu pe podiumuri. Aşa a fost şi sîmbătă, 3 martie, în prima zi a etapei finale a întrecerii naţionale pentru cadeţi, eleva antrenorului Ioan Ciortan şi a profesoarei Carmen Iederan avînd un concurs bun. Ea a reuşit o aruncare în pragul a 14 metri, mai precis, 13,92 metri, suficient doar pentru locul ll şi medalia de argint. Proba a fost cîştigată de Andreea Lungu, de la Clubul Sportiv Şcolar Constantin Istrati Caracal, care a avut o încercare cîştigătoare care a măsurat 14,22 metri. Sportiva Andreea Deleanu, dublu legitimată la Clubul Sportiv Ceahlăul şi Liceul cu Program Sportiv Piatra Neamţ a ocupat locul Vl, cu un rezultat de 12.03 metri. La înălţime, Matei Severin, cel de la care profesorul Iulian Corugă, de la CA Roman, ar fi aşteptat un rezultat cît mai aproape de medalie, a sărit 1,80 metri, aproape de recordul personal, 1,81 metri, dar nu s-a putut clasa decît pe locul V. Proba de înălţime a fost cîştigată de Mircea Finiş (Clubul Sportiv Şcolar Iaşi), care a sărit 1,94, urmat de Balint Kiraly (Liceul cu Program Sportiv Oradea), cu 1,90 metri şi pe lll de Valentin Androne (Clubul Sportiv Şcolar 6 Bucureşti), cu 1,85 metri. De remarcat a mai fost faptul că Matei Severin este unul dintre cei mai scunzi săritori în înălţime, acesta măsurînd doar 1,67 de centimetri, este născut în 2003 şi este cu doi ani mai tînăr decît primii doi clasaţi. La proba de 1.500 metri, cadete, Irina Bordeanu, Clubul Sportiv Ceahlăul şi Liceul cu Program Sportiv Piatra Neamţ a ocupat locul 10, cu timpul de 5:00.73, iar colega sa de club, Laura Corhana a ocupat locul XlV, cu timpul de 5:06.39. La greutate cadeţi, elevul profesoarei Carmen Iederan la CA Roman, Alin Mocănaşu, a terminat pe locul V, cu 13,87 metri. Podiumul a fost ocupat de Marius Bîra de la Clubul Sportiv Gloria Buzău, locul l, cu 17,14 metri, urmat de dinamovistul Robert Ilisei, cu 15,30 metri. Aruncătorii aşteaptă concursul din aer liber, care a fost amînat în perioada 21-23 martie. Liceul cu Program Sportiv Roman nu a concurat cu nici un sportiv la etapa finală a cadeţilor, antrenorii Emilian Floroiu şi Lucică Cucoş preferînd să-şi antreneze elevii pentru întrecerea aruncărilor lungi, una programată peste trei săptămîni.