■ doar echipe din Europa au rămas în semifinalele Campionatului Mondial din Rusia ■ şocul sferturilor a fost eliminarea Braziliei, naţionala lui Neymar fiind trimisă acasă de Belgia ■ ruşii au fost învinşi la penalty-uri de croaţi ■ Franţa - Belgia va fi marţi, iar Croaţia - Anglia se va disputa miercuri ■

În acest week-end a fost stabilit careul de aşi al actualei ediţii a Campionatului Mondial de Fotbal, în care sînt calificate, după mulţi ani, numai echipe europene: Franţa, Anglia, Belgia şi Croaţia. Prima echipă care a ajuns în penultimul act al întrecerii a fost Franţa care vineri a învins reprezentativa Uruguayului cu scorul de 2-0 , la Nijnîi Novgorod. Les Bleus s-au impus meritat, prin golurile lui Varane (40) şi Griezmann (61) . Francezii nu mai jucaseră o semifinală din 2006, atunci cînd Italia i-a învins în ultimul act la ediţia din Germania. Echipa lui Deschamps a cîştigat tactic duelul cu Uruguayul, pragmatismul francezilor fiind ajutat şi de erorile comise de apărarea celeştilor. Sud-americanii au început mai ofensiv, iar Stuani (5) a şutat prin faţa porţii lui Lloris. Franţa a avut prima oportunitate de gol în min. 16, cînd Mbappe a trimis peste poartă cu capul, după mingea recentrată de Giroud. Lloris a fost testat cu un şut expediat de Vecino din marginea careului (35) , iar Franţa a reuşit deschiderea scorului la prima mingea trimisă pe spaţiul porţii: Griezmann a executat o lovitură liberă de pe partea dreaptă, iar Varane a scăpat din marcaj şi a trimis cu capul spre colţul lung (40) . Selecţionata lui Tabarez a forţat egalarea în finalul primei reprize, dar Lloris a reţinut mingea şutată de Nandez (42) . Ocazii mari de gol au avut sud-americanii în min. 44, cînd Lloris a respins mingea trimisă cu capul de Caceres, după care Godin a reluat peste poartă de la un metru. În repriza secundă, uruguayenii nu au reuşit să îşi creeze multă vreme ocazii de gol. Franţa a marcat şi al doilea gol, Griezmann înscriind cu un şut din afara careului, la care Muslera a scăpat balonul în poartă (61) . Uruguayul a avut doar un şut notabil, trimis de Rodriguez (64) , pe lîngă buturile franceze. Franţa va juca marţi, 10 iulie, în penultimul act cu Belgia, care a învins echipa Braziliei cu scorul de 2-1 , vineri seara, la Kazan. „Diavolii roşii“ au făcut meciul perfect în faţa cvintuplei campioane mondiale, considerată principală favorită la titlu, şi s-au impus prin autogolul lui Fernandinho (13) şi reuşita lui Kevin De Bruyne (31) , în timp ce pentru Selecao a înscris Renato Augusto (76) . Brazilia a condus ostilităţile, dar a fost penalizată în două rînduri şi, deşi şi-a creat multe ocazii de gol, a fost lipsită de şansă şi de inspiraţie. Pentru a treia oară în istorie şi pentru prima dată în 28 de ani, Anglia a ajuns în semifinalele Cupei Mondiale. Sîmbătă, echipa lui Southgate s-a calificat după ce a cîştigat cu 2-0 în faţa Suediei. Două goluri cu capul, marcate de Harry Maguire şi Dele Alli, au adus victoria englezilor în meciul de la Samara, unul lipsit de spectacol, de ritm sau de realizări individuale deosebite. Englezii au avut însă o posesie mai bună şi au fost suficient de cinici încît să înscrie la singurele şuturi trimise pe poartă. De partea cealaltă, suedezii s-au lovit de un Jordan Pickford aflat în zi mare. Portarul lui Everton a avut trei parade excepţionale şi şi-a depus candidatura la titlul de cel mai bun goalkeeper al turneului. În ultimul sfert de finală, Rusia şi Croaţia au terminat la egalitate după 120 de minute de joc iar croaţii au obţinut biletul în semifinale după 4-3 la loviturile de departajare. Croaţia s-a calificat, astfel, pentru a doua oară în istorie în semifinalele Mondialului. Gazdele turneului final începuseră perfect meciul, Cheryshev înscriind cu o superexecuţie. A fost al patrulea gol de la acest Mondial pentru mijlocaşul lui Villarreal. Ruşii nu au apucat să se bucure decît şapte minute. Kramaric a egalat, cu capul, din centrarea lui Mandzukic. În prelungiri, echipa lui Zlatko Dalic a făcut 2- 1, Vida învingîndu-l pe Akinfeev, dar soarta meciului s-a decis la penaltyuri, după ce Mario Fernandes a restabilit egalitatea. La loviturile de departajare, Smolov şi Mario Fernandes au ratat pentru ruşi. Doar Kovacic nu a găsit drumul spre gol la echipa adversă. Modric a marcat cel mai norocos gol, iar rivalul său de la Barcelona, Rakitic, a trimis Croaţia în careul de aşi, acolo unde, miercuri, 11 iulie, se va lupta cu Anglia.