■ Futsal Ceahlăul - United Galaţi 6-9 (3-3) ■ „Am întîlnit o echipă bine organizată, tînără, dar care putea fi învinsă“, au concluzionat oficialii nemţenilor ■ diseară, juniorii clubului vor evolua în sferturile Cupei României, la Odorheiu Secuiesc ■

Futsal Ceahlăul a făcut spectacol şi în etapa de duminică, 3 martie, meciul cu United Galaţi, de la Polivalentă, oferind publicului un veritabil maraton de goluri. Pînă la pauză, jucătorii celor două echipe au găsit de şase ori drumul spre poartă, iar în repriza secundă publicul a mai asistat la 9 goluri. Gazdele au înscris prin Vlad Avram, Alex Bordeanu (2), Robert Grigoriţă şi Alex Apostoae (2), însă victoria a revenit gălăţenilor, cu 9-6. „Rămînem cu impresia că puteam obţine mult mai mult de la această partidă. Am întîlnit, într-adevăr, o echipă bine organizată, tînără, dar care putea fi învinsă. Partida a fost precedată de un moment festiv în care am premiat implicarea în organizarea meciurilor internaţionale de futsal dintre naţionalele României şi Italiei. De asemenea, jucătorii nostri au ţinut să se transforme în vestitori ai primăverii, urcînd în tribunele Sălii Polivalente şi oferind, înainte de joc, flori pentru toate doamnele şi domnişoarele prezente la meci. Jocul a fost în mare parte echilibrat în prima repriză, gălăţenii reuşind egalarea cu 10 secunde înainte de pauză. Repriza secundă a început într-o notă clară de dominare a gazdelor, care au ratat cîteva bune oportunităţi de a înscrie. Oaspeţii s-au organizat foarte bine în defensivă, iar după 5 minute de forcing nemţean, au reuşit să marcheze pe contraatac de patru ori la rînd. În continuare, meciul a fost unul pe contre, cu faze frumoase şi goluri la ambele porţi, dar încheiat din păcate cu un rezultat defavorabil pietrenilor. Urmează peste două săptămîni o deplasare grea la Remetea, în compania unei echipe care nu a reuşit încă să ne învingă niciodată“, au rezumat desfăşurarea partidei de la Polivalentă oficialii echipei Futsal Ceahlăul. Tot în etapa a XIII-a, s-au mai înregistrat rezultatele: Fortius 2014 Buzău – Kereszthegy Remetea 4-7 (2-3) şi KSE Tîrgu Secuiesc – Inter Gheorgheni 5-3 (3-0); CSM Tîrgu Mureş şi Pro- Tineret Sighişoara au stat. În urma acestor rezultate, nemţenii au căzut pînă pe locul 6, în timp ce gălăţenii s-au apropiat şi mai mult de podium. Marţi, 5 martie, echipa de juniori Ceahlăul U19 va evolua în sferturile Cupei României împotriva Futsal Klub Odorehiu Secuiesc (ora 18.00). În celelalte trei jocuri se vor înfrunta Bukovina Vicov – Informatica Timişoara, West Deva – CSM Mureş şi KSE Secuiesc – United Galaţi. Toate partidele vor avea loc în sistem turneu, în aceeaşi zi, în sala Rakoczi din Odorheiu Secuiesc. Dacă vor reuşi să se califice, pietrenii vor întîlni în semifinală cîştigătoarea meciului West Deva – CSM Mureş.